pixel Page 18FCEBD2B-4FEB-41E0-A69A-B0D02E5410AERectangle 52 Przejdź do treści

Szanowni Państwo!

Chcielibyśmy – na tyle ile to możliwe – umilić Państwu ten trudny czas, dlatego w dniach 20 marca – 20 czerwca udostępniamy wersję cyfrową wiosennego numeru bezpłatnie dla zalogowanych użytkowników. Zapraszamy do czytania i słuchania audio z bieżącego numeru! Przeczytaj wiosenny numer

W związku z zamknięciem wielu punktów sprzedaży prasy, zapraszamy do kupienia papierowej wersji numeru wiosennego w cenie okładkowej, bez dodatkowych kosztów przesyłki. Kup wiosenny numer

Przekrój
Tadeusz Kościuszko wysłał poniższy list do małżeństwa Fiszerów, czyli swojego adiutanta Stanisława ...
2017-09-19 00:00:00
listy od do

Listy od Tadeusza Kościuszki do Wirydianny Fiszer

Listy od Tadeusza Kościuszki do Wirydianny Fiszer

Tadeusz Kościuszko wysłał poniższy list do małżeństwa Fiszerów, czyli swojego adiutanta Stanisława Fiszera, szefa sztabu wojsk Księstwa Warszawskiego, oraz Wirydianny z Radolińskich Kwileckiej, secundo voto Fiszerowej. Wirydianna kochała się w Kościuszce, a w małżeństwie z Fiszerem widziała szansę na zbliżenie się do autora listu. Płonne to były nadzieje, ale owocem żywota tej niezwykle interesującej postaci jest opublikowany kilka lat temu pamiętnik „Dzieje moje własne”, skrzący się inteligencją i dowcipem. Polecamy!

„Dziękuję Wam za przysłanie mi przyjacielskiego zawiadomienia. Ucieszyło mnie ono. Życzę Wam tyle szczęścia, ile na to pozwalają ludzkie ułomności, nie spodziewam się bowiem, by przyszłość zaspokoiła wszystkie Wasze oczekiwania. Trzeba się Wam uzbroić w wiele zimnej krwi, w trafny sąd i wyrozumiałość. Trzeba przede wszystkim, by Wasze przywiązanie miało szacunek za fundament. Starajcie się odgadywać Wasze myśli i iść im naprzeciw – bądźcie dla siebie uprzejmi. Wystrzegajcie się zwłaszcza pierwszej kłótni. Niech wszystko będzie wspólne między Wami. Pamiętajcie, że w małżeństwie nie ma szczęścia, jeśli się nim nie dzielimy. Nie nadużywajcie kochania, by Wam go na długo starczyło. Bądźcie zdrowi, weseli i zadowoleni. Dbajcie o Waszą służbę i Waszych wieśniaków, aby Was kochali i byli tak jak Wy szczęśliwi”.

T. Kościuszko

Zamów prenumeratę cyfrową

Z ostatniej chwili!

U nas masz trzy bezpłatne artykuły do przeczytania w tym miesiącu. To pierwszy z nich. Może jednak już teraz warto zastanowić się nad naszą niedrogą prenumeratą cyfrową, by mieć pewność, że żaden limit Cię nie zaskoczy?

Data publikacji:

okładka
Dowiedz się więcej

Prenumerata
Każdy numer ciekawszy od poprzedniego

Zamów już teraz!

okładka
Dowiedz się więcej

Prenumerata
Każdy numer ciekawszy od poprzedniego

Zamów już teraz!