Page 18FCEBD2B-4FEB-41E0-A69A-B0D02E5410AERectangle 52 Przejdź do treści

„Przekrój” – poznaj nasze czułe struny!

Ta jesień jest pełna czułości! A już na pewno jest jej pełen jesienny „Przekrój”. W nowym numerze piszemy o tym, jak czułością zmieniać świat, a także o: mądrej edukacji, hologramach, grzybach (też tych, wiadomo których), dojrzałości i Inkach. Zastanawiamy się, czym jest prawda i jak opisać piękno. 196 stron do czytania przez trzy miesiące!

Kup numer na jesień

Jesienny „Przekrój” w nowym formacie jest wygodniejszy do czytania i idealnie mieści się w skrzynce pocztowej. Tylko na stronie Przekroj.pl w niższej cenie. Sprawdź!

Przekrój
Tadeusz Kościuszko wysłał poniższy list do małżeństwa Fiszerów, czyli swojego adiutanta Stanisława ...
2017-09-19 00:00:00
listy od do

Listy od Tadeusza Kościuszki do Wirydianny Fiszer

Listy od Tadeusza Kościuszki do Wirydianny Fiszer

Tadeusz Kościuszko wysłał poniższy list do małżeństwa Fiszerów, czyli swojego adiutanta Stanisława Fiszera, szefa sztabu wojsk Księstwa Warszawskiego, oraz Wirydianny z Radolińskich Kwileckiej, secundo voto Fiszerowej. Wirydianna kochała się w Kościuszce, a w małżeństwie z Fiszerem widziała szansę na zbliżenie się do autora listu. Płonne to były nadzieje, ale owocem żywota tej niezwykle interesującej postaci jest opublikowany kilka lat temu pamiętnik „Dzieje moje własne”, skrzący się inteligencją i dowcipem. Polecamy!

Czyta się 1 minutę

„Dziękuję Wam za przysłanie mi przyjacielskiego zawiadomienia. Ucieszyło mnie ono. Życzę Wam tyle szczęścia, ile na to pozwalają ludzkie ułomności, nie spodziewam się bowiem, by przyszłość zaspokoiła wszystkie Wasze oczekiwania. Trzeba się Wam uzbroić w wiele zimnej krwi, w trafny sąd i wyrozumiałość. Trzeba przede wszystkim, by Wasze przywiązanie miało szacunek za fundament. Starajcie się odgadywać Wasze myśli i iść im naprzeciw – bądźcie dla siebie uprzejmi. Wystrzegajcie się zwłaszcza pierwszej kłótni. Niech wszystko będzie wspólne między Wami. Pamiętajcie, że w małżeństwie nie ma szczęścia, jeśli się nim nie dzielimy. Nie nadużywajcie kochania, by Wam go na długo starczyło. Bądźcie zdrowi, weseli i zadowoleni. Dbajcie o Waszą służbę i Waszych wieśniaków, aby Was kochali i byli tak jak Wy szczęśliwi”.

T. Kościuszko

Zamów prenumeratę cyfrową

Z ostatniej chwili!

U nas masz trzy bezpłatne artykuły do przeczytania w tym miesiącu. To pierwszy z nich. Może jednak już teraz warto zastanowić się nad naszą niedrogą prenumeratą cyfrową, by mieć pewność, że żaden limit Cię nie zaskoczy?

Data publikacji:

okładka
Dowiedz się więcej

Prenumerata
Każdy numer ciekawszy od poprzedniego

Zamów już teraz!

okładka
Dowiedz się więcej

Prenumerata
Każdy numer ciekawszy od poprzedniego

Zamów już teraz!