Page 18FCEBD2B-4FEB-41E0-A69A-B0D02E5410AERectangle 52 Przejdź do treści

Takiego numeru jeszcze nie było!

W zimowym „Przekroju” honorowym gościem jest szalona, nadprzyrodzona, wspaniała – ludzka wyobraźnia. Poza tym: szamanizm współczesny, starożytny i zwierzęcy. Jurodiwi i futuryści. Wstyd, który nas ogranicza, i ten drugi, który jest nam potrzebny. Rosja – ale ta prawdziwa. I specjalnie na nowy rok: żegnamy nawyki i szukamy ciszy w głowie.

Kup „Przekrój” na zimę!

196 stron do czytania przez trzy miesiące! „Przekrój” w nowym formacie jest wygodniejszy do przeglądania i idealnie mieści się w skrzynce pocztowej. Zamów i ciesz się lekturą – tylko tutaj w niższej cenie. Sprawdź!

Przekrój
Niezwykle skuteczne sposoby przedstawia kolektyw psychologiczno-satyryczny
2021-12-10 09:00:00

Jak poradzić sobie ze wstydem?

Jak poradzić sobie ze wstydem?
Jak poradzić sobie ze wstydem?
Czyta się 1 minutę

Za wstyd odpowiedzialny jest najprawdopodobniej tzw. układ limbiczny, umiejscowiony w mózgu. Jeśli więc nie chcemy już więcej odczuwać wstydu, wystarczy pozbyć się układu limbicznego – to proste jak 2–2. Jako że układ ów spełnia kilka innych funkcji (nie jest jasne jakich, z pewnością mózgowych), po operacji należy spodziewać się pewnych niedogodności.

***

Często określa się wstyd jako dojmujące uczucie naszej skończoności, tzn. jako moment afektywnego „uświadomienia sobie”, że nie jesteśmy doskonali. Jeśli uznamy tę definicję za trafną, to aby uniknąć wstydu, powinniśmy czym prędzej uczynić siebie doskonałymi, co będzie miało jeszcze ten dodatkowy walor, że w przyszłości obywatele – w uznaniu naszej nieskończonej doskonałości i nigdy niekonfundującej nieomylności – ufundują nam jakieś pomniki w centrach miast co najmniej powiatowych.

***

Zamów prenumeratę cyfrową

Z ostatniej chwili!

U nas masz trzy bezpłatne artykuły do przeczytania w tym miesiącu. To pierwszy z nich. Może jednak już teraz warto zastanowić się nad naszą niedrogą prenumeratą cyfrową, by mieć pewność, że żaden limit Cię nie zaskoczy?

Wstydzenie się za kogoś – nie tylko za naszych bliskich, którzy właśnie robią jakąś głupotę, ale także za każdego innego człowieka, który popełnia jakiś błąd lub został dopiero co publicznie skompromitowany – ma związek z naszym naturalnym popędem do życia w grupie. Licząc się z opinią współplemieńców, wykształciliśmy nieszczęsną empatię. W obliczu rozwoju prywatnego sektora usług transportowych rozwiązanie narzuca się samo: podróż na Księżyc albo i dalej, bez towarzystwa, powinna uwolnić nas od konieczności doświadczania porażek innych jako własnych.

***

Jak mówi Wikipedia, Karol Darwin miał ongiś rzec, iż „wstydliwość to najbardziej charakterystyczna i najbardziej ludzka z ludzkich cech”. Jest tedy jedynie kwestią naszej imaginacji, jak pozbyć się wstydu, tzn. w jaki sposób pozbyć się tej ludzkiej cechy. Można zacząć udawać jakieś zwierzę, kurę na przykład, albo oddać się medytacji i przekroczyć kondycję jednostkową – wybór strategii jest nieograniczony.

Data publikacji:

Wszystko Będzie Dobrze

Trio komediowo-muzyczne: Maciej Kaczyński („Facecje”, „Przygody Misia Klopsa”), Maciej Sosnowski (Polska Akademia Nauk) i Grzegorz Uzdański („Nowe wiersze sławnych poetów”, „Wakacje”). Piszą miniatury, scenariusze i skecze oraz nagrywają płyty (tzn. jedną, ale o kosmosie). Występują na żywo w Resorcie Komedii i Klubie Komediowym z ciągle zmieniającym się programem skeczy i piosenek. Mają kanał na YouTubie i wciąż liczą, że stanie się bardzo popularny, choć to się jakoś nie dzieje.

okładka
Dowiedz się więcej

Prenumerata
Każdy numer ciekawszy od poprzedniego

Zamów już teraz!

okładka
Dowiedz się więcej

Prenumerata
Każdy numer ciekawszy od poprzedniego

Zamów już teraz!