Page 18FCEBD2B-4FEB-41E0-A69A-B0D02E5410AERectangle 52 Przejdź do treści

O wiośnie mamy zielone pojęcie!

Kiedy wszystko się dopiero rodzi i rozwija, wiosenny „Przekrój” nadlatuje w pełnym rozkwicie! W najnowszym wydaniu piszemy z rozwagą o równowadze, z odwagą o strachu, z uwagą o bałtyckich krajach, z miłością o wróblach i z zachwytem o zieleni i porankach. Zachęcamy do czytania!

Kup wiosenny „Przekrój”!

188 stron do czytania przez trzy miesiące. „Przekrój” w nowym formacie jest wygodniejszy do przeglądania i idealnie mieści się w skrzynce pocztowej. Zamów i ciesz się lekturą – tylko tutaj w niższej cenie. Sprawdź!

Przekrój
Ilość grzechów, jaka przypada na życie jednego człowieka, jest skończona – chyba że jest się ...
2018-06-13 00:00:00
Historyjka

Historyjka – Indiana Jones

Cyryl Lechowicz
Historyjka – Indiana Jones
Historyjka – Indiana Jones

W roku 1943 amerykański archeo­log i antropolog, dr Indiana Jones z Princeton University, wpadł w posiadanie bogato zdobionego antycznego talizmanu. Odczytał zapisane na nim greckie imię Epifanesa.


Prędko skojarzył je z rytuałem sekty gnostyckiej karpokratian, która żywiła pewien ekscentryczny pogląd: ilość grzechów, jaka przypada na życie jednego człowieka, jest skończona. A skoro tak, rozumowano, im szybciej wykonamy wszystkie złe uczynki, tym prędzej dojdziemy do świętości. Sekta ta, jak można się domyś­lić, nie miała dobrej opinii. Oddawajmy się rozpuście, mogła brzmieć jej dewiza: któregoś dnia, po którejś z libacji, po którymś morderstwie, po którejś z orgii obudzimy się zbawieni.

Dr Jones rozmyślał chwilę o tej szalonej koncepcji, po czym schował talizman w szufladzie swojego biurka i zapomniał o nim. Następnego dnia, zgodnie z planem, spakował bicz, kapelusz i udał się na pustynię Gobi w poszukiwaniu starożytnych manuskryptów.

Było tylko kwestią czasu, kiedy ten wybitny człowiek dokona sensacyjnego odkrycia; po wielodniowej i uciążliwej podróży przez piasek, opieczony słońcem i wysmagany wiatrem dr Jones odnalazł gliniane naczynia wypełnione unikatową zawartością: papirusem zapisanym ręką Maniego. Były to listy i dwa traktaty proroka w języku staroperskim. Amerykanin oczywiście znał ten język, dlatego od razu pozwolił sobie na lekturę. Mani utrzymywał, że Jezus i Ozyrys są tą samą osobą; ponadto pisał, że istnieje światło i ciemność, dwie skłócone zasady rządzące światem, jedna dobra, druga zła. Dr Jones żartobliwie stwierdził pod nosem, że jest prześladowany przez problematykę dobra i zła.

Zamów prenumeratę cyfrową

Z ostatniej chwili!

U nas masz trzy bezpłatne artykuły do przeczytania w tym miesiącu. To pierwszy z nich. Może jednak już teraz warto zastanowić się nad naszą niedrogą prenumeratą cyfrową, by mieć pewność, że żaden limit Cię nie zaskoczy?

W drodze powrotnej z pustyni napotkał ekspedycję nazistów; w błyskotliwy sposób utarł im nosa. Nazajutrz na przedmieściach Ułan Bator spotkał głodnego chłopca w podartych spodniach; podzielił się z nim pożywieniem i dał mu trochę dolarów. Na przekór własnemu ironicznemu usposobieniu w ostatnich dniach wzrosła w nim potrzeba czynienia dobra.

Jeszcze tego samego dnia znalazł leżącą na drodze torbę plastikową; podniósł ją i wyrzucił do kosza. Ujrzał kobietę mocującą się z ciężkim wiadrem z wodą; pomógł jej je nieść. Gdy wracał do obskurnego hotelu, zaskoczył go widok smutnego kota; podszedł do niego i go pogłaskał.

Lecz kiedy jego dłoń utraciła kontakt z sierścią, zaszła w nim zmiana. Spostrzegł na chodniku kolejny śmieć, który wypadało podnieść, lecz ręka odmówiła mu posłuszeństwa. W nagłym błysku przerażającego olśnienia zrozumiał: wyczerpał limit. Poczuł, jak jego serce zalewa czarny ocean mroku. Rzucił kamieniem w kota i przestał być doktorem Jonesem.
 

Data publikacji:

Tomasz Wiśniewski

Tomasz Wiśniewski

Pisarz, redaktor działu zmyśleń. Autor książek „O pochodzeniu łajdaków”, „Wstrząsająco przystojny mężczyzna” i „Historie nie do końca zmyślone”.

okładka
Dowiedz się więcej

Prenumerata
Każdy numer ciekawszy od poprzedniego

Zamów już teraz!

okładka
Dowiedz się więcej

Prenumerata
Każdy numer ciekawszy od poprzedniego

Zamów już teraz!