Page 18FCEBD2B-4FEB-41E0-A69A-B0D02E5410AERectangle 52 Przejdź do treści

Takiego numeru jeszcze nie było!

W zimowym „Przekroju” honorowym gościem jest szalona, nadprzyrodzona, wspaniała – ludzka wyobraźnia. Poza tym: szamanizm współczesny, starożytny i zwierzęcy. Jurodiwi i futuryści. Wstyd, który nas ogranicza, i ten drugi, który jest nam potrzebny. Rosja – ale ta prawdziwa. I specjalnie na nowy rok: żegnamy nawyki i szukamy ciszy w głowie.

Kup „Przekrój” na zimę!

196 stron do czytania przez trzy miesiące! „Przekrój” w nowym formacie jest wygodniejszy do przeglądania i idealnie mieści się w skrzynce pocztowej. Zamów i ciesz się lekturą – tylko tutaj w niższej cenie. Sprawdź!

Przekrój
W dobie kryzysu klimatycznego i szalejącej inflacji warto rozważyć rezygnację ze snu w dobrze ogrzanym ...
2021-12-10 09:00:00
zdrowe życie

Do spania podejdźmy na chłodno

ilustracja: Igor Kubik
Do spania podejdźmy na chłodno
Do spania podejdźmy na chłodno

W dobie kryzysu klimatycznego i szalejącej inflacji warto rozważyć rezygnację ze snu w dobrze ogrzanym pomieszczeniu. Będzie to dla nas korzystne z różnych względów, nie tylko finansowych.

Czyta się 1 minutę

Spanie w temperaturze oscylującej pomiędzy 16°C a 18°C sprzyja produkcji melatoniny, nazywanej hormonem snu. Melatonina jest też silnym przeciwutleniaczem, ma zatem właściwości zapobiegające starzeniu. W niższej temperaturze śpimy głębiej i budzimy się odmłodzeni. Czyż to nie wspaniałe? Trudno nie czuć się lepiej, gdy wyglądamy młodziej, ale to nie wszystko. Im więcej melatoniny w naszym organizmie, tym silniej działa w nim serotonina, czyli wzmacniacz nastroju. Niższa temperatura ogranicza również zdolność organizmu do wydzielania kortyzolu – hormonu stresu, dzięki czemu zwiększa się prawdopodobieństwo, że prześpimy spokojnie całą noc. Spanie przy otwartym oknie pozwala także uniknąć porannej opuchlizny.

Zamów prenumeratę cyfrową

Z ostatniej chwili!

U nas masz trzy bezpłatne artykuły do przeczytania w tym miesiącu. To pierwszy z nich. Może jednak już teraz warto zastanowić się nad naszą niedrogą prenumeratą cyfrową, by mieć pewność, że żaden limit Cię nie zaskoczy?

Data publikacji:

okładka
Dowiedz się więcej

Prenumerata
Każdy numer ciekawszy od poprzedniego

Zamów już teraz!

okładka
Dowiedz się więcej

Prenumerata
Każdy numer ciekawszy od poprzedniego

Zamów już teraz!