Page 18FCEBD2B-4FEB-41E0-A69A-B0D02E5410AERectangle 52 Przejdź do treści

O wiośnie mamy zielone pojęcie!Kup wiosenny „Przekrój”!

188 stron do czytania przez trzy miesiące. „Przekrój” w nowym formacie jest wygodniejszy do przeglądania i idealnie mieści się w skrzynce pocztowej. Zamów i ciesz się lekturą – tylko tutaj w niższej cenie. Sprawdź!

Przekrój
Ten krótki test pozwoli ci rozwiązać najgłębszą zagadkę filozofii.
2019-03-22 10:00:00
Czy masz wolną wolę?

Ten krótki test pozwoli ci rozwiązać najgłębszą zagadkę filozofii.

Czyta się 2 minuty

1

Idąc przez park, dostrzegasz koło ławki skórzany portfel, nabity wręcz pieniędzmi. Podnosisz go, wyrzucasz do kosza dokumenty i w ciągu tygodnia upłynniasz całą gotówkę. Jeśli wśród rzeczy, które kupiłeś, są błyskotki, alkohol, żetony do kasyna albo drogie przyprawy – jesteś niewolnikiem zachcianek i nie masz wolnej woli. Jeśli jest coś innego – głupcze, wróć do parku i szukaj kolejnego portfela!

2

Zamów prenumeratę cyfrową

Z ostatniej chwili!

U nas masz trzy bezpłatne artykuły do przeczytania w tym miesiącu. To pierwszy z nich. Może jednak już teraz warto zastanowić się nad naszą niedrogą prenumeratą cyfrową, by mieć pewność, że żaden limit Cię nie zaskoczy?

Stoisz w stajni, a przed tobą znajdują się dwa pojemniki: w jednym jest siano, a w drugim owies. Masz wybrać któryś z pojemników. Jeśli nie możesz się zdecydować – nie masz wolnej woli, jesteś zwykłym osłem. Jeśli wybierasz owies – jesteś osłem, który lubi owies. Jeśli wybierasz siano – jesteś osłem, który lubi siano. Jeśli wybierasz oba – jesteś osłem, który lubi sobie podjeść.

3

Z niezapowiedzianą wizytą wpada do ciebie na popołudniową kawkę Alan Turing. W trakcie rozmowy zasypuje cię licznymi pytaniami. Jeśli odpowiadając, starasz się zachowywać naturalnie, ale nie proponujesz cukru do kawy ani nawet mleka – jesteś nieludzką, bezduszną maszyną, zapewne pozbawioną wolnej woli. Jeśli natomiast proponujesz cukier i mleko, a rozmowa ciągnie się do wieczora, to może najwyższy czas zaproponować coś mocniejszego?

4

Bierzemy udział w teleturnieju. Prowadzący pokazuje nam dwie bramki. Za pierwszą jest pudełko, a w nim kot, trucizna i Erwin Schrödinger, w drugiej zaś 1000 mln dolarów, puste pudełko i William Newcomb. Prowadzący szelmowsko się uśmiecha. Jeśli cokolwiek rozumiesz z tego teleturnieju – jesteś zwykłą maszyną obliczeniową, pozbawioną wolnej woli. Jeśli nic nie łapiesz, ratuj kota!

5

Idziesz do wróżki, aby przepowiedziała ci przyszłość. Nie przewidziałeś jednak, że wróżka pracuje na drugim końcu miasta i kiedy do niej docierasz, jej magiczny zakład jest już zamknięty. Jeśli włamujesz się do środka, twoja przyszłość jest w pełni zdeterminowana – pójdziesz do więzienia. Jeśli odwracasz się na pięcie i wracasz do domu, twoja przyszłość jest również zdeterminowana – wrócisz do domu.

6

Po śmierci trafiasz przed oblicze Pana i musisz ponieść konsekwencje swoich czynów za życia. W akcie desperacji bronisz się, krzycząc, że za nic nie odpowiadasz; nie mogłeś mieć wolnej woli, ta przeczyłaby bowiem wszechmądrości Absolutu. Absolut rozkłada bezradnie ręce, twierdzi, że nie rozumie, o czym mówisz, po czym strąca cię w piekielne otchłanie. Jeśli spadając, odchylasz się od pionowej trajektorii – jesteś wolny.

Data publikacji:

Wszystko Będzie Dobrze

Trio komediowo-muzyczne: Maciej Kaczyński („Facecje”, „Przygody Misia Klopsa”), Maciej Sosnowski (Polska Akademia Nauk) i Grzegorz Uzdański („Nowe wiersze sławnych poetów”, „Wakacje”). Piszą miniatury, scenariusze i skecze oraz nagrywają płyty (tzn. jedną, ale o kosmosie). Występują na żywo w Resorcie Komedii i Klubie Komediowym z ciągle zmieniającym się programem skeczy i piosenek. Mają kanał na YouTubie i wciąż liczą, że stanie się bardzo popularny, choć to się jakoś nie dzieje.

okładka
Dowiedz się więcej

Prenumerata
Każdy numer ciekawszy od poprzedniego

Zamów już teraz!

okładka
Dowiedz się więcej

Prenumerata
Każdy numer ciekawszy od poprzedniego

Zamów już teraz!