pixel Page 18FCEBD2B-4FEB-41E0-A69A-B0D02E5410AERectangle 52 Przejdź do treści

Szanowni Państwo!

Chcielibyśmy – na tyle ile to możliwe – umilić Państwu ten trudny czas, dlatego w dniach 20 marca – 20 czerwca udostępniamy wersję cyfrową wiosennego numeru bezpłatnie dla zalogowanych użytkowników. Zapraszamy do czytania i słuchania audio z bieżącego numeru! Przeczytaj wiosenny numer

W związku z zamknięciem wielu punktów sprzedaży prasy, zapraszamy do kupienia papierowej wersji numeru wiosennego w cenie okładkowej, bez dodatkowych kosztów przesyłki. Kup wiosenny numer

Przekrój
Gry i zabawy z kwiatami, rady mądrych kwiatów a także ciekawostki historyczne o kwiatach przygotował ...
2020-03-20 10:00:00
Bohater numeru – Kwiaty
Czyta się 5 minut

Ciekawostki historyczne o kwiatach

Słynny obraz Vincenta van Gogha Słoneczniki pierwotnie nie przedstawiał wcale słoneczników, tylko lilie wodne. W roku 1888, po ukończeniu pierwszej wersji obrazu, van Gogh otrzymał telegram od innego sławnego impresjonisty, Claude’a Moneta. Monet prosił w nim, aby van Gogh przemalował swój obraz, sam bowiem zamierza malować lilie wodne i „nie chce być wtórny”. Uczynny Holender spełnił prośbę kolegi, przerabiając lilie na słoneczniki.

*

Wszyscy słyszeliśmy o wojnie róż, która toczyła się w XV w. między rodami Lancasterów i Yorków. Mało kto jednak wie, że przez pierwsze lata wojny oba rody wystawiły do walki… prawdziwe róże. Chytrzy arystokraci chcieli w ten sposób uniknąć ofiar w ludziach. Róże – czerwone Lancasterów i białe Yorków – zasadzono po obu stronach pola bitewnego pod Sussex, rozkazując im „niezwłocznie zaatakować róże wroga”. Po paru latach okazało się jednak, że róże rosną sobie spokojnie, nie kwapiąc się do podjęcia walki. Zdesperowane rody przystąpiły zatem osobiście do wojny, kończąc tym samym jej pierwszą, ekscentryczną fazę, nazwaną później „kwietną”.

*

Czytelniczko, Czytelniku,

Chcielibyśmy – na tyle ile to możliwe – umilić Państwu ten trudny czas, dlatego w dniach 20 marca - 13 kwietnia udostępniamy wersję cyfrową wiosennego numeru bezpłatnie dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się lub załóż konto już teraz aby czytać i słuchać artykułów z bieżącego numeru!

Data publikacji:

Wszystko Będzie Dobrze

Trio komediowo-muzyczne: Maciej Kaczyński („Facecje”, „Przygody Misia Klopsa”), Maciej Sosnowski (Polska Akademia Nauk) i Grzegorz Uzdański („Nowe wiersze sławnych poetów”, „Wakacje”). Piszą miniatury, scenariusze i skecze oraz nagrywają płyty (tzn. jedną, ale o kosmosie). Występują na żywo w Resorcie Komedii i Klubie Komediowym z ciągle zmieniającym się programem skeczy i piosenek. Mają kanał na YouTubie i wciąż liczą, że stanie się bardzo popularny, choć to się jakoś nie dzieje.

okładka
Dowiedz się więcej

Prenumerata
Każdy numer ciekawszy od poprzedniego

Zamów już teraz!

okładka
Dowiedz się więcej

Prenumerata
Każdy numer ciekawszy od poprzedniego

Zamów już teraz!