Page 1 8FCEBD2B-4FEB-41E0-A69A-B0D02E5410AERectangle 52 Przejdź do treści

Ciesz się latem!

Letni „Przekrój” dostępny w sprzedaży! W nowym numerze piszemy o szacunku dla wszystkich istot – ludzkich i pozaludzkich. Ponadto zastanawiamy się nad zmierzchem antropocenu, poznajemy południe Afryki i zgłębiamy temat ego: czym tak naprawdę ono jest i jak je poskromić?

Kup letni „Przekrój”

188 stron do czytania przez trzy miesiące. „Przekrój” w nowym formacie jest wygodniejszy do przeglądania. Zamów i ciesz się lekturą – tylko tutaj w niższej cenie. Sprawdź!

Przekrój
Czasem pozwól sobie na to, żeby przejść bokiem. Radzi kolektyw
2019-09-13 10:00:00

Bohater numeru – Chmury

ilustracja: Karyna Piwowarska
Bohater numeru – Chmury
Bohater numeru – Chmury

Coaching chmur

Miej odwagę płakać. Łzy mogą przynieść ulgę nie tylko tobie, ale także twoim bliskim.

Nic nie jest niemożliwe. Koń może okazać się po chwili smokiem, żółwiem albo kontynentem.

Ćwicz wyobraźnię. Obserwuj, jak zmieniają się kształty rzeczywistości. Nadawaj tym zmianom sens, opowiadaj o nich historie.

Zamów prenumeratę cyfrową

Z ostatniej chwili!

U nas masz trzy bezpłatne artykuły do przeczytania w tym miesiącu. To pierwszy z nich. Może jednak już teraz warto zastanowić się nad naszą niedrogą prenumeratą cyfrową, by mieć pewność, że żaden limit Cię nie zaskoczy?

Czasem pozwól sobie na to, żeby przejść bokiem.

Nie odpowiadasz za to, co na twój temat myślą inni. Mogą cię widzieć bardzo różnie.

Wszystko płynie. Jedyną niezmienną rzeczą jest zmiana.

Nic nie jest neutralne. Pamiętaj, że kiedy się zachmurzysz, możesz komuś zasłonić słońce.

Życie jest piękne. Rozchmurz się!

rysunek z archiwum, nr 856/1961 r.
rysunek z archiwum, nr 856/1961 r.

Prasłowiańskie metody oczyszczania powietrza 

Oddech Peruna

W okresach dużych zanieczyszczeń powietrza niektóre plemiona prasłowiańskie modliły się do Peruna, bóstwa gromowładnego, o „oczyszczający oddech”; metody zaniechano, gdy po modłach przyszły katastrofalne w skutkach burze i huragany.

Krwawe wianki

W osadzie Lipki (około III w. n.e.) odkryto szczątki wskazujące na osobliwy rytuał oczyszczania powietrza: otóż tradycyjne wianki, puszczane na wodę na rozpoczęcie lata, skrapiano obficie krwią kurzą i kaczą. Jak to miało pomóc w walce z zanieczyszczeniami – nie wiadomo.

Kozi dym

Metoda powstała w wyniku dedukcji: kozy są białe, a dym czarny, więc jeśli wpuścimy stado kóz w dym, ich biel zwalczy czerń dymu. Jak pomyślano, tak zrobiono. Metoda zawiodła.

Smoluchy

Jedna z hord prasłowiańskich, walcząc z zanieczyszczonym powietrzem, odkryła smołę. Wszystko dlatego, że starzec z tej hordy miał wizję, w której jej członkowie pokrywają całe swoje ciała czarną mazią. „Smoluchy” wędrowały dwa dni przez puszcze dzisiejszych Moraw, aż się wszystkie podusiły, a wynalazek smoły musiał poczekać na drugą szansę.

Wypalanie gryki

Na początku II w. p.n.e. niektóre grupy Prasłowian uwierzyły, że przyczyną zanieczyszczeń powietrza jest gryka. Postanowiono ją wypalić, co doprowadziło do zaczadzenia połowy Europy oraz głodu.

Wypalanie grdyki

Przywódca jednej z hord, znany jako Menko lub Lisko, wpadł na pomysł, żeby bronić się przed absorpcją zanieczyszczeń przez redukcję układu oddechowego – wypalenie grdyki członkom hordy. Koncepcja nie spodobała się reszcie i Menka (Liska) utopiono.

 

Data publikacji:

Wszystko Będzie Dobrze

Trio komediowo-muzyczne: Maciej Kaczyński („Facecje”, „Przygody Misia Klopsa”), Maciej Sosnowski (Polska Akademia Nauk) i Grzegorz Uzdański („Nowe wiersze sławnych poetów”, „Wakacje”). Piszą miniatury, scenariusze i skecze oraz nagrywają płyty (tzn. jedną, ale o kosmosie). Występują na żywo w Resorcie Komedii i Klubie Komediowym z ciągle zmieniającym się programem skeczy i piosenek. Mają kanał na YouTubie i wciąż liczą, że stanie się bardzo popularny, choć to się jakoś nie dzieje.

okładka
Dowiedz się więcej

Prenumerata
Każdy numer ciekawszy od poprzedniego

Zamów już teraz!

okładka
Dowiedz się więcej

Prenumerata
Każdy numer ciekawszy od poprzedniego

Zamów już teraz!