Page 18FCEBD2B-4FEB-41E0-A69A-B0D02E5410AERectangle 52 Przejdź do treści

Czas ucieka – „Przekrój” czeka!

W zimowym „Przekroju” przenosimy się do Lewantu! Smakujemy libańskie jedzenie, podziwiamy Aleppo i zastanawiamy się nad Tel Awiwem. Poza tym sprawdzamy, co para noblistów z ekonomii Duflo i Banerjee mówią o światowym ubóstwie. Opisujemy Gaję i jej twórcę Jamesa Lovelocka. Naprawdę dużo piszemy też o tym, dlaczego warto się tulić (nie tylko w zimie). I do tego: niedźwiedzie – białe, brunatne i czarne, nabiał i warzywa, a także przyroda w plenerze i w muzeum.

Już jest nowy „Przekrój”!

196 stron do czytania przez trzy miesiące. „Przekrój” w nowym formacie jest wygodniejszy do przeglądania i idealnie mieści się w skrzynce pocztowej. Zamów i ciesz się lekturą – tylko tutaj w niższej cenie. Sprawdź!

Przekrój
Książka nieosiągalna, na szczęście mamy recenzję, którą napisał
2021-03-19 09:00:00
książka
Przeciw alfabetowi
Czyta się 2 minuty

Przeciw alfabetowi to kolejna książka kontrowersyjnego językoznawcy, prof. Dżubariego związanego z Uniwersytetem Kairskim. Powiedzmy więcej: to dzieło rewolucyjne. Po kilkudziesięciu latach studiów uczony przekonał się, że powszechne wywyższanie pisma alfabetycznego jest efektem etnocentryzmu. Nasza cywilizacja, tak chętnie się nim posługująca, okrzyknęła je odkryciem, postępem w stosunku do pisma obrazkowego, choć według kairskiego językoznawcy sprawa nie przedstawia się tak jednoznacznie. Pismo alfabetyczne, mające zastosowanie w opisie jedynie nielicznych dziedzin kultury, należy uznać za szkodliwe. Język abstrakcyjny może i oddziałuje na wyobraźnię, ale upośledza fabularny wymiar życia oraz percepcję. Każdy znak pisma obrazkowego ma natomiast wiele możliwych znaczeń. Jest potencjalną opowieścią daną „naraz” – nie wymagając linearnej lektury, oddaje pełnię rzeczywistości, która jest wielowymiarowa i jednoczes­na. Al-Dżubari twierdzi, że pismo alfabetyczne wyrabia w nas nawyk ograniczania uwagi, wypatrywania przyszłych zdarzeń bez koncentracji na teraźniejszości. Badacz poświęcił w swojej książce sporo miejsca ciekawym związkom historycznym między kształtowaniem się alfabetów greckiego i semickiego a stopniowym zeświecczaniem i odrzucaniem mitologii przez posługujące się nimi ludy. Autor postuluje, abyśmy wreszcie porzucili pismo linearne i wrócili do komunikowania się obrazem – stąd jego bardzo przychylny stosunek do kultury emotikonów (jakkolwiek podkreśla, że to wciąż za mało). Wierny swoim postulatom, ostatni rozdział książki Przeciw alfabetowi napisał piktogramami. Niemniej podanie tutaj jego interpretacji, wyrażonej polskim alfabetem, byłoby czymś w rodzaju publicznego spoliczkowania prof. Dżubariego, na co nie mogę sobie pozwolić.

Al-Dżubari
Przeciw alfabetowi
Wydawnictwo Blaga, 2021

Zamów prenumeratę cyfrową

Z ostatniej chwili!

U nas masz trzy bezpłatne artykuły do przeczytania w tym miesiącu. To pierwszy z nich. Może jednak już teraz warto zastanowić się nad naszą niedrogą prenumeratą cyfrową, by mieć pewność, że żaden limit Cię nie zaskoczy?

Data publikacji:

Tomasz Wiśniewski

Tomasz Wiśniewski

Pisarz, redaktor działu zmyśleń. Autor książek „O pochodzeniu łajdaków”, „Wstrząsająco przystojny mężczyzna” i „Historie nie do końca zmyślone”.

okładka
Dowiedz się więcej

Prenumerata
Każdy numer ciekawszy od poprzedniego

Zamów już teraz!

okładka
Dowiedz się więcej

Prenumerata
Każdy numer ciekawszy od poprzedniego

Zamów już teraz!