Page 18FCEBD2B-4FEB-41E0-A69A-B0D02E5410AERectangle 52 Przejdź do treści

Szanowni Państwo!

Wiele osób spośród naszych Czytelników i Czytelniczek wybiera tradycyjną drukowaną wersję kwartalnika, ale są także tacy, którzy coraz częściej korzystają z nośników elektronicznych. Dlatego wprowadzamy cyfrową wersję „Przekroju”. Zapraszamy do wykupienia prenumeraty, w której ramach proponujemy nieograniczony dostęp do aktualnych i archiwalnych wydań kwartalnika.

Ci z Państwa, którzy nie zdecydują się na prenumeratę, będą mieli do dyspozycji bezpłatnie 3 „Przekrojowe” teksty oraz wszystkie rysunki Marka Raczkowskiego, krzyżówki, recenzje, ilustracje i archiwalne numery z lat 1945–2000. Zapraszamy do lektury!

wykup prenumeratę cyfrową

Misją Fundacji PRZEKRÓJ jest rozwój kwartalnika oraz inicjatyw wyrastających z tradycji najstarszego pisma społeczno-kulturalnego w Polsce. 

Od grudnia 2016 roku PRZEKRÓJ w nowej odsłonie przedstawia teksty i prace graficzne znakomitych autorów i artystów. Nawiązuje do wartości i ambicji reprezentowanych przez jego twórców – Mariana Eilego i Janinę Ipohorską. Pielęgnowanie tradycji dawnego tygodnika jest priorytetem Fundacji.

Inspiracją do przyszłych działań Fundacji są dotychczasowe pomysły realizowane przez zespół kwartalnika, które wykraczają poza działania wydawniczo – prasowe, np. utworzenie pełnego cyfrowego archiwum PRZEKROJU obejmującego numery z lat 1945–2000 i nieodpłatne udostępnienie go na stronie przekroj.pl, gdzie znajdują się też kultowe krzyżówki, animowane komiksy Zbigniewa Lengrena o profesorze Filutku, archiwum prac Marka Raczkowskiego oraz wybrane artykuły z kwartalnika w wersji audio. Od maja 2019 roku strona jest dostępna również w wersji angielskojęzycznej z myślą o czytelnikach zagranicznych. 

Fundacja inspiruje i współtworzy wydarzenia kulturalne, w tym: festiwal czasu wolnego LABA, ogólnopolskie podróżowanie z Klubem Komediowym, serię wydarzeń klubowych „Przekrój prosi do tańca”, turniej rozwiązywania krzyżówek wspierający księgarnie kameralne w całej Polsce czy wydarzenia, takie jak manifest na rzecz ochrony oceanów – zaskakujące plażowanie wieloryba nad Wisłą w grudniu 2017 r.

Celem statutowym Fundacji PRZEKRÓJ jest wspieranie rozwoju społeczeństwa polskiego przez działania artystyczne, kulturalne, edukacyjne, naukowe oraz informacyjne.

Statut Fundacji jest dostępny tutaj.