Page 18FCEBD2B-4FEB-41E0-A69A-B0D02E5410AERectangle 52 Przejdź do treści

Szanowni Państwo!

Już jest – nowy „Przekrój”, a w nim jak zwykle dużo wszystkiego! Piszemy o bliskich nam wartościach, dalekiej Japonii i jeszcze dalszej Wenus. Rozmawiamy z dziećmi i mądrymi dorosłymi, przyglądamy się snom i fraktalom. Wiosenny "Przekrój", jak można go nie kupić?

Kup numer wiosenny

Misją Fundacji PRZEKRÓJ jest rozwój kwartalnika oraz inicjatyw wyrastających z tradycji najstarszego pisma społeczno-kulturalnego w Polsce. 

Od grudnia 2016 roku PRZEKRÓJ w nowej odsłonie przedstawia teksty i prace graficzne znakomitych autorów i artystów. Nawiązuje do wartości i ambicji reprezentowanych przez jego twórców – Mariana Eilego i Janinę Ipohorską. Pielęgnowanie tradycji dawnego tygodnika jest priorytetem Fundacji.

Inspiracją do przyszłych działań Fundacji są dotychczasowe pomysły realizowane przez zespół kwartalnika, które wykraczają poza działania wydawniczo – prasowe, np. utworzenie pełnego cyfrowego archiwum PRZEKROJU obejmującego numery z lat 1945–2000 i nieodpłatne udostępnienie go na stronie przekroj.pl, gdzie znajdują się też kultowe krzyżówki, animowane komiksy Zbigniewa Lengrena o profesorze Filutku, archiwum prac Marka Raczkowskiego oraz wybrane artykuły z kwartalnika w wersji audio. Od maja 2019 roku strona jest dostępna również w wersji angielskojęzycznej z myślą o czytelnikach zagranicznych. 

Fundacja inspiruje i współtworzy wydarzenia kulturalne, w tym: festiwal czasu wolnego LABA, ogólnopolskie podróżowanie z Klubem Komediowym, serię wydarzeń klubowych „Przekrój prosi do tańca”, turniej rozwiązywania krzyżówek wspierający księgarnie kameralne w całej Polsce czy wydarzenia, takie jak manifest na rzecz ochrony oceanów – zaskakujące plażowanie wieloryba nad Wisłą w grudniu 2017 r.

Celem statutowym Fundacji PRZEKRÓJ jest wspieranie rozwoju społeczeństwa polskiego przez działania artystyczne, kulturalne, edukacyjne, naukowe oraz informacyjne.

Pragniemy uczestniczyć w tworzeniu świata, w którym chcielibyśmy żyć, wiedząc o tym, że wszyscy mamy siłę, żeby móc go zmieniać. Piękno każdego człowieka manifestuje się w talencie, którego może używać w tym celu. To, czego się podejmujemy, pozwala nam w szerszym stopniu uczestniczyć w życiu społecznym, tym samym wnosząc do niego takie wartości, jak zdrowie, wdzięczność, rozwój, entuzjazm czy miłość. 

Tomek Niewiadomski, przewodniczący Rady Fundacji PRZEKRÓJ

 


Statut Fundacji jest dostępny tutaj.

Sprawozdanie z działalności Fundacji PRZEKRÓJ z siedzibą w Warszawie w 2019 roku.

Sprawozdanie z działalności Fundacji PRZEKRÓJ z siedzibą w Warszawie w 2018 roku.

Sprawozdanie finansowe Fundacji PRZEKRÓJ za rok 2018.