Page 18FCEBD2B-4FEB-41E0-A69A-B0D02E5410AERectangle 52 Przejdź do treści

Szanowni Państwo!

Już jest – nowy „Przekrój”, a w nim jak zwykle dużo wszystkiego! Piszemy o bliskich nam wartościach, dalekiej Japonii i jeszcze dalszej Wenus. Rozmawiamy z dziećmi i mądrymi dorosłymi, przyglądamy się snom i fraktalom. Wiosenny "Przekrój", jak można go nie kupić?

Kup numer wiosenny

Przekrój
Bisz i Radex nagrali płytę, której trzeba słuchać. To największa siła „Ducha oporu” i coś, ...
2019-10-21 23:59:00
muzyka
Wspólny język
"Duch oporu”
Bisz/Radex
"Duch oporu”
wydawca: PchamyTenSyf, dystrybucja: Agora
Czyta się 2 minuty

Od co najmniej trzech dekad wskazuje się, że crossover jest przyszłością muzyki. W polskiej, podzielonej na muzyczne getta rzeczywistości to wciąż bardziej niż trudne, a każdy, kto próbuje mieszać gatunki i stylistyki, wciąż jest uważany za odmieńca. A jak się u nas traktuje takowych – wiemy także z tych regionów, które z muzyką mają niewiele wspólnego.

Matecznika Radexa, czyli zespołu Pustki, już nie ma. Radek Łukasiewicz od kilku lat pracuje z Biszem, czyli Jarosławem Jaruszewskim. To wolne duchy, poeci, twórcy, których zmusić do czegokolwiek raczej trudno. Obaj na ścianie z dekadami na rynku muzycznym postawili drugi krzyżyk. Patrząc na poszukiwania, uciekanie od banału, dbałość o formę i jakość przekazu – połączenie sił obu wydaje się bardziej niż naturalne. Także słuchając ich wypowiedzi.

„Chcą mi mówić, co grać mam/Kiedy gwizdać, kiedy klaskać/w krągłych słówkach iść do diabła/taka kulturalna okupacja” – deklarują już w otwierającym tytułowym nagraniu.

I w żaden sposób dictum owemu się nie poddają. Pozornie mamy do czynienia z hip-hopem. Pozornie, bo rytmika podkładów stworzona przez Radexa kieruje nasze spojrzenia w stronę piosenek niemalże popowych i – proszę wybaczyć określenie, które może dla wielu zabrzmieć pejoratywnie – mocno radiowych. Melodyka refrenu Pokaż mi język to materia na przebój. Co więcej, „Mów do mnie ładnie/i pokaż mi swój język” nadawałoby się na szlagwort, gdyby tylko rozgłośnie i inne tuby propagujące muzykę chciały się na nagraniu skupić i przemycić je w eter.

Utwór, który wspiera akcję Narodowego Centrum Kultury „Ojczyzna – dodaj do ulubionych”, jest oczywiście jednym z najbardziej przystępnych, zrozumiałych bez kontekstu.

„Wszystko, co stałe, rozmywa się jak snap” – słyszymy w Lascaux. Kompozycje sprawiają, że podróżujemy między światami, przenosimy się od elektroniki do akustyki i odwrotnie. Radex z lekkością porusza się po stylistykach, pokazując, że nie ma granic, których przekroczyć nie może. Należałoby się jednak zastanowić, czy wspólny mianownik nie sprawiłby, że w całość albumu wsłuchiwałoby się lepiej, bez nerwowych podskoków wywołanych przez zmiany emocji.

„Sam talent to nie wszystko – spójrz na Yngwie Malmsteena” – powiedział Hugh Laurie jako niezapomniany serialowy doktor House. Bogactwo słownictwa Bisza wielu słuchaczy uwiera. Teksty, przez natłok bodźców, wykraczają poza powszechnie przyjętą granicę do snucia opowieści. Do tego trzeba dołożyć intensywność muzyki Radexa, która też wychodzi poza ramy przeciętnie przyjętych barier percepcji. Ale przecież „nie zmusisz nikogo, by cieszył się jesiennym zmierzchem” – słyszymy w jednym z najlepszych na płycie nagraniu Zmienne prądy.

Krótka, eklektyczna i intensywna to płyta. W czasach streamów, lajków i pogoni za coraz nowszą treścią to – mimo wszystko – wartość. „Ślepniemy, gdy nasze słowniki chudną w oczach” – dobiega z płyty. Dlatego nie należy się przejmować, że dla wielu słuchanie Ducha oporu jest równoznaczne z tym, że „nie jesteś trendy, jesteś trędowata”. Jakkolwiek to zabrzmi, dla mnie to nie jest klasyczny przedstawiciel polskiego hip-hopu. I chciałbym, by to zabrzmiało jak komplement.

 „Lascaux”, Bisz/Radex, reż. Kobas Laksa, PchamyTenSyf
„Lascaux”, Bisz/Radex, reż. Kobas Laksa, PchamyTenSyf

 

Piątka dla PRZEKROJU? A może dziesiątka? Wspierając Fundację PRZEKRÓJ, wspierasz rzetelność, humor i czar.

* Pola wymagane

Data publikacji:

okładka
Dowiedz się więcej

Prenumerata
Każdy numer ciekawszy od poprzedniego

Zamów już teraz!

okładka
Dowiedz się więcej

Prenumerata
Każdy numer ciekawszy od poprzedniego

Zamów już teraz!