Page 18FCEBD2B-4FEB-41E0-A69A-B0D02E5410AERectangle 52 Przejdź do treści

Szanowni Państwo!

Już jest – nowy „Przekrój”, a w nim jak zwykle dużo wszystkiego! Piszemy o bliskich nam wartościach, dalekiej Japonii i jeszcze dalszej Wenus. Rozmawiamy z dziećmi i mądrymi dorosłymi, przyglądamy się snom i fraktalom. Wiosenny "Przekrój", jak można go nie kupić?

Kup numer wiosenny

Przekrój
John Ashhoole postuluje konieczność wynalezienia sposobu na butelkowanie powietrza – publikację ...
2018-04-22 07:00:00
Wizja Ashhoole'a
„Lepsze jutro”
J. Ashhoole jr.
„Lepsze jutro”
Wydawnictwo BLG, 2018

Interesująca publikacja znanego ekonomisty z Cambridge, Johna Ashhoole'a jr., który – na wzór prywatyzacji wody – postuluje epokową konieczność wynalezienia sposobu na butelkowanie powietrza. Ashhoole twierdzi, że gdyby ludzkość to osiągnęła, znacznie wzbogacilibyśmy skarby światowych państw. Zyski ze sprzedaży powietrza w urzędach trafiałyby bezpośrednio do budżetu. Ponadto należałoby w tym celu powołać do życia instytucje (przykładowo Krajowe Rady Sprzedaży i Konsumpcji Powietrza), które dałyby nowe miejsca pracy.

Inny scenariusz, jaki rozważa Ashhoole – bardziej prawdopodobny – polega na tym, że patent wykupiłaby jakaś ponadnarodowa korporacja, co w jeszcze większym stopniu przyczyniłoby się do udynamicznienia handlowego ruchu, a żaden poważny ekonom nie może zaprzeczyć oczywistym korzyściom takiego zjawiska.

Bo któż nie potrzebuje powietrza? Popyt byłby na taki towar ogromny!

Oczywiście istnieje hipotetyczna możliwość, że osób biednych nie byłoby stać na butelki z powietrzem; taka biedota prędko by wymarła. Ale takim ludziom, zdaniem Ashhoole'a, nie można by pomóc, i tak zresztą, biorąc pod uwagę społeczną ślepotę, byśmy ich nie zauważyli.

Kto wie, być może książka Johna Ashhoole'a zainspiruje współczesnych naukowców do podobnej sensacji i pomoże raz na zawsze wzbogacić bogatych i wycisnąć ostatnie grosze z biednych.

Piątka dla PRZEKROJU? A może dziesiątka? Wspierając Fundację PRZEKRÓJ, wspierasz rzetelność, humor i czar.

* Pola wymagane

Data publikacji:

Tomasz Wiśniewski

Tomasz Wiśniewski

Pisarz, redaktor działu zmyśleń. Autor książek „O pochodzeniu łajdaków”, „Wstrząsająco przystojny mężczyzna” i „Historie nie do końca zmyślone”.

okładka
Dowiedz się więcej

Prenumerata
Każdy numer ciekawszy od poprzedniego

Zamów już teraz!

okładka
Dowiedz się więcej

Prenumerata
Każdy numer ciekawszy od poprzedniego

Zamów już teraz!