Page 1 8FCEBD2B-4FEB-41E0-A69A-B0D02E5410AERectangle 52 Przejdź do treści

Ciesz się latem!

Letni „Przekrój” dostępny w sprzedaży! W nowym numerze piszemy o szacunku dla wszystkich istot – ludzkich i pozaludzkich. Ponadto zastanawiamy się nad zmierzchem antropocenu, poznajemy południe Afryki i zgłębiamy temat ego: czym tak naprawdę ono jest i jak je poskromić?

Kup letni „Przekrój”

188 stron do czytania przez trzy miesiące. „Przekrój” w nowym formacie jest wygodniejszy do przeglądania. Zamów i ciesz się lekturą – tylko tutaj w niższej cenie. Sprawdź!

Przekrój
Znana językoznawczyni profesor Janina Brolczyk w swej najnowszej książce opisuje językowe zdrobnienia ...
2018-09-02 07:00:00

Tortury małe i duże

Tortury małe i duże
„Malutkie, groźniutkie”
Janina Brolczyk
„Malutkie, groźniutkie”
Wydawnictwo PWM, 2018

Kolejna publikacja kontrowersyjnej językoznawczyni, która porzuciła ograniczające (w jej przekonaniu) życie akademickie, aby jeszcze bardziej zdumiewać i zaciekawiać publiczność swoimi rozprawami. Zresztą postaci profesor Janiny Brolczyk nikomu nie trzeba przedstawiać.

Jej najnowsza książka Malutkie, groźniutkie w całości została poświęcona językowym zdrobnieniom. Składa się z dwóch części. Pierwsza z nich dotyczy wyłącznie zwrotów, których używają dorośli, mówiąc do dzieci.

Wypełniają ją rozmaite znane sformułowania, w szczególności odnoszące się do sytuacji karmienia. Brolczyk rozkłada na czynniki pierwsze konstrukcje pytań w rodzaju: „Chcesz naleśniczka?”, „Może sosiku?”, „Zjesz mięsko?”.

Nieoczekiwanie w drugiej części książki Janina Brolczyk śmiało wkracza na teren teologii i stwierdza, że w ten sam sposób, w jaki dorośli mówią do dzieci – otóż dokładnie w ten sam sposób, zapamiętajmy – mówi się w piekle. Diabeł, nękając potępionych, ma zwracać się do nich, używając obłąkanych bądź przewrotnych hipokorystyków.

Brolczyk, wykorzystując te same przykłady, które podała w części pierwszej swojej książki, pokazuje, na czym polegają wieczne tortury. Podczas infernalnego posiłku dusza grzesznika słyszy: „Czy chcesz naleśniczka?”, po czym wygłodniała rzuca się na podany jej talerz; momentalnie – zdaniem polskiej językoznawczyni – orientuje się, że farszem są gwoździe. Podobna przewrotność charakteryzuje w piekle znane pytanie: „Czy zjesz mięsko?”. Ponoć słudzy diabelscy po jego zadaniu i usłyszeniu odpowiedzi twierdzącej odrąbują nogę grzesznika i na jego oczach smażą ją na patelni.

Trzeba przyznać, że makabryczna strona profesor Janiny Brolczyk znów dała o sobie znać. Niemniej z przejęciem odnotowujemy fakt wydania jej najnowszej publikacji, bo rzecz wyjątkowo daje do myślenia.

Piątka dla PRZEKROJU? A może dziesiątka? Wspierając Fundację PRZEKRÓJ, wspierasz rzetelność, humor i czar.

* Pola wymagane

Data publikacji:

Tomasz Wiśniewski

Tomasz Wiśniewski

Pisarz, redaktor działu zmyśleń. Autor książek „O pochodzeniu łajdaków”, „Wstrząsająco przystojny mężczyzna” i „Historie nie do końca zmyślone”.

okładka
Dowiedz się więcej

Prenumerata
Każdy numer ciekawszy od poprzedniego

Zamów już teraz!

okładka
Dowiedz się więcej

Prenumerata
Każdy numer ciekawszy od poprzedniego

Zamów już teraz!