Page 18FCEBD2B-4FEB-41E0-A69A-B0D02E5410AERectangle 52 Przejdź do treści

Czas ucieka – „Przekrój” czeka!

W zimowym „Przekroju” przenosimy się do Lewantu! Smakujemy libańskie jedzenie, podziwiamy Aleppo i zastanawiamy się nad Tel Awiwem. Poza tym sprawdzamy, co para noblistów z ekonomii Duflo i Banerjee mówią o światowym ubóstwie. Opisujemy Gaję i jej twórcę Jamesa Lovelocka. Naprawdę dużo piszemy też o tym, dlaczego warto się tulić (nie tylko w zimie). I do tego: niedźwiedzie – białe, brunatne i czarne, nabiał i warzywa, a także przyroda w plenerze i w muzeum.

Już jest nowy „Przekrój”!

196 stron do czytania przez trzy miesiące. „Przekrój” w nowym formacie jest wygodniejszy do przeglądania i idealnie mieści się w skrzynce pocztowej. Zamów i ciesz się lekturą – tylko tutaj w niższej cenie. Sprawdź!

Przekrój
To jedna z najlepszych powieści w dorobku Siri Hustvedt, błysk literackiego geniuszu. Pisze
2016-12-19 00:00:00

Świat w płomieniach

Świat w płomieniach
„Świat w płomieniach”
Siri Hustvedt, przełożył: Jerzy Kozłowski
„Świat w płomieniach”

Powieściopisarka Siri Hustvedt stawia elitarny nowojorski Świat w płomieniach w brawurowej biografii artystki, której nigdy nie było.

Najpierw śmierć. Umiera Harriet Burden, która dopiero po sześćdziesiątce wstrząsnęła krytykami i socjetą. Koniec jej życia odkorkowuje morze opinii, mitów i plotek, z których składa się publiczny i prywatny życiorys tej wściekłej kobiety.

Są powody, by jej nienawidzić, oszukała wszystkich. Sfrustrowana, długo niezauważana, poklepywana po ramieniu jako żona wpływowego dealera sztuki zmontowała prowokację. Wybrała trzech młodych mężczyzn i z każdym zawarła układ. Prezentowali jej dzieła jako własne, wzbudzając histeryczne zainteresowanie i sprzedając za potężne kwoty. Pierwsze mistyfikacje poszły zgodnie z planem. Ale trzeci partner odwrócił role i przywłaszczył sobie jej dzieło. Rozpoczyna się upiorna gra między narcystycznym młodzieńcem a wojowniczą i zdesperowaną kobietą. Przerywa ją dziwaczna, niewyjaśniona śmierć mężczyzny. Czy ona także była częścią spektak-lu? Wysypują się słowne poszlaki: zapiski z pamiętnika Harriet, wspom-nienia córki, przyjaciół, krytyków, innych twórców oraz maruderów wirujących w świecie sztuki bez talentu i celu. Opowieść o życiu i zemście artystki staje się elektryzującą grą wyobrażeń i przypuszczeń, gęs-tym od intelektualnych niuansów zamachem na sztukę jako narzędzie polityki i walki.

To jedna z najlepszych powieści w dorobku Siri Hustvedt, błysk literackiego geniuszu. Aby złożyć Harriet, widzianą przez kilkanaście postaci, trzeba było powołać do życia je wszystkie, z ich wszechświatami przeżyć, kompleksów i pretensji wyrażonych indywidualnymi językami. Całkowicie zmyślona opowieść doskonale imituje prawdę, której jednocześnie poszukuje.

Piątka dla PRZEKROJU? A może dziesiątka? Wspierając Fundację PRZEKRÓJ, wspierasz rzetelność, humor i czar.

* Pola wymagane

Data publikacji:

Paulina Wilk

Paulina Wilk

Redaktorka działu Kultura i społeczeństwo w kwartalniku „Przekrój”, pisarka i publicystka zajmująca się literaturą i problematyką rozwoju globalnego. Opublikowała m.in. „Lalki w ogniu” o Indiach współczesnych oraz „Pojutrze. O miastach przyszłości”, a także serię bajek o misiu Kazimierzu dla dzieci i niezupełnie dorosłych. Współtworzy Fundację „Kultura nie boli”, centrum literackie Big Book Cafe oraz międzynarodowy festiwal czytelniczy Big Book Festival.

okładka
Dowiedz się więcej

Prenumerata
Każdy numer ciekawszy od poprzedniego

Zamów już teraz!

okładka
Dowiedz się więcej

Prenumerata
Każdy numer ciekawszy od poprzedniego

Zamów już teraz!