Page 18FCEBD2B-4FEB-41E0-A69A-B0D02E5410AERectangle 52 Przejdź do treści

„Przekrój” – poznaj nasze czułe struny!

Ta jesień jest pełna czułości! A już na pewno jest jej pełen jesienny „Przekrój”. W nowym numerze piszemy o tym, jak czułością zmieniać świat, a także o: mądrej edukacji, hologramach, grzybach (też tych, wiadomo których), dojrzałości i Inkach. Zastanawiamy się, czym jest prawda i jak opisać piękno. 196 stron do czytania przez trzy miesiące!

Kup numer na jesień

Jesienny „Przekrój” w nowym formacie jest wygodniejszy do czytania i idealnie mieści się w skrzynce pocztowej. Tylko na stronie Przekroj.pl w niższej cenie. Sprawdź!

Przekrój
Nie kupujcie nowych płyt, dopóki nie przeczytacie poniższych recenzji. Przegląd nowości muzycznych ...
2020-12-11 09:00:00
słuchać albo nie słuchać

Słuchać albo nie słuchać – 1/2021

Słuchać albo nie słuchać – 1/2021
Słuchać albo nie słuchać – 1/2021
Czyta się 2 minuty

Śpiewnik domowy
Łona i Webber

Tak dobrze przy ich muzyce nie bawiłem się od czasu Cztery i pół. Nowa płyta tego duetu, Śpiewnik domowy, to forma krótka, lecz olimpijska. Zwłaszcza od strony muzycznej, bo Webber, wypuszczając się coraz dalej poza hiphopowe rejony, przechodzi tu samego siebie. Z kolei No akomodejszon (z „Lagos” robiącym za „legos”) to jedna z najlepszych piosenek w historii szczecinian.

Ultra Mono
Idles

Nowa płyta punkowców z Idles to wymarzony soundtrack do robienia rzeczy brawurowych, nieodpowiedzialnych i po prostu głupich. Ostrożnie!

Zamów prenumeratę cyfrową

Z ostatniej chwili!

U nas masz trzy bezpłatne artykuły do przeczytania w tym miesiącu. To pierwszy z nich. Może jednak już teraz warto zastanowić się nad naszą niedrogą prenumeratą cyfrową, by mieć pewność, że żaden limit Cię nie zaskoczy?

King’s Disease
Nas

Nikt chyba nie ma złudzeń, że spotkanie z twórczością Nasa należałoby zaczynać od 14. płyty. King’s Disease jest przyjemnie nostalgiczne i rapowane w czasie przeszłym. I trudno się dziwić, skoro autor Illmatic nie jest już nawet najpopularniejszym Nasem amerykańskiego rapu.

W/88
Włodi/1988

Modły hiphopowych wiarusów o porządny oldschool zostały wysłuchane. Z nawiązką. W/88 ma w sobie surowość i autentyzm starej szkoły. Co więcej, za sprawą doskonałych produkcji 1988 i nietuzinkowych gości udaje się ją osadzić we współczesności. Nie idąc na skróty, nie godząc się na kompromisy. Stara szkoła dawno nie była tak nowa.

Fall to Pieces
Tricky

14. płyta w dorobku Tricky’ego jest mroczna nawet jak na standardy jednego ze współtwórców triphopowej sceny. I nic dziwnego – Fall to Pieces poprzedziła śmierć jego córki. W rezultacie Tricky nagrał album ascetyczny, minimalistyczny, a przecież przygniatający. Wokalnie wspiera go tu Polka, Marta Złakowska.

Microphones in 2020
The Microphones

Po latach naznaczonych osobistą tragedią amerykański songwriter Phil Elverum odkurza swój porzucony kilkanaście lat temu alias. Składające się z jednego utworu Microphones in 2020 to kolaż archiwalnych zdjęć, podróż przez wspomnienia: te formujące i te błahe. Ćwiczenia na pamięci bliskie płytom zespołu Sun Kil Moon. Fani The Microphones będą zachwyceni, pozostałym przygodę z Elverumem polecam rozpocząć od czego innego.

 

Data publikacji:

Jan Błaszczak

Rocznik 1987. Na co dzień pracownik działu programowego Ursynowskiego Centrum Kultury „Alternatywy”. Współpracuje z „Przekrojem” i „Tygodnikiem Powszechnym”. Autor książki „The Dom. Nowojorska bohema na polskim Lower East Side”, która ukazała się w 2018 r. w serii amerykańskiej Wydawnictwa Czarne. Publikował również na łamach m.in. „Polityki”, „Machiny”, „Wprost” i „Gazety Magnetofonowej”, a jako reporter współpracował z Programem II Polskiego Radia.

okładka
Dowiedz się więcej

Prenumerata
Każdy numer ciekawszy od poprzedniego

Zamów już teraz!

okładka
Dowiedz się więcej

Prenumerata
Każdy numer ciekawszy od poprzedniego

Zamów już teraz!