Page 18FCEBD2B-4FEB-41E0-A69A-B0D02E5410AERectangle 52 Przejdź do treści

Szanowni Państwo!

Wiele osób spośród naszych Czytelników i Czytelniczek wybiera tradycyjną drukowaną wersję kwartalnika, ale są także tacy, którzy coraz częściej korzystają z nośników elektronicznych. Dlatego wprowadzamy cyfrową wersję „Przekroju”. Zapraszamy do wykupienia prenumeraty, w której ramach proponujemy nieograniczony dostęp do aktualnych i archiwalnych wydań kwartalnika.

Ci z Państwa, którzy nie zdecydują się na prenumeratę, będą mieli do dyspozycji bezpłatnie 7 „Przekrojowych” tekstów oraz wszystkie rysunki Marka Raczkowskiego, krzyżówki, recenzje, ilustracje i archiwalne numery z lat 1945–2000. Zapraszamy do lektury!

wykup prenumeratę cyfrową
Destroix
Najpolściej
Będzie pani zadowolona, czyli rzecz o ostatnim weselu we wsi Kamyk
tekst i reż. Agata Duda-Gracz
Będzie pani zadowolona, czyli rzecz o ostatnim weselu we wsi Kamyk
Teatr Nowy w Poznaniu, 2017

Wszystko dzieje się na najbardziej polskiej z polskich okazji, na imprezie poślubnej. Nie mówiłbym od razu „na weselu”, bo to skomplikowane, impreza jest też pośmiertna... Czyli spektakl ma coś z kryminału. Wiemy tyle, że trwa after, zabawa po czymś, i trwa od nie wiadomo kiedy, wchodzimy od razu w sam środek, nigdy się to nie zaczyna i nigdy nie kończy.

Jest nawet bardziej polsko niż najbardziej, bo wesele jest wiejskie. Przygrywa muzyka pastewna, więc od razu się rozluźniasz, niby teatr, a nie trzeba się spinać. To oczywiście trik ze strony twórców, którzy wciągają nas w swój świat, żeby potem zrobić nam różne rzeczy z głową i zmysłami, ale proszę się nie martwić, krzywda się nie dzieje – będą Państwo zadowoleni. Wieś potraktowana niesentymentalnie, choćby po nazwach postaci widać, ktoś jest zwany „Zjebem”, ktoś „Ryjem”, a jedna nawet „Czarcią Pizdą”.

Reżyserka tego wydarzenia nie jest tylko jego reżyserką, jest trochę jak śp. Prince, że i napisze, i wystroi, i udekoruje, i wyreżyseruje. Trochę ciężko uwierzyć, że to wszystko jedna osoba, bo spektakl i wygląda, i brzmi, wartość estetyczna wielozmysłowa. Mnie najbardziej biorą dialogi: stylizowane, żadne tam „naturalne”, ale świetne, żywe, bosko przegadane. I dowcipne! Jeśli nie zrobili skrótów, to czekają Państwa cztery godziny teatru – i warto, choćby dla monologu o robieniu rosołu, punkt po punkcie. Bardzo teatralny moment, bo tylko w teatrze coś takiego jest w stanie nie zamordować odbiorcy. Agata Duda-Gracz robi się modna, co ją dziwi, a mnie cieszy.

Główna siła tego wydarzenia, aktorzy plus tekst, daje coś nie do podrobienia i nie do zignorowania: ładunek energii. Porwie cię i rozerwie, choćbyś był zwolennikiem partii rządzącej. Wielkie ukłony dla zespołu Teatru Nowego w Poznaniu, są wybitni jako ensemble, w tym wieloosobowym, jak to wesele, przedstawieniu. I tańczą, i śpiewają, i wzruszają. Jak zazwyczaj wolę aktorki, bo kobiety grają lepiej, co ja na to poradzę – tak tutaj wolę wszystkich.

Tak dobrze im się mówi, bo tak dobrze im to napisano. Lista tematów: Bóg, zbrodnia, seks, wieś, jedzenie. 18+.

Data publikacji:

okładka
Dowiedz się więcej

Prenumerata
Każdy numer ciekawszy od poprzedniego

Zamów już teraz!

okładka
Dowiedz się więcej

Prenumerata
Każdy numer ciekawszy od poprzedniego

Zamów już teraz!