Page 18FCEBD2B-4FEB-41E0-A69A-B0D02E5410AERectangle 52 Przejdź do treści

„Przekrój” – poznaj nasze czułe struny!

Ta jesień jest pełna czułości! A już na pewno jest jej pełen jesienny „Przekrój”. W nowym numerze piszemy o tym, jak czułością zmieniać świat, a także o: mądrej edukacji, hologramach, grzybach (też tych, wiadomo których), dojrzałości i Inkach. Zastanawiamy się, czym jest prawda i jak opisać piękno. 196 stron do czytania przez trzy miesiące!

Kup numer na jesień

Jesienny „Przekrój” w nowym formacie jest wygodniejszy do czytania i idealnie mieści się w skrzynce pocztowej. Tylko na stronie Przekroj.pl w niższej cenie. Sprawdź!

Przekrój
Idealna lektura na chwilę, która zostanie z nami jednak o wiele dłużej? Tym razem do najkrótszej ...
2021-05-08 00:00:00
książka

Lévi-Strauss dla laików i nie tylko – recenzja książki „Mit i znaczenie”

Lévi-Strauss dla laików i nie tylko – recenzja książki „Mit i znaczenie”
 „Mit i znaczenie”
C. Lévi-Strauss, tłum. M. Eccles, R. Wiśniewski
„Mit i znaczenie”
Narodowe Centrum Kultury, Warszawa 2020.
Czyta się 2 minuty

Pewnego razu Michel Foucault został zapytany przez swojego słuchacza, dlaczego pisze książki w tak skomplikowany sposób, skoro jego wykłady są tak przejrzyste i zrozumiałe. Filozof z rozbrajającą szczerością odparł, że gdyby pisał tak, jak mówi, nie byłby szanowany we francuskim środowisku akademickim.

Być może z podobnych powodów czytelniczki i czytelnicy Claude’a Lévi-Straussa niejednokrotnie poddawali się przy niektórych stronach Myśli nieoswojonej czy serii Mythologiques – przy czym zauważmy, że do tego grona należeli często najwybitniejsi intelektualiści XX w. Edmund Leach, uchodzący za brytyjskiego przedstawiciela strukturalizmu, w swojej monografii poświęconej Lévi-Straussowi kilkukrotnie przyznawał się do wątpliwości, czy dobrze zrozumiał Francuza, a cytaty z jego pism porównywał do Alicji w Krainie Czarów.

Na tle tej nieczytelności głównych dzieł wielkiego antropologa (może z wyjątkiem Smutku tropików) krótka książka Mit i znaczenie, która miała niedawno swoją polską premierę, jest czymś wyjątkowym. Przede wszystkim okoliczności jej powstania są wyjątkowe: to zapis audycji radiowej dla anglojęzycznych słuchaczy. Obcy język i formuła radiowego wykładu-rozmowy doprowadziła do cennych w tym przypadku uproszczeń (podobnie jak w przypadku książki w formie wywiadu Z bliska i z oddali).

Mit i znaczenie składa się z pięciu krótkich rozdziałów poświęconych ulubionym tematom antropologa: stosunkowi mitu do nauki, do muzyki i do historii oraz specyfice myślenia ludów „pierwotnych”. Przy okazji wspomniane są inne wątki pojawiające się przez jego twórczość, takie jak stosunki pokrewieństwa czy etnocentryzm. Całość przepleciona jest zaś elementami autobiograficznymi: Lévi-Strauss wyjaśnia, że był strukturalistą, zanim nauczył się czytać, obserwując szyldy sklepowe i wydobywając z nich te same ciągi liter, a także, że być może cały strukturalizm wywodzi się z charakterystycznego dla jego umysłu sposobu myślenia, który sprawia, że nigdy nie czuje, iż jego myśli należą do niego, lecz że przychodzą skądinąd.

Zamów prenumeratę cyfrową

Z ostatniej chwili!

U nas masz trzy bezpłatne artykuły do przeczytania w tym miesiącu. To pierwszy z nich. Może jednak już teraz warto zastanowić się nad naszą niedrogą prenumeratą cyfrową, by mieć pewność, że żaden limit Cię nie zaskoczy?

Mit i znaczenie to bez wątpienia najprzyjemniejsza w lekturze skrótowa synteza i wprowadzenie do myśli najgłośniejszego antropologa kulturowego XX w.

 

Data publikacji:

okładka
Dowiedz się więcej

Prenumerata
Każdy numer ciekawszy od poprzedniego

Zamów już teraz!

okładka
Dowiedz się więcej

Prenumerata
Każdy numer ciekawszy od poprzedniego

Zamów już teraz!