Page 18FCEBD2B-4FEB-41E0-A69A-B0D02E5410AERectangle 52 Przejdź do treści

O wiośnie mamy zielone pojęcie!

Kiedy wszystko się dopiero rodzi i rozwija, wiosenny „Przekrój” nadlatuje w pełnym rozkwicie! W najnowszym wydaniu piszemy z rozwagą o równowadze, z odwagą o strachu, z uwagą o bałtyckich krajach, z miłością o wróblach i z zachwytem o zieleni i porankach. Zachęcamy do czytania!

Kup wiosenny „Przekrój”!

188 stron do czytania przez trzy miesiące. „Przekrój” w nowym formacie jest wygodniejszy do przeglądania i idealnie mieści się w skrzynce pocztowej. Zamów i ciesz się lekturą – tylko tutaj w niższej cenie. Sprawdź!

Przekrój
Książki atrakcyjne nie tylko ze względu na treść, lecz także z uwagi na piękną oprawę graficzną, ...
2019-06-17 10:00:00
Ładne strony

Ładne strony – 3/2019

Ładne strony – 3/2019
Czyta się 3 minuty

Podręcznik użytkownika

Jestem pewna, że mój kot wie o mnie wszystko. Natomiast moja wiedza o kotach wciąż jest niewielka, mimo że z przedstawicielką tego gatunku mieszkam już dość długo. Ale nie to było powodem zainteresowania się książką z wydrukowanym wytłuszczonymi majuskułami tytułem: Koty, który uzupełnia pod­tytuł: Podręcznik użytkownika. Moją uwagę przykuła piękna czarno-biała okładka i momentalnie podbiła moje serce. Okładka w dwóch trzecich otoczona jest dwustronną obwolutą, która po rozłożeniu staje się powiększonym fragmentem jednej z ilustracji z wydrukowanym po drugiej stronie wierszem. Ilustracje wykonała Pola Dwurnik. Artystka w bezpretensjonalny sposób za pomocą technik gwaszu i tuszu ukazała różne oblicza kotów. Za połączenie grafiki z typografią odpowiada M studio. Na książkę składa się 19 lekcji o kotach, których udziela nam poeta Tomasz Majeran. Lekcja 9. zaczyna się na przykład tak: „Dziewięć żyć miałem, wszystkie zmarnowałem, coś tam chciałem, ale zapomniałem”. Do tej pory wydawało mi się, że o kotach napisano już wszystko, a ich wizerunek przetworzono zapewne na wszelkie możliwe sposoby. To nieprawda. Gorąco polecam kociarzom i nie tylko.

Koty. Podręcznik użytkownika
Tomasz Majeran
Ilustracje – Pola Dwurnik
Projekt graficzny – M studio
Wydawnictwo – Wolno

Zamów prenumeratę cyfrową

Z ostatniej chwili!

U nas masz trzy bezpłatne artykuły do przeczytania w tym miesiącu. To pierwszy z nich. Może jednak już teraz warto zastanowić się nad naszą niedrogą prenumeratą cyfrową, by mieć pewność, że żaden limit Cię nie zaskoczy?

Zaradnik domowy

Gospodyna – pod tym żartobliwym tytułem Kasia Dyna ukryła swój artystyczny pseudonim, ale również porady: „Wszelakie i sprawdzone w zakresie gospodarstwa domowego, dla niej i dla niego”. Jeśli nie wiesz, co zrobić, aby sałata nie flaczała lub aby smażone nie przywierało, albo nie masz pojęcia, jak utrzymać zarost, „aby uniknąć swędzenia i podrażnień w czasie wstępnej hodowli oraz późniejszej uprawie”, koniecznie sięgnij po ten niezastąpiony zaradnik. Książka składa się z ośmiu rozdziałów: „Niezbędne utensylia”, „Katastrofa”, „Ale plama”, „Do garów”, „Grosz do grosza”, „Domowe czyścidła”, „Powabne lico” i „Na zdrowie”. Ciekawą, przedstawioną w humorystyczny sposób treść uzupełniają zabawne obrazki stworzone przez samą autorkę, która jest absolwentką Wydziału Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Świetne ilustracje, oparte na kolażu, łączą odręczny rysunek ze starymi fotografiami, wektorową grafiką oraz odważną typografią. To publikacja ciekawa w formie i zarazem pożyteczna, przeznaczona dla domatorów, gospodarzy i gospodyń domowych – zarówno tych, co mają głowę na karku, jak i tych, którzy mają dwie lewe ręce.

Gospodyna. Zaradnik domowy
Tekst i ilustracje – Kasia Dyna (Katarzyna Dynowska)
Wydawnictwo – Nasza Księgarnia

Koniec i początek

Koniec i początek to tytuł książki, która jest jedną z dwóch części dyplomu magisterskiego zrealizowanego pod kierunkiem prof. Krzysztofa Molendy na Wydziale Grafiki i Komunikacji Wizualnej Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu. Jego autorką jest koreańska artystka JooYoung Choi, która za tę pracę otrzymała wyróżnienie w 38. edycji Konkursu im. Marii Dokowicz na najlepszy dyplom UAP rocznika 2017/2018. Bazą projektu JooYoung był zbiór wierszy Wisławy Szymborskiej wydany w Korei Południowej pod tym samym tytułem. Warto podkreślić, że poezja Szymborskiej cieszy się w Korei niezwykłą popularnością, a sama noblistka nazywana jest tam „poetką poetów”. Do jej twórczości odwołuje się wielu koreańskich artystów.

JooYoung Choi przedstawiła 43 wiersze w dwóch wersjach językowych: polskiej i koreańskiej. By zapoznać się z utworem w drugim języku, należy obrócić książkę. Artystka umieściła w publikacji ukryte, zespolone ze sobą strony. Żeby zobaczyć, co kryje się wewnątrz, należy je rozerwać, wtedy ukażą się nam delikatne fotografie pokryte rastrem. Książka ubrana jest w obwolutę z kalki, pod którą ukrywa się śnieżnobiała, bawełniana, tłoczona okładka. Jak pisze sama artystka: „Jeśli ukryta przestrzeń zostanie otwarta, wówczas czytelnik zobaczy dwa zdjęcia okien. Jedno ujęcie z wnętrza domu to polski punkt widzenia. Ujęcie z zewnątrz to perspektywa koreańska. Przestrzeń ta może pomóc zbliżyć się obu grupom czytelników”.

Koniec i początek
Wisława Szymborska
Tłumaczenie – Sungeun Choi (Estera Czoj)
Projekt graficzny – JooYoung Choi
Zbiory własne artystki

 

Data publikacji:

okładka
Dowiedz się więcej

Prenumerata
Każdy numer ciekawszy od poprzedniego

Zamów już teraz!

okładka
Dowiedz się więcej

Prenumerata
Każdy numer ciekawszy od poprzedniego

Zamów już teraz!