pixel Page 18FCEBD2B-4FEB-41E0-A69A-B0D02E5410AERectangle 52 Przejdź do treści

 

Kup sobie letni spokój. Bez wychodzenia z domu i bez kosztów przesyłki na terenie całej Polski.

Kup numer letni

Numer letni (3/2020) dostępny jest także w pakiecie z numerem wiosennym (2/2020) za dodatkową złotówkę, bez dodatkowych kosztów wysyłki na terenie Polski.

Kup numer letni i wiosenny
Przekrój
To milczenie wszechświata jest niesamowite. Intelektualnie do przyjęcia, ale emocjonalnie trudne do ...
2019-07-03 23:50:00
Potrzeba zrozumienia
Tomasz Stawiszyński

Milczenie wszechświata

Milczenie wszechświata
Czyta się 1 minutę

Naukowcy pracujący przy projekcie o nazwie Breakthrough Listen ogłosili właśnie, że wszechświat milczy. Najnowocześniejsze radioteleskopy wycelowane w bezmiar rozciągający się ponad naszymi głowami nawet nie drgną. Od trzech lat nie odebrały najmniejszego sygnału świadczącego, że gdzieś tam może istnieć jakiekolwiek życie. Przynajmniej w obszarze 160 lat świetlnych od Ziemi, obejmującym 1327 gwiazd.

Ten projekt jest stosunkowo młody, ale od 1959 roku działa inicjatywa SETI, w ramach której prowadzi się regularny nasłuch sygnałów radiowych z kosmosu.

I znowu: nic, zupełna cisza, od czasu do czasu tylko jakieś zagadkowe iskrzenie, którego źródła zawsze okazują się ziemskie.

***

Doniesienia o możliwości istnienia innych cywilizacji albo chociaż jakichś prostych form życia gdzieś na mniej lub bardziej odległych planetach pojawiają się w mediach cyklicznie. Nasza wyobraźnia – zwłaszcza w epoce globalnego kryzysu i zbliżającego się wielkimi krokami klimatycznego załamania – rozpaczliwie pragnie choćby cienia szansy, że ten świat to nie wszystko; że są może jeszcze inne światy, inne miejsca, w których życie przybrało jakąś odmienną postać i w których wciąż jest jakaś nadzieja.

Tymczasem – przynajmniej do tej pory – nic na to nie wskazuje.

***

To milczenie wszechświata jest niesamowite.

A właściwie – przerażające.

I na dobrą sprawę do końca niewyobrażalne. Intelektualnie do przyjęcia, ale emocjonalnie trudne do wytrzymania. Odsłaniające jakąś głęboką obcość, nieludzkość świata, w którym zainstalowały nas ślepe procesy ewolucji.

Jakieś jego otchłanne zimno i obojętność.

 

Data publikacji:

okładka
Dowiedz się więcej

Prenumerata
Każdy numer ciekawszy od poprzedniego

Zamów już teraz!

okładka
Dowiedz się więcej

Prenumerata
Każdy numer ciekawszy od poprzedniego

Zamów już teraz!