pixel Page 18FCEBD2B-4FEB-41E0-A69A-B0D02E5410AERectangle 52 Przejdź do treści

felietony

felietony
Czytaj
Jan
Błaszczak

Toxic

Ubezwłasnowolniona Britney Spears walczy na sali sądowej, by odzyskać choć częściową kontrolę nad własnym życiem. Nie jestem prawnikiem, a tym bardziej psychiatrą, więc pozostaje mi ferować wyroki w sprawie mediów, które doprowadziły jedną z największych gwiazd popu do tego smutnego miejsca.
Czytaj

Dlaczego Nowy Rok zaczyna się w środku zimy

Aldona

Kopkiewicz
A co stałoby się, gdybyśmy utknęli w wiecznym lutym? Felieton o refleksji nad przemijaniem, istnieniem człowieka w czasie i przestrzeni oraz odwiecznej cykliczności przyrody.
Czytaj
Jan
Błaszczak

Paszporty i polityki

Kryzys wywołany pandemią koronawirusa trwa w najlepsze, a na brytyjskich muzyków spada kolejny cios: brexit i związany z nim koniec swobodnego przepływu osób w Europie. Jak to odbije się na artystach i naszych planach (marzeniach) koncertowych?
Czytaj

Adoptować siebie

Magdalena
Róża
Skoczewska
Dlaczego, aby mądrze kochać, należy najpierw zacząć od samego siebie? Odpowiedzi szuka psycholożka Magdalena Róża Skoczewska.
Czytaj
Stach
Szabłowski
Stach Szabłowski

Kult drzew, czyli Palma i zimowe przesilenie

18 lat temu niektórzy mówili, że Joannie Rajkowskiej po prostu odbiła palma. Ale początkowo wyśmiewanej Palmie na rondzie de Gaulle’a udało się przetrwać wszystkie zawirowania historii – i jest dziś pełnoprawnym i pełnowartościowym symbolem stolicy. Czego jej życzyć na osiemnastkę, zastanawia się Stach Szabłowski.
Czytaj

Rok za szybą

Jan
Błaszczak
W minionych latach można się było zorientować co do gustów rozmówcy, pytając, czy jedzie na Woodstock, Open’er, czy OFF Festival. W 2020 r. trzeba było innej strategii, bo po muzykę na żywo wybieraliśmy się na YouTube’a, Facebooka czy Instagrama.
Czytaj
Wojciech

Jóźwiak

Saturn i Jowisz

Od 1623 roku Jowisz i Saturn nie znajdowały się ani przez moment tak blisko siebie, jak dziś. O tym, co to oznacza w praktyce i jakimi mechanizmami się rządzi, pisze specjalnie z okazji Wielkiej Koniunkcji Wojciech Jóźwiak.
Czytaj

Nie poddawaj się

Miha
Mazzini
Świeżo po rozstaniu i w środku szalejącej pandemii autor postanowił zastosować się do dosłownie każdej rady życzliwych i sprawdzić, czy pomoże mu to przetrwać te niepewne czasy.
Czytaj
Mirosław
Bańko

Język Amora

Miłosne wyznania w różnych językach, dla podróżujących za granicę i pragnącym zaimponować kosmitom.
Czytaj

PIN

Mateusz
Kołczinger
Mateusz Kołczinger
Jak to jest, że człowiek zawsze chce więcej i więcej? I dlaczego tak trudno mu docenić to, co już ma?
Czytaj
Stach
Szabłowski
Stach Szabłowski

Armia mikołajów

Dorośli są przekonani, że Świętego Mikołaja nie ma. Dobra wiadomość jest taka, że owszem, jest. Zła – że tuż przed świętami Bożego Narodzenia 1974 r. został aresztowany w Kopenhadze.
Czytaj

Czy teatr się kończy?

Maciej
Stroiński
Maciej Stroiński
Felieton o teatrze podczas pandemii, trumnach na scenie, widmach i zjawach.
Czytaj
Mikołaj
Łoziński
Mikołaj Łoziński

Bez laurki na Dzień Taty

Jak rozmawiać o śmierci z dziećmi, jak z rodzicami, jak z samym sobą? I kiedy?
Czytaj

Czas wylinkowania

Julia
Fiedorczuk
Julia Fiedorczuk
Wystarczy wyjrzeć przez okno albo popatrzeć na własną twarz w lustrze. Wszystko się zmienia, jedne materialne formy przechodzą w inne, coś się kończy, coś zaczyna, ktoś rodzi się, ktoś umiera, zmieniają się relacje, uczucia, a nawet poglądy. Coś rośnie, coś ulega rozpadowi, wschodzi słońce, zapada noc.
Czytaj
Paulina
Wilk
Paulina Wilk

Zawsze mamy siebie

Czyli rzecz o nadmiarze lęku i niedoborze nadziei, szczególnie wyostrzających się jesienią, z przewagą wątków optymistycznych.
Czytaj

SIKSA, czyli rzecz o pomyłce

Jan
Błaszczak
Zwykle jest tak, że to muzyka pozwala nam lepiej zrozumieć świat. Ci najbardziej przenikliwi twórcy nierzadko potrafią przewidzieć bieg wydarzeń i zapowiedzieć nadchodzącą zmianę.
Czytaj
Magdalena
Róża
Skoczewska

Umiar w umiarze

Czy umiar prowadzi do szczęścia?
Czytaj

Czemu tak nierychło, Panie?

Jan
Błaszczak
Twórcy albumu „Requiem ludowe” Adam Strug i Kwadrofonik sięgnęli po pieśni z niewznawianego od ponad wieku „Śpiewnika Pelplińskiego”. Paradoks polega na tym, że księgę wznowiono. Album natomiast przepadł.
okładka
Dowiedz się więcej

Prenumerata
Każdy numer ciekawszy od poprzedniego

Zamów już teraz!

okładka
Dowiedz się więcej

Prenumerata
Każdy numer ciekawszy od poprzedniego

Zamów już teraz!