Page 18FCEBD2B-4FEB-41E0-A69A-B0D02E5410AERectangle 52 Przejdź do treści

„Przekrój” – poznaj nasze czułe struny!

Ta jesień jest pełna czułości! A już na pewno jest jej pełen jesienny „Przekrój”. W nowym numerze piszemy o tym, jak czułością zmieniać świat, a także o: mądrej edukacji, hologramach, grzybach (też tych, wiadomo których), dojrzałości i Inkach. Zastanawiamy się, czym jest prawda i jak opisać piękno. 196 stron do czytania przez trzy miesiące!

Kup numer na jesień

Jesienny „Przekrój” w nowym formacie jest wygodniejszy do czytania i idealnie mieści się w skrzynce pocztowej. Tylko na stronie Przekroj.pl w niższej cenie. Sprawdź!

felietony

felietony
Czytaj
Julia
Fiedorczuk
Julia Fiedorczuk

Więcej niż to jedno zdanie

Korespondencja znanego fotografika z osadzonym w zakładzie karnym w Minnesocie ukazuje uwalniającą siłę sztuki i porcelanową kruchość wolności każdego z nas.
Czytaj

Nie ma już pociągów z firankami

Paulina
Wilk
Paulina Wilk
Było jak u Hitchcocka. W moim pięcioletnim ledwie życiu wydarzyła się sprawa wielka. Napisałam chybotliwie: „Dziś z Anią i ciocią Krysią pojechałam do Ćmielowa na wakacje. W pociągu były firanki”. Felieton o pisaniu i korzyściach z pisania.
Czytaj
Stach
Szabłowski
Stach Szabłowski

Pływający zbawiciel

Czy samochody są dobre, czy złe? Czy da się o nich w ogóle myśleć w kategoriach etycznych? Autorem felietonu – bardziej o sztuce niż motoryzacji – jest Stach Szabłowski.
Czytaj

Skąd się wzięła czaszka na obrazie Hansa Holbeina?

Marcin
Polak
Marcin Polak
O tym, że wszystko jest pozbawione sensu, a jednak nasycone cudownością. I że myśląc, zataczamy koła, które mogą wcale nie być kołami.
Czytaj
Mateusz
Kołczinger
Mateusz Kołczinger

Sobowtór

Naczelny coach redakcji na tropie własnego sobowtóra i marnych jego imitacji.
Czytaj

Przeciw Apokalipsie

Julia
Fiedorczuk
Julia Fiedorczuk
Źli zostaną ukarani, dobrzy nagrodzeni, prawda zostanie objawiona – wizja nieuchronnego końca przemawia do naszej kulturowej wyobraźni. Ale takie myślenie to pułapka. Przyszłość znajduje się w ludzkich – nie boskich – rękach.
Czytaj
Julia
Fiedorczuk
Julia Fiedorczuk

Ślubowanie

Budzenie się z ignorancji w kontekście katastrofy klimatycznej i Szóstego Wielkiego Wymierania jest bolesne i tak: samotne.
Czytaj

Rozmowa pozamiastowa

Paulina
Wilk
Paulina Wilk
Jedno pandemii zawdzięczam. Ożywczą myśl, że miasto nie jest niezbędne. Żegnam myślenie o nim jako o wyłącznym synonimie przyszłości.
Czytaj
Mirosław
Bańko

Wędrowni muzykanci

Językowych przybyszów zwykło się określać jako wyrazy zapożyczone. Dziwna to nazwa – jak już dawno zwrócono uwagę – bo przecież wyrazów takich się nie zwraca, „właściciela” nie pyta się o pozwolenie, on zresztą niczego nie traci, nie wyzbywa się rzeczy „pożyczonej”. Felieton o podróżujących słowach.
Czytaj

Spacer idealny

Marcin
Polak
Marcin Polak
Filozof opowiada o różnych rodzajach chodzenia.
Czytaj
Mikołaj
Łoziński
Mikołaj Łoziński

Domowa elektrownia z bliźniaczym napędem

Felieton o życiowej energii, której w dzieciństwie mamy więcej niż w dorosłym życiu.
Czytaj

503

Mateusz
Kołczinger
Mateusz Kołczinger
Niezwykłą telefoniczną znajomość wspomina Mateusz Kołczinger.
Czytaj
Stach
Szabłowski
Stach Szabłowski

Lato, krew i 15 milionów stopni

Zachód słońca to trochę obraz, a trochę rzeźba. Podziwiamy go i zapominamy o nim. Jak patrzeć na to zjawisko, zwłaszcza latem?
Czytaj

Praca domowa

Mira
Michałowska
O tym, czy warto wspierać dzieci w ich szkolnych obowiązkach.
Czytaj
Julia
Fiedorczuk
Julia Fiedorczuk

Wypuszczanie ryby

Gadałyśmy kiedyś z niemiecką poetką, Anją Utler, o zakłopotaniu pojawiającym się, kiedy przychodzi nam wyjawić nowo poznanej osobie, co robimy w naszym życiu zawodowym.
Czytaj

Gwiazda ośmioramienna, czyli bliższe spotkanie z ośmiornicą

Mikołaj
Golachowski
Spotkanie z umysłem ośmiornicy to doświadczenie prawdopodobnie najbliższe spotkaniu z przedstawicielami pozaziemskiej cywilizacji. Jeden z głowonogów właśnie otrzymał Oscara. Czy jest coś czego jeszcze nie wiemy o najmądrzejszym zwierzęciu oceanów?
Czytaj
Jan
Błaszczak

Za mgłą wzruszenia

„Always Look on the Bright Side of Life” – radzili śmieszkowie z Monty'ego Pythona. Niepomny na to ostatnie tygodnie spędziłem, obserwując Darkside’a.
Czytaj

Nauka pływania

Mikołaj
Łoziński
Mikołaj Łoziński
Czego można się nauczyć przy okazji nauki pływania, co z pływaniem niewiele ma wspólnego? Mikołaj Łoziński o ważnych życiowych lekcjach – bez lania wody!
okładka
Dowiedz się więcej

Prenumerata
Każdy numer ciekawszy od poprzedniego

Zamów już teraz!

okładka
Dowiedz się więcej

Prenumerata
Każdy numer ciekawszy od poprzedniego

Zamów już teraz!