Page 18FCEBD2B-4FEB-41E0-A69A-B0D02E5410AERectangle 52 Przejdź do treści

Czas ucieka – „Przekrój” czeka!

W zimowym „Przekroju” przenosimy się do Lewantu! Smakujemy libańskie jedzenie, podziwiamy Aleppo i zastanawiamy się nad Tel Awiwem. Poza tym sprawdzamy, co para noblistów z ekonomii Duflo i Banerjee mówią o światowym ubóstwie. Opisujemy Gaję i jej twórcę Jamesa Lovelocka. Naprawdę dużo piszemy też o tym, dlaczego warto się tulić (nie tylko w zimie). I do tego: niedźwiedzie – białe, brunatne i czarne, nabiał i warzywa, a także przyroda w plenerze i w muzeum.

Już jest nowy „Przekrój”!

196 stron do czytania przez trzy miesiące. „Przekrój” w nowym formacie jest wygodniejszy do przeglądania i idealnie mieści się w skrzynce pocztowej. Zamów i ciesz się lekturą – tylko tutaj w niższej cenie. Sprawdź!

Przekrój
Nowy sezon, nowa deska? Jak dobrać i co wybrać – radzi
2017-11-08 16:00:00

Zimowe szaleństwa
odcinek pierwszy

Jazdy w głęboki puchu to esencja snowboardingu / fot. Wojtek Antonów
Zimowe szaleństwa
Zimowe szaleństwa

Zima nadchodzi, najmniej cierpliwi pasjonaci jazdy na nartach i snowboardzie zaliczyli już pierwsze zjazdy w nowym sezonie. Może nadszedł czas,by zainteresować się nowym sprzętem? Z przyjemnością pomożemy Szanownym Czytelnikom i Czytelniczkom. Na początek jedna deska, czyli jak dobrać odpowiedni snowboard.

Kwestia doboru deski snowboardowej to niełatwa sprawa. Snowboardy ewoluują z sezonu na sezon, postępuje też ich specjalizacja: i tak będziemy wybierać pomiędzy deskami do freeride’u, do snowparków, damskimi, carwingowymi... Co dla kogo najlepiej się sprawdzi?

Na pierwszy ogień niech pójdą deski dla początkujących. Zwykle pierwszy snowboard powinien być uniwersalny i wybaczający błędy, tak aby pewność siebie i umiejętności jeżdżącego rosły szybko i skutecznie. Najlepiej, gdy deska jest czymś pomiędzy rockerem a camberem (rodzaj konstrukcji). Miękki flex (giętkość) i odpowiednia długość to także istotna kwestia. Przyjęło się, że początkujący powinni dobierać wielkość deski “pod brodę”. Snowboardy dla początkujących są dużo tańsze od tych “pro”, a cena takiej deski powinna zamknąć się w 1200 złotych. 

Ostatnio coraz więcej ludzi szuka deski do jazdy w puchu. Szusowanie w świeżym śniegu wymaga dłuższych desek i tutaj należy szukać sprzętu, który będzie mniej więcej do wysokości nosa snowboardzisty. Deski te są też trochę szersze, niż zwykłe i przeważnie mają kprzód deski uformowany w dziób (tzw. “directional”). Przeważnie, ponieważ istnieją też świetne deski do puchu twin-tip, czyli mające taki sam przód jak i tył. Snowboardy freeride’owe to twarde maszyny dla dobrze jeżdżących i pewnie czujących się zawodników. Najlepiej, by zawsze jeździli oni w grupie i byli wyposażeni w detektory podlawinowe. 

Zamów prenumeratę cyfrową

Z ostatniej chwili!

U nas masz trzy bezpłatne artykuły do przeczytania w tym miesiącu. To pierwszy z nich. Może jednak już teraz warto zastanowić się nad naszą niedrogą prenumeratą cyfrową, by mieć pewność, że żaden limit Cię nie zaskoczy?

Deski freestylowe, czyli przeznaczone do jazdy w parku i robienia trików na skoczniach i poręczach to osobna kategoria i jeszcze inny kaliber. Deski te często przypominają skateboardowe, ze względu na kolorowe grafiki. Skojarzenie z deskorolką jest zresztą jak najbardziej na miejscu, ponieważ wielu trikom snowboardowym odpowiadają analogiczne, deskorolkowe, w dodatku o identycznych nazwach. Zatem jeśli chcemy pojeździć na desce w stylu „freestyle”, to musimy się zainteresować krótką i bardzo twardą deską. Powinna mieć konstrukcję flat i być wspomnianym już twin-tipem, jak deskorolka. 

Powyższe snowboardy mają także swoje odpowiedniki dla pań, które dostają sprzęt nieco lżejszy i w odpowiednich dla siebie rozmiarach. 

Do skoków na skoczniach potrzeba krótkich i twardych desek/ fot. Wojtek Antonów
Do skoków na skoczniach potrzeba krótkich i twardych desek/ fot. Wojtek Antonów

cdn.

Do zobaczenia w górach!

Data publikacji:

okładka
Dowiedz się więcej

Prenumerata
Każdy numer ciekawszy od poprzedniego

Zamów już teraz!

okładka
Dowiedz się więcej

Prenumerata
Każdy numer ciekawszy od poprzedniego

Zamów już teraz!