pixel Page 18FCEBD2B-4FEB-41E0-A69A-B0D02E5410AERectangle 52 Przejdź do treści

Szanowni Państwo!

Chcielibyśmy – na tyle ile to możliwe – umilić Państwu ten trudny czas, dlatego w dniach 20 marca – 20 czerwca udostępniamy wersję cyfrową wiosennego numeru bezpłatnie dla zalogowanych użytkowników. Zapraszamy do czytania i słuchania audio z bieżącego numeru! Przeczytaj wiosenny numer

W związku z zamknięciem wielu punktów sprzedaży prasy, zapraszamy do kupienia papierowej wersji numeru wiosennego w cenie okładkowej, bez dodatkowych kosztów przesyłki. Kup wiosenny numer

Przekrój
Nie przestawaj się wściekać, ale nie trać z oczu piękna – list do młodej aktywistki klimatycznej ...
2020-03-20 10:00:00
uwaga na klimat
W poszukiwaniu nadziei

List do młodej aktywistki klimatycznej z okazji pierwszego dnia nowej dekady: nie przestawaj się wściekać, ale nie trać z oczu piękna.

Czyta się 9 minut

Droga Galicio,

Chaos klimatyczny to najgorsze nieszczęście, które ludzie ściągnęli na siebie i na planetę. Dopiero zaczynamy dostrzegać jego skutki. Serce nam pęka, gdy dowiadujemy się o topniejących lodowcach, o wielorybach niezdolnych zapewnić sobie odpowiedniej ilości pokarmu czy płonących lasach. Jeśli czujesz smutek, nie jesteś sama. Jeśli się boisz, nie jesteś sama. Wy, młodzi, macie powody do gniewu, przekazano Wam bowiem świat wkraczający w epokę katastrof i zamętu. W żaden sposób nie zawiniliście tej sytuacji, a tymczasem mało kto z nas, przedstawicieli starszych pokoleń, zrobił przez ostatnie trzy dekady cokolwiek, by jej zaradzić, choć przecież wiedzieliśmy już, że musimy działać, a od 15 lat dysponowaliśmy odnawialnymi źródłami energii i mogliśmy zakończyć erę paliw kopalnych.

Nie zamierzam podważać słuszności Twojego gniewu, chcę jednak rozprawić się z poczuciem rozpaczy, beznadziei i bezsilności. Być może Twoja wściekłość, skierowana w odpowiednim kierunku, to prawdziwy skarb, to ogień, który płonie jasno, a zarazem nie emituje żadnych toksycznych spalin. Żarliwość pozwala Ci podejmować słuszne działania, gniew pomaga w walce o to, co jeszcze nie przepadło i co warto ochronić. A wszak jest tego tak wiele.

Na świecie wciąż znajdziemy mnóstwo piękna. Przez całe życie, trwające już blisko sześć dekad, powtarzano mi, że w czasach przed moim urodzeniem wszystko było lepsze, np. pokolenie wcześniej albo 100 lat, zanim się pojawiłam. Dorastając, słyszałam opowieści o ogromnych stadach gołębi wędrownych, które potrafiły przesłonić całe niebo na wschodzie, nim zostały powystrzelane przez ludzi i nim nastąpiła zagłada gatunku. Mówiono mi o bizonach, wędrujących po zachodnich równinach, o lasach porastających gigantyczne połacie Stanów Zjednoczonych, o ławicach łososi tak wielkich, że prawie nie widziało się wody w rzece. Wciąż słyszałam, że kiedyś wszystko było lepsze, większe, czystsze. To prawda.

Czytelniczko, Czytelniku,

Chcielibyśmy – na tyle ile to możliwe – umilić Państwu ten trudny czas, dlatego w dniach 20 marca - 13 kwietnia udostępniamy wersję cyfrową wiosennego numeru bezpłatnie dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się lub załóż konto już teraz aby czytać i słuchać artykułów z bieżącego numeru!

Data publikacji:

Rebecca Solnit

Amerykańska pisarka, historyczka i aktywistka. Autorka ponad 20 książek, m.in. „Zew włóczęgi”, „Nadzieja w mroku”, „Mężczyźni objaśniają mi świat”. Pisze o wspólnocie, sztuce, geografii, polityce, feminizmie i nadziei.

okładka
Dowiedz się więcej

Prenumerata
Każdy numer ciekawszy od poprzedniego

Zamów już teraz!

okładka
Dowiedz się więcej

Prenumerata
Każdy numer ciekawszy od poprzedniego

Zamów już teraz!