Page 18FCEBD2B-4FEB-41E0-A69A-B0D02E5410AERectangle 52 Przejdź do treści

„Przekrój” – poznaj nasze czułe struny!

Ta jesień jest pełna czułości! A już na pewno jest jej pełen jesienny „Przekrój”. W nowym numerze piszemy o tym, jak czułością zmieniać świat, a także o: mądrej edukacji, hologramach, grzybach (też tych, wiadomo których), dojrzałości i Inkach. Zastanawiamy się, czym jest prawda i jak opisać piękno. 196 stron do czytania przez trzy miesiące!

Kup numer na jesień

Jesienny „Przekrój” w nowym formacie jest wygodniejszy do czytania i idealnie mieści się w skrzynce pocztowej. Tylko na stronie Przekroj.pl w niższej cenie. Sprawdź!

Przekrój
Rady zarówno dla fachowców, jak i dla każdego z nas przygotował
2021-06-18 09:00:00
Permakulturalni

Wodne działania dla klimatu

zdjęcie Linus Nylund/Unsplash
Wodne działania dla klimatu
Wodne działania dla klimatu

Niektóre z poniższych działań przeznaczone są dla fachowców, ale znajdują się wśród nich również takie, które może podejmować każdy z nas, jeśli tylko dysponuje odpowiednią przestrzenią oraz odrobiną wiedzy i praktycznych umiejętności. Dzięki nim nasze najbliższe otoczenie zatętni życiem, a opuszczone i zaniedbane miejsca staną się ponownie zielone. Poprawimy zdolność gleby do magazynowania wody, powstrzymamy zjawiska powodziowe i zmniejszymy skalę lokalnych podtopień. Jeśli mamy dom, zaoszczędzimy też dzięki temu sporo pracy i środków, które przeznaczylibyśmy na usuwanie skutków gwałtownych zjawisk pogodowych z najbliższego otoczenia. No i najważniejsze: wprowadzając wodę i zieleń do miast, każdego dnia możemy pozytywnie wpływać na klimat Ziemi.

Czyta się 2 minuty

• Jeżeli jesteś architektem… domy swoich klientów projektuj tak, aby były wyposażone w instalacje odzysku szarej wody.

• Jeżeli jesteś projektantem krajobrazu… projektuj tereny zielone w taki sposób, aby znajdowały się one niżej niż powierzchnie uszczelnione (drogi, chodniki, alejki, parkingi). Woda deszczowa będzie mogła swobodnie odpływać i nawadniać roślinność.

• Jeżeli jesteś właścicielem ogrodu… wszędzie, gdzie to tylko możliwe, stosuj ściółkowanie gleby materią organiczną. Nie pozbywaj się liści i zrębków drewna – wykorzystaj je jako ściółkę pod krzewami oraz drzewami.

Zamów prenumeratę cyfrową

Z ostatniej chwili!

U nas masz trzy bezpłatne artykuły do przeczytania w tym miesiącu. To pierwszy z nich. Może jednak już teraz warto zastanowić się nad naszą niedrogą prenumeratą cyfrową, by mieć pewność, że żaden limit Cię nie zaskoczy?

• Jeżeli masz do dyspozycji tylko balkon… załóż na nim wermikompostownik i dowiedz się, jak kompostować resztki orga­niczne z kuchni z wykorzystaniem dżdżownic. Uzyskany kompost wysypuj na pobliskie trawniki i wysiewaj na nim łąki kwietne – miejska partyzantka permakulturowa to świetna zabawa, gdy robisz to razem z dziećmi!

• Jeżeli mieszkasz na dużym osiedlu w mieście… dowiedz się, jak rozmnażać drzewa z nasion i za pomocą sadzonek zdrewniałych. Możesz małym nakładem pracy sadzić lasy kieszonkowe na miejskich zieleńcach i nieużytkach.

• Jeżeli jesteś uczniem… razem z koleżankami i kolegami z klasy namówcie nauczycieli, by założyć ogród deszczowy na szkolnym trawniku lub dziedzińcu. Nauka na świeżym powietrzu poprzez doświadczenia daje najlepsze rezultaty.

• Jeżeli mieszkasz na wsi… mając do dyspozycji większy teren, wykop staw lub przydomowe oczko wodne. Warto tworzyć zbiorniki małej retencji i zasiedlać je rodzimymi gatunkami ryb, raków, płazów i owadów.

 

Data publikacji:

okładka
Dowiedz się więcej

Prenumerata
Każdy numer ciekawszy od poprzedniego

Zamów już teraz!

okładka
Dowiedz się więcej

Prenumerata
Każdy numer ciekawszy od poprzedniego

Zamów już teraz!