pixel Page 18FCEBD2B-4FEB-41E0-A69A-B0D02E5410AERectangle 52 Przejdź do treści

Szanowni Państwo!

Chcielibyśmy – na tyle ile to możliwe – umilić Państwu ten trudny czas, dlatego w dniach 20 marca – 20 czerwca udostępniamy wersję cyfrową wiosennego numeru bezpłatnie dla zalogowanych użytkowników. Zapraszamy do czytania i słuchania audio z bieżącego numeru! Przeczytaj wiosenny numer

W związku z zamknięciem wielu punktów sprzedaży prasy, zapraszamy do kupienia papierowej wersji numeru wiosennego w cenie okładkowej, bez dodatkowych kosztów przesyłki. Kup wiosenny numer

Przekrój
Im bardziej jesteśmy zajęci i zabiegani, tym bardziej potrzebujemy ciszy i skupienia. A im bardziej ...
2017-04-14 16:00:00

W oku cyklonu

„Autant en emporte le vent”, Autor anonimowy, Francja, XIX wiek
W oku cyklonu
W oku cyklonu

Znowu w biegu. Jeszcze dwa spotkania, odpowiedzieć na e-maile, oddzwonić do księgowej, kupić mazurek, ugotować żurek. I jeszcze się uspokoić, zatrzymać, wyciszyć. Dam radę? Zdążę?

Czyta się 1 minutę

Specjaliści przekonują, że im więcej mamy pracy, tym bardziej potrzebujemy chwili wyciszenia. Radzą:

– znaleźć rano kwadrans na medytację,

– wygospodarować 5 min w samotności (bez komórki) między spotkaniami,

– popołudniami odciąć się na godzinę od newsów,

– raz w tygodniu zrobić sobie dzień postu od mediów (też społecznościowych).

Łatwo radzić. Dla sfrustrowanych tym, że mimo dobrych rad nie radzą sobie, lista słów opisujących stany niepokoju.

Torschlusspanik – to, jak pisze w Księdze ludzkich uczuć Tiffany Watt-Smith, „uczucie rozemocjonowania, rozdrażnienia, które odczuwamy, zauważywszy, że kończy nam się czas […] Termin Torschlusspanik, w dosłownym tłumaczeniu z niemieckiego oznaczający »panikę wzbudzaną przez zamykającą się bramę«, powstał w średniowieczu. Na widok zbliżającej się wrogiej armii podróżni i pasterze rzucali wszystko i pędzili przez most zwodzony ku bezpiecznemu wnętrzu zamku, wiedząc, że bramy zostaną lada chwila zamknięte. W dzisiejszych czasach pędzimy już tylko w stronę metaforycznych bram. Tyle że towarzyszy temu niekiedy nie mniej realna panika”.

Ringxietytermin ukuty przez Davida Laramie. Chodzi o „uczucie delikatnego lęku (anxiety), które wzbudza w nas przekonanie, że słyszeliśmy dzwonek (ring) naszego telefonu, nawet jeśli nic takiego się nie działo”.

Nginyiwarrarringu australijskie plemię Pintupi ma kilkanaście słów na określenie różnych odmian strachu. Nginyiwarrarringu „to nagły przypływ trwogi, pod którego wpływem podrywamy się na nogi i rozglądamy dokoła w poszukiwaniu przyczyny”.

Data publikacji:

Katarzyna Sroczyńska

Katarzyna Sroczyńska

Zastępczyni redaktor naczelnej kwartalnika „Przekrój” w latach 2019-2020, redaktorka działu Zdrowe Życie w latach 2016-2020.

okładka
Dowiedz się więcej

Prenumerata
Każdy numer ciekawszy od poprzedniego

Zamów już teraz!

okładka
Dowiedz się więcej

Prenumerata
Każdy numer ciekawszy od poprzedniego

Zamów już teraz!