Page 18FCEBD2B-4FEB-41E0-A69A-B0D02E5410AERectangle 52 Przejdź do treści

Czytanie owocuje!

W letnim „Przekroju” nadzieja i ciekawość, szczęśliwe trafy i wielkie odkrycia. Ukraińska literatura i sztuka, a także antywojenny Bertrand Russell pod rękę z Josephem Hellerem. Uważne słuchanie i świadome śnienie. Dzikie pływanie i zbieranie jagód. Dbanie o rozwój, zdrowie i dobrostan. Prasłowianie, Aborygeni i uciekające ze Słońca fotony.

Kup letni „Przekrój”

Aż 220 stron do czytania przez trzy miesiące. „Przekrój” w nowym formacie jest wygodniejszy do przeglądania i idealnie mieści się w skrzynce pocztowej. Zamów i ciesz się lekturą – tylko tutaj z bezpłatną przesyłką. Sprawdź!

Przekrój
Czy wiedzą Państwo, jak można się samemu tak uszczęśliwić, jak uszczęśliwia niespodziewane ...
2020-06-19 10:00:00
zdrowe życie

Uwaga, uśmiech!

Portret aktora autorstwa Toyohary Kunichiki w stylu ukiyo-e/ Rawpixel, Flickr (CC BY 4.0)
Uwaga, uśmiech!
Uwaga, uśmiech!

Czy wiedzą Państwo, jak można się samemu tak uszczęśliwić, jak uszczęśliwia niespodziewane otrzymanie mniej więcej 25 tys. dolarów?

Czyta się 1 minutę

Można oczywiście podarować je sobie samemu, ale element zaskoczenia wystąpi tylko u sklerotyków. Podobne uczucie radości wywołuje w naszych mózgach nieco mniej kosztowna konsumpcja 2 tys. batonów czekoladowych. Istnieje jednak ryzyko, że po pierwszej setce czekolada w żadnej formie nie będzie już dla nas atrakcyjna.

Na szczęście mamy darmową funkcję, w którą wyposażona jest każda ludzka buzia – uśmiech. Uśmiech ma moc. Przy jego użyciu można w sobie kogoś rozkochać, można cudzy gniew wygasić, można nim kruszyć lody w każdej społecznej sytuacji. I można też oszukać mózg.

Amerykanie powiadają: „Fake it till you make it”, teraz to samo zalecają naukowcy, ale akurat niemieccy, wyjątkowo. Ich zdaniem zdobycie się na uśmiech w momencie szczególnie przykrym i bolesnym stymuluje produkcję hormonów odpowiedzialnych za poprawę nastroju. Polecamy wypróbowanie tej metody – może poza wyjątkowymi sytuacjami typu pogrzeb lub stypa, gdzie mogłoby się to wydawać nieco nietaktowne.

Zamów prenumeratę cyfrową

Z ostatniej chwili!

U nas masz trzy bezpłatne artykuły do przeczytania w tym miesiącu. To pierwszy z nich. Może jednak już teraz warto zastanowić się nad naszą niedrogą prenumeratą cyfrową, by mieć pewność, że żaden limit Cię nie zaskoczy?

À propos pogrzebów: amerykańscy naukowcy z Wayne State University przyglądali się zdjęciom zawodowych sportowców oraz zwykłym, legitymacyjnym portretom studentów i dostrzegli korelację pomiędzy szerokością uśmiechu a długością życia. Sportowiec uśmiechnięty niemrawo żyje przeciętnie 72,9 roku, a uśmiechnięty szeroko – 7 lat dłużej. Grupą testową była drużyna bejsbolowa z 1952 r. i uśmiechy z jej pamiątkowego albumu. Poza długością życia przyglądano się też takim wskaźnikom, jak zadowolenie z małżeństwa, zdolność inspirowania innych, generalne poczucie zadowolenia z życia. Wyniki były zaskakująco zgodne – im szerszy uśmiech, tym lepsze życie, w uproszczeniu oczywiście.

W czasach nadchodzącego podobno wielkiego kryzysu warto dodać, że potencjalny pracownik wyda się potencjalnemu pracodawcy zdecydowanie bardziej kompetentny, jeśli do CV dołączy zdjęcie z ustami uformowanymi w banana.

Jeśli Cię to, Czytelniku, nie przekonuje i uważasz, że to brednie, po prostu się z nas śmiej. Warto!

Data publikacji:

okładka
Dowiedz się więcej

Prenumerata
Każdy numer ciekawszy od poprzedniego

Zamów już teraz!

okładka
Dowiedz się więcej

Prenumerata
Każdy numer ciekawszy od poprzedniego

Zamów już teraz!