Page 18FCEBD2B-4FEB-41E0-A69A-B0D02E5410AERectangle 52 Przejdź do treści

„Przekrój” – poznaj nasze czułe struny!

Ta jesień jest pełna czułości! A już na pewno jest jej pełen jesienny „Przekrój”. W nowym numerze piszemy o tym, jak czułością zmieniać świat, a także o: mądrej edukacji, hologramach, grzybach (też tych, wiadomo których), dojrzałości i Inkach. Zastanawiamy się, czym jest prawda i jak opisać piękno. 196 stron do czytania przez trzy miesiące!

Kup numer na jesień

Jesienny „Przekrój” w nowym formacie jest wygodniejszy do czytania i idealnie mieści się w skrzynce pocztowej. Tylko na stronie Przekroj.pl w niższej cenie. Sprawdź!

Przekrój
2021-09-17 09:00:00
To i owo – 4/2021

Z botanicznego punktu widzenia jadalny owoc tropikalny zwany bananem to jagoda. Dla hodowców bananów, których najwięcej jest w Ekwadorze, jeden banan to „paluszek”, „paluszki” tworzą kiść, czyli „rączkę”, a te z kolei zrastają się w wiązkę. Typowa wiązka ma 20 „paluszków”.

Czyta się 2 minuty

*

Ekwador był w latach 1819–1931 częścią jednego z najpotężniejszych wówczas państw świata: Wielkiej Kolumbii. Federacja ta obejmowała, oprócz terytorium Ekwadoru, obszar Wenezueli, Panamy i Kolumbii.

*

Zamów prenumeratę cyfrową

Z ostatniej chwili!

U nas masz trzy bezpłatne artykuły do przeczytania w tym miesiącu. To pierwszy z nich. Może jednak już teraz warto zastanowić się nad naszą niedrogą prenumeratą cyfrową, by mieć pewność, że żaden limit Cię nie zaskoczy?

Tereny wzdłuż granicy panamsko-kolumbijskiej zamieszkują ludy Kuna. W 1925 r. zbuntowały się one przeciw władzom Panamy, które dążyły do zniszczenia ich kultury. Proklamowana wtedy Republika Kuny nie istniała długo, ale do dziś rejon ten jest autonomicznym terytorium Kuna Yala. Jednym z symboli ludów Kuna jest czarna swastyka.

*

W tymże roku 1925 w „Kurierze Warszawskim” ukazała się pierwsza polska krzyżówka.

*

Pierwszą krzyżówkę na świecie opublikowano w grudniu 1913 r. w niedzielnym wydaniu gazety „New York World”, w dodatku „Fun”. Jej pomysłodawcą był Arthur Wynne, który inspirował się towarzyskimi grami będącymi rozrywką jego dziadka. Pierwsza krzyżówka składała się z 32 haseł.

*

32 stopnie w skali Fahrenheita to – w zwykłych warunkach – temperatura topnienia lodu.

*

W przełamaniu pierwszych lodów pomóc może podzielenie się z rozmówcą jakąś zabawną, ciekawą informacją. Na przykład taką: świnki nie potrafią położyć się na plecach, jest to fizycznie niemożliwe.

*

Określenie „tam, gdzie plecy kończą swą szlachetną nazwę” należy – obok „miejsca, gdzie król piechotą chodzi” – do najbardziej rozbudowanych eufemizmów używanych w języku polskim.

Data publikacji:

okładka
Dowiedz się więcej

Prenumerata
Każdy numer ciekawszy od poprzedniego

Zamów już teraz!

okładka
Dowiedz się więcej

Prenumerata
Każdy numer ciekawszy od poprzedniego

Zamów już teraz!