Page 18FCEBD2B-4FEB-41E0-A69A-B0D02E5410AERectangle 52 Przejdź do treści

Czas ucieka – „Przekrój” czeka!

W zimowym „Przekroju” przenosimy się do Lewantu! Smakujemy libańskie jedzenie, podziwiamy Aleppo i zastanawiamy się nad Tel Awiwem. Poza tym sprawdzamy, co para noblistów z ekonomii Duflo i Banerjee mówią o światowym ubóstwie. Opisujemy Gaję i jej twórcę Jamesa Lovelocka. Naprawdę dużo piszemy też o tym, dlaczego warto się tulić (nie tylko w zimie). I do tego: niedźwiedzie – białe, brunatne i czarne, nabiał i warzywa, a także przyroda w plenerze i w muzeum.

Już jest nowy „Przekrój”!

196 stron do czytania przez trzy miesiące. „Przekrój” w nowym formacie jest wygodniejszy do przeglądania i idealnie mieści się w skrzynce pocztowej. Zamów i ciesz się lekturą – tylko tutaj w niższej cenie. Sprawdź!

Przekrój
Z kory młodych pni i gałązek dębu można przygotować wywar do stosowania wewnętrznego i zewnętrznego. ...
2020-09-18 09:00:00
To i owo – 4/2020

Z kory młodych pni i gałązek dębu można przygotować wywar do stosowania wewnętrznego i zewnętrznego. Jesienna garść takich i owakich ciekawostek od redakcji.

Słynny Buffalo Bill, zwiadowca armii amerykańskiej i awanturnik, organizował widowiska cyrkowe Wild West Show, przedstawiające wydarzenia z historii Dzikiego Zachodu. Brali w nich udział celebryci ówczesnego świata – mistrzyni w strzelaniu Annie Oakley, karciarz Dziki Bill Hickok, a nawet wódz Dakotów Siedzący Byk. W sierpniu 1906 r., podczas europejskiej trasy, cyrk zawitał do sześciu polskich miast, m.in. Tarnowa, Krakowa i Rzeszowa. Siedzący Byk odmówił przyjazdu i Polski nie zobaczył.

*

Dziś mistrzynią świata w strzelaniu z pistoletu sportowego jest Ukrainka Ołena Kostewycz, a najwybitniejszy karciarz to Hossein Ensan, Niemiec pochodzenia irańskiego, który w zeszłym roku w pokerowym konkursie World Series of Poker wygrał 10 mln dolarów.

Zamów prenumeratę cyfrową

Z ostatniej chwili!

U nas masz trzy bezpłatne artykuły do przeczytania w tym miesiącu. To pierwszy z nich. Może jednak już teraz warto zastanowić się nad naszą niedrogą prenumeratą cyfrową, by mieć pewność, że żaden limit Cię nie zaskoczy?

*

„Jeszcze jedno takie zwycięstwo, a jesteśmy zgubieni” – miał rzec Pyrrus, król Epiru, do dowódców składających mu gratulacje po zwycięskiej bitwie pod Ausculum w 279 r. p.n.e.

Wygrana pochłonęła życie ponad 3,5 tys. żołnierzy.

*

W Epirze, w Dodonie, mieś­ciła się najstarsza wyrocznia grecka. Kapłani wróżyli tam z szumu dębów.

*

Z kory młodych pni i gałązek dębu można przygotować wywar do stosowania wewnętrznego i zewnętrznego. W pierwszym przypadku pozbędziemy się nieżytów żołądka i jelit, w drugim – egzemy, problemów skórnych i przyśpieszymy proces gojenia się ran. Takim naparem warto płukać włosy, gdy pragnie się je przyciemnić.

*

Za naturalną barwę włosów człowieka odpowiadają eumelanina (im jej więcej, tym włos ciemniejszy) oraz feomelanina (im jej więcej, tym kolor cieplejszy i czerwieńszy).

*

„Im więcej ciebie, tym mniej” śpiewała w 1997 r. Natalia Kukulska, a wraz z nią nie mniej niż pół Polski. Muzykę do tego przeboju napisał Jarosław Kukulski, autorem nieśmiertelnych słów jest Ryszard Kunce.

*

Nieśmiertelność najłatwiej uzyskać w grze komputerowej – wystarczy wpisać odpowiedni kod, który bierze się z Internetu.

*

Z Internetu stosunkowo łatwo pobrać wirusa. Rozróżniamy dwa ich podstawowe rodzaje – wirusy nierezydentne, których kod binarny instaluje się w pamięci operacyjnej, oraz rezydentne, które swoje kody binarne przed pamięcią operacyjną ukrywają.

*

Międzynarodowe Mistrzostwa Świata Pamięci obejmują 10 dyscyplin, wśród których są m.in. nazwiska­ i twarze, daty, obrazy­­ abstrakcyjne.

*

W 1910 r. Wassily Kandinsky, rosyjski malarz, namalował akwarelę bez tytułu zwaną czasem „Pierwszym obrazem abstrakcyjnym”. Niezależnie od niego do abstrakcji doszli też Kazimierz Malewicz i Piet Mondrian.

*

Wbrew popularnej legendzie Marcel Breuer nie zaprojektował metalowego krzesła Wassily z myślą o Kandinskim.

Data publikacji:

okładka
Dowiedz się więcej

Prenumerata
Każdy numer ciekawszy od poprzedniego

Zamów już teraz!

okładka
Dowiedz się więcej

Prenumerata
Każdy numer ciekawszy od poprzedniego

Zamów już teraz!