Page 18FCEBD2B-4FEB-41E0-A69A-B0D02E5410AERectangle 52 Przejdź do treści

Takiego numeru jeszcze nie było!

W zimowym „Przekroju” honorowym gościem jest szalona, nadprzyrodzona, wspaniała – ludzka wyobraźnia. Poza tym: szamanizm współczesny, starożytny i zwierzęcy. Jurodiwi i futuryści. Wstyd, który nas ogranicza, i ten drugi, który jest nam potrzebny. Rosja – ale ta prawdziwa. I specjalnie na nowy rok: żegnamy nawyki i szukamy ciszy w głowie.

Kup „Przekrój” na zimę!

196 stron do czytania przez trzy miesiące! „Przekrój” w nowym formacie jest wygodniejszy do przeglądania i idealnie mieści się w skrzynce pocztowej. Zamów i ciesz się lekturą – tylko tutaj w niższej cenie. Sprawdź!

Przekrój
Letnie ciekawostki wybrała
2020-06-19 10:00:00
To i owo – 3/2020
Czyta się 1 minutę

Aby przebiec 100 m w czasie 9,58 s podczas zawodów w Berlinie, Usain Bolt zużył 82 kJ energii, czyli niecałe 20 kcal.

*

Krótki spacer 10 polskich artystów ulicami Warszawy kosztował dwoje z nich po 10 000 PLN.

*

Zamów prenumeratę cyfrową

Z ostatniej chwili!

U nas masz trzy bezpłatne artykuły do przeczytania w tym miesiącu. To pierwszy z nich. Może jednak już teraz warto zastanowić się nad naszą niedrogą prenumeratą cyfrową, by mieć pewność, że żaden limit Cię nie zaskoczy?

Słowo „myriada”, które oznacza wielką mnogość czegoś, w starożytnej Grecji oznaczało liczbę 10 000.

*

W Anabazie, jednym z pierwszych znanych ludzkości pamiętników wojennych, Ksenofont opisuje losy 10 000 greckich najemników służących perskiemu satrapie.

*

Ksenofont obchodzi imieniny 26 stycznia, razem z Paulą, Tytusem, Andrzejem, Leonem, Leoną, Skarbimirem, Teogenesem, Tymo­teuszem i Żeligniewem.

*

Żeligniew to staropolskie imię męskie, złożone z członów: Żeli- („pragnąć”) i -gniew. Z tego imienia wywodzi się nazwa wsi Zelgniewo w gminie Kaczory.

*

Herb gminy Kaczory to biała fala i dwa złote kaczory w błękitnym polu. „Ich złota barwa – symbol bogactwa – świadczy o gospodarności mieszkańców i władz. Barwa błękitna, symbol wiary, prawdy, lojalności, wierności i stałości, dobrze charakteryzuje tradycyjne wartości mieszkańców Gminy” – czytamy na stronie bip.kaczory.com.pl.

*

Kaczor Donald nosi niebieską koszulę marynarską i czerwoną muchę (czasem czarną). Ta antropomorficzna kaczka debiutowała w cyklu filmów animowanych Głupie symfonie w 1934 r. Nieco później wystąpiła u boku Myszki Miki w produkcji Benefis dla sierot – Donald jest jednym z bohaterów recytujących wiersze na koncercie. Niegrzeczne szkraby ciągle mu przeszkadzają, co wywołuje u niego złość. W innych produkcjach Donald występował z Goofym i Pluto.

*

W 1934 r. Witkacy skończył pisać dramat Szewcy, nazwany potem przez Jana Błońskiego „arcydziełem złego smaku”.

Data publikacji:

okładka
Dowiedz się więcej

Prenumerata
Każdy numer ciekawszy od poprzedniego

Zamów już teraz!

okładka
Dowiedz się więcej

Prenumerata
Każdy numer ciekawszy od poprzedniego

Zamów już teraz!