Page 18FCEBD2B-4FEB-41E0-A69A-B0D02E5410AERectangle 52 Przejdź do treści

Takiego numeru jeszcze nie było!

W zimowym „Przekroju” honorowym gościem jest szalona, nadprzyrodzona, wspaniała – ludzka wyobraźnia. Poza tym: szamanizm współczesny, starożytny i zwierzęcy. Jurodiwi i futuryści. Wstyd, który nas ogranicza, i ten drugi, który jest nam potrzebny. Rosja – ale ta prawdziwa. I specjalnie na nowy rok: żegnamy nawyki i szukamy ciszy w głowie.

Kup „Przekrój” na zimę!

196 stron do czytania przez trzy miesiące! „Przekrój” w nowym formacie jest wygodniejszy do przeglądania i idealnie mieści się w skrzynce pocztowej. Zamów i ciesz się lekturą – tylko tutaj w niższej cenie. Sprawdź!

Przekrój
Od Japonii, przez bambus, po Mercedesa W123.
2021-03-19 09:00:00
To i owo – 2/2021
Czyta się 2 minuty

Wywodzący się z szermierki japońskich samurajów sport walki znany jako kendo uprawia na świecie około 7 mln ludzi, w tym 0,5 tys. w Polsce. Zawodnicy używają bambusowych mieczy.

*

Stare przysłowie zen mówi: od sosny ucz się o sośnie, od bambusa – o bambusie.

*

Zamów prenumeratę cyfrową

Z ostatniej chwili!

U nas masz trzy bezpłatne artykuły do przeczytania w tym miesiącu. To pierwszy z nich. Może jednak już teraz warto zastanowić się nad naszą niedrogą prenumeratą cyfrową, by mieć pewność, że żaden limit Cię nie zaskoczy?

Niektóre gatunki bambusa przyrastają w tempie 1 m na dobę. Nawet te wolniejsze rosną trzy razy szybciej niż najszybciej rosnące drzewa. W Polsce bambus osiąga maksymalnie 6 m wysokości, a w swoim naturalnym środowisku – tropikalnej części Azji – potrafi mieć ich nawet 50.

Do trzeciego roku życia bambusy rosną powoli, dopiero później przyśpieszają.

*

Z gałęzi sosny i pędów bambusa Japończycy robią kadomatsu – tradycyjne ozdoby, które umieszczają przy drzwiach podczas powitania Nowego Roku. Kompozycję uzupełniają gałązkami śliwy i jagodami nandiny.

*

Po lutowym nowiu Księżyca w znaku Wodnika rozpoczął się chiński nowy rok, któremu patronuje Metalowa Krowa. Lata krowy cechuje spokojna, wytężona praca u podstaw i odbudowa tego, co zostało zniszczone. Konflikty zbrojne są mało prawdopodobne.

*

Stare przysłowie zen mówi: krowa pije wodę i zamienia ją w mleko, wąż pije wodę i zamienia ją w jad.

*

Koczownicze ludy centralnej Azji piją tradycyjny napój, który powstaje z poddanego procesowi fermentacji mleka klaczy lub jaka, ­rzadziej krowy.

*

Mieszanie jest niezbędne w produkcji kumysu – beczki ustawia się w jurcie na lewo od wejścia i każdy, kto wchodzi lub wychodzi, miesza fermentujący napój ­specjalną pałką.

*

Staropolskie przysłowie głosi, że próżna beczka szumi, a pełna milczy.

*

Beczką nazywano potocznie Mercedesa W123. Był to model znany z niezawodności, zdarzały się egzemplarze z przebiegiem miliona kilometrów, a niesprawiające większych problemów. Nic dziwnego, że auto to wygrało w roku 1977 maraton samochodowy Londyn–Sydney.

*

W 1977 r. Rosjanie wypuścili na rynek pierwszy terenowy samochód klasy miejskiej marki Łada. W 2020 r. auto wycofano z użycia na terenie Unii Europejskiej z powodu zbyt wysokiej emisji spalin.

*

Pierwsze samochody Łada produkowano we współpracy z Fiatem w mieście Togliatti – nazwanym tak dla uczczenia włoskiego komunisty Palmira Togliattiego. On z kolei otrzymał swoje imię na cześć Niedzieli Palmowej, w który to dzień się urodził.

*

Z Włoch także pochodzi kalafior romanesco, jeden z najbardziej spektakularnych przykładów kształtów fraktalnych w świecie roślin.

*

Kalafiory należą do rodziny kapustowatych, ale nie są cenione ze względu na liście, lecz tzw. różę. Wbrew pozorom nie jest to kwiat, tylko silnie skrócone pędy kwiatowe.

Data publikacji:

okładka
Dowiedz się więcej

Prenumerata
Każdy numer ciekawszy od poprzedniego

Zamów już teraz!

okładka
Dowiedz się więcej

Prenumerata
Każdy numer ciekawszy od poprzedniego

Zamów już teraz!