Page 18FCEBD2B-4FEB-41E0-A69A-B0D02E5410AERectangle 52 Przejdź do treści

Szanowni Państwo!

Już jest – nowy „Przekrój”, a w nim jak zwykle dużo wszystkiego! Piszemy o bliskich nam wartościach, dalekiej Japonii i jeszcze dalszej Wenus. Rozmawiamy z dziećmi i mądrymi dorosłymi, przyglądamy się snom i fraktalom. Wiosenny "Przekrój", jak można go nie kupić?

Kup numer wiosenny

Przekrój
Garść ciekawostek na wiosnę i nie tylko serwują
2020-03-20 10:00:00
To i Owo
To i owo na wiosnę 2020
Czyta się 2 minuty

Kwarc jest minerałem z gromady krzemianów przestrzennych. Łatwo go rozpoznać – z reguły jest przezroczysty lub bezbarwny, ale tworzy też wiele barwnych odmian.

*

W przeciwieństwie do kwarcu bez nigdy nie jest bezbarwny – jego kwiaty są białe, kremowe, żółtawe lub różowawe.

*

Zamów prenumeratę cyfrową

Z ostatniej chwili!

U nas masz trzy bezpłatne artykuły do przeczytania w tym miesiącu. To pierwszy z nich. Może jednak już teraz warto zastanowić się nad naszą niedrogą prenumeratą cyfrową, by mieć pewność, że żaden limit Cię nie zaskoczy?

Bez magnetycznej przystawki do mikroskopu elektronowego trudno odróżnić prawdziwy kryształ górski od podróbki wykonanej ze szkła hybrydowego.

*

Jak informuje Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów, najczęściej podrabianą przyprawą w Polsce jest oregano. Bywa zastępowane aromatyzowanymi liśćmi porzeczki lub żurawiny.

*

Liście czarnej porzeczki łagodzą migreny i hamują procesy gnilne.

*

Słowo „migrena” wywodzi się z łacińskiego hemicrania, co pochodzi od greckiego ἡμικρανία, co z kolei jest kalką z egipskiego.

*

W ubiegłym roku Egipt zajął czwarte miejsce na liście ulubionych wakacyjnych destynacji Polaków. Najpopularniejsza okazała się Grecja; Turcja i Bułgaria zajęły odpowiednio drugie i trzecie miejsce.

*

Czwarte miejsce to tytuł filmu koreańskiego o młodym pływaku, który zawsze kończy zawody tuż poza podium. Niezadowolona matka wynajmuje więc nowego trenera.

*

W Wielkiej Brytanii na zaborczą i nadopiekuńczą rodzicielkę mówi się „żydowska mamusia”. W Izraelu nazywa się ją „polską mamusią”.

*

Flagi Polski, Izraela i Wielkiej Brytanii mają inne proporcje pomiędzy krótszym a dłuższym bokiem. W przypadku naszej flagi wynoszą one 5:8, brytyjskiej – 1:2, izraelskiej – 8:11.

*

8.11 ubiegłego roku w losowaniu Eurojackpot do wygrania było łącznie 335 mln złotych. Najwyższa wygrana wyniosła tego dnia 800 694,86 złotych.

*

W „Słowniku języka polskiego” Samuela Lindego z 1855 r. pod hasłem „loteria” czytamy: „Loteria nie jest tak grą, jak handlem, na którym z jednej strony towarem jest nadzieja, z drugiej strony pieniądz”.

*

Najwięcej osób o nazwisku Handel mieszka w Strzelinie, Warszawie i Bystrzycy Kłodzkiej. A w Sieniawie tylko jedna.

*

„W Sieniawie każdemu gra się ciężko. To specyficzny teren i drużyna, która jest bardzo silna pod względem fizycznym” – stwierdził zeszłej jesieni Adam Nowak, pomocnik Motoru Lublin.

 

Data publikacji:

okładka
Dowiedz się więcej

Prenumerata
Każdy numer ciekawszy od poprzedniego

Zamów już teraz!

okładka
Dowiedz się więcej

Prenumerata
Każdy numer ciekawszy od poprzedniego

Zamów już teraz!