Page 18FCEBD2B-4FEB-41E0-A69A-B0D02E5410AERectangle 52 Przejdź do treści

O wiośnie mamy zielone pojęcie!

Kiedy wszystko się dopiero rodzi i rozwija, wiosenny „Przekrój” nadlatuje w pełnym rozkwicie! W najnowszym wydaniu piszemy z rozwagą o równowadze, z odwagą o strachu, z uwagą o bałtyckich krajach, z miłością o wróblach i z zachwytem o zieleni i porankach. Zachęcamy do czytania!

Kup wiosenny „Przekrój”!

188 stron do czytania przez trzy miesiące. „Przekrój” w nowym formacie jest wygodniejszy do przeglądania i idealnie mieści się w skrzynce pocztowej. Zamów i ciesz się lekturą – tylko tutaj w niższej cenie. Sprawdź!

Przekrój
Zimowe ciekawostki o świecie i ludziach zebrali
2021-12-10 09:00:00
To i Owo
To i owo – 1/2022
Czyta się 2 minuty

Minimalna odległość między Rosją a USA wynosi 4 km i jest to dystans pomiędzy dwiema wyspami w Cieśninie Beringa: jedna należy do Rosjan, druga do Amerykanów. Zimą woda w cieśninie zamarza i – teoretycznie – z kraju do kraju można przejść piechotą w trzy kwadranse.

*

Według kronik lubeckich w pierwszej połowie XIV w. na zamarzniętym Bałtyku budowano karczmy dla podróżnych poruszających się po lodzie saniami. Obecnie uważa się, że karczmy te stawiano raczej przy lądzie, a opowieści o przeprawach na drugi brzeg należałoby włożyć między bajki. Tradycja dróg lodowych nie zanikła jednak całkiem – Estoński Zarząd Dróg otwiera co roku kilka tras dla kierowców samochodów (do 2 ton), m.in. pomiędzy położonym na północnym zachodzie miastem Haapsalu a półwyspem Noa­rootsi. To 3,9 km po skutym lodem Bałtyku.

*

Zamów prenumeratę cyfrową

Z ostatniej chwili!

U nas masz trzy bezpłatne artykuły do przeczytania w tym miesiącu. To pierwszy z nich. Może jednak już teraz warto zastanowić się nad naszą niedrogą prenumeratą cyfrową, by mieć pewność, że żaden limit Cię nie zaskoczy?

Vana karu tantsima ei õpi, czyli stary niedźwiedź nie nauczy się tańczyć – poucza estońskie przysłowie.

*

Świetnym tancerzem jest mieszkający w Nowej Gwinei sześciopiór czarny z rodziny cudowronkowatych. W okresie godowym każdy dorosły samiec tego gatunku oczyszcza z roślinności arenę, na której wykonuje później godowy taniec złożony z kilkunastu elementów prezentowanych w ściś­le określonej kolejności. Jedna z figur polega na rozpościeraniu piór na piersi, które układają się w kształt nazywany „spódnicą ­baletnicy”. Sekwencję taneczną zamyka seria ukłonów.

*

W Papui-Nowej Gwinei językiem oficjalnym jest tok pisin – mieszanina miejscowych dialektów z angielskim. Szpital dla zwierząt w tym języku to haus dok sik (od ang. house dog sick). Rozzłoszczony to belhat (od ang. belly hot).

*

Tok pisin jest jednym z ponad 850 języków używanych przez mieszkańców Papui. Czyni to Papuę najbardziej lingwistycznie zróżnicowanym i bogatym obszarem naszej planety. Aby z jednego języka wyodrębniły się dwa kolejne, potrzeba około tysiąca lat. Pierwsze języki pojawiły się tam około 40 tys. lat temu.

*

Na Śląsku autobus nr 850 jedzie spod dworca w Bytomiu do teatru w Gliwicach. Na Mazowszu autobus o tym samym numerze jedzie z ulicy Żeromskiego w Warszawie do Cybulic Dużych.

*

Cybulice Duże, położone w gminie Czosnów, nazwę swą zawdzięczają nazwisku pierwszego właś­ciciela tych ziem – Rafała Cybulskiego herbu Prawdzic. A nazwa herbu pochodzi od staropolskiego słowa „prawda” oznaczającego okrągłą podstawkę pod misy kładzioną w trakcie posiłku na stół.

*

Jak mówi stare polskie przysłowie: Modlij się, nie modlij się – próżna miska, nie najesz się.

*

W przypadku braku możliwości dzielenia misy z drugą połową, warto być może wykorzystać ­modlitwy o dobrego męża i dobrą żonę do św. Józefa, ojczyma Pana Jezusa. Mężczyzna prosi w niej, by oblubienica była „wierną, roztropną i świętą żoną”, życiowo mądrą, o szerokim sercu, pobożną, aby promieniowała dobrocią i kształtowała życie rodziny. Kobiety natomiast modlą się o dobrego męża, żeby po prostu był. Pełną treść modlitwy znaleźć można w formie zakładki książkowej w toruńs­kim kościele pw. NMP Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i św. Jana Pawła II.

*

Klimat w Toruniu – jak czytamy w Wikipedii – „charakteryzuje się przede wszystkim dużą zmiennością spowodowaną ścieraniem się mas powietrza kontynentalnego ze wschodu i oceanicznego z zachodu”.

Data publikacji:

okładka
Dowiedz się więcej

Prenumerata
Każdy numer ciekawszy od poprzedniego

Zamów już teraz!

okładka
Dowiedz się więcej

Prenumerata
Każdy numer ciekawszy od poprzedniego

Zamów już teraz!