Page 1 8FCEBD2B-4FEB-41E0-A69A-B0D02E5410AERectangle 52 Przejdź do treści

Ciesz się latem!

Letni „Przekrój” dostępny w sprzedaży! W nowym numerze piszemy o szacunku dla wszystkich istot – ludzkich i pozaludzkich. Ponadto zastanawiamy się nad zmierzchem antropocenu, poznajemy południe Afryki i zgłębiamy temat ego: czym tak naprawdę ono jest i jak je poskromić?

Kup letni „Przekrój”

188 stron do czytania przez trzy miesiące. „Przekrój” w nowym formacie jest wygodniejszy do przeglądania. Zamów i ciesz się lekturą – tylko tutaj w niższej cenie. Sprawdź!

Przekrój
Na najbliższą godzinę zajęcie murowane. Pewnie nas znienawidzisz, zanim dojdziesz do końca. A może ...
1984-11-25
archiwum

Spróbuj rozwiązać nasz quiz

Spróbuj rozwiązać nasz quiz
Spróbuj rozwiązać nasz quiz

Na najbliższą godzinę zajęcie murowane. Pewnie nas znienawidzisz, zanim dojdziesz do końca. A może zechcesz się odegrać na znajomych i zaaplikować im te pytania?

Jeśli sam odpowiedziałeś na wszystkie pytania poprawnie, jesteś genialny. Każdy kto zrobi jeden do pięciu błędów jest wyjątkowo inteligentny. Natomiast przeciętny śmiertelnik powinien odpowiedzieć dobrze na 8 do 10 pytań.

A więc uwaga — nie daj się złapać!

Pytania

1. Jak to zrobić, żeby rzucona z całej siły piłka tenisowa, nie odbijając się od ściany ani żadnej przeszkody, sama się zatrzymała i zawróciła do rzucającego?

2. Dwóch ojców i dwóch synów upolowało wspólnie trzy króliki. Każdy dostał jednego — jak to jest możliwe?

3. Prosisz stolarza, aby przeciął długą deskę na kawałki. Stolarz mówi, że przecięcie deski na połowę będzie cię kosztowało 100 zł. Ale tobie potrzebne są cztery kawałki — ile zapłacisz?

4. Jeśli 28 lutego położysz się spać o siódmej wieczorem nastawiwszy budzik na ósmą rano, ile godzin prześpisz, przyjmując, że nie będziesz się budził sam, wstawał, itp.?

5. Ile razy można odjąć liczbę 1 od liczby 25?

6. Wchodzisz wieczorem do kuchni i widzisz, że zostawiłeś odkręcony kran nad zlewem — woda wylewa się już na podłogę. Możesz bez trudu sięgnąć po szmatę do podłogi, kuchenną gąbkę, kosz na śmieci i plastikowe wiaderko. Co zrobisz najpierw?

7. Jeśli 3 koty zjadają trzy szczury w ciągu trzech minut, w jakim czasie 100 kotów zje 100 szczurów?

8. Do studni o głębokości 30 metrów wpadła małpa. Każdego dnia udaje jej się wdrapać trzy metry do góry, i każdego wieczoru spada z powrotem o dwa metry w dół. Po jakim czasie wyjdzie ze studni?

9. Zostały mi dwie minuty do odejścia pociągu i dwa kilometry do dworca. Jeśli pierwszy kilometr przebiegnę z szybkością 30 km/godz., z jaką szybkością będę musiał przebiec drugi kilometr, żeby złapać pociąg?

10. Gospodyni układa w koszu jajka; liczba jajek podwaja się co minutę. Koszyk jest pełen po upływie jednej godziny. Po jakim czasie był napełniony do połowy?

11. Baca pasł stado złożone z 17 owiec. Zdechły wszystkie oprócz dziewięciu. Ile owiec zostało?

12. Klient kupuje cztery paczki papierosów po 50 zł. Płaci banknotem 500-zlotowym, ale sprzedawca nie ma reszty i prosi o rozmienienie banknotu kolegę z sąsiedniego kiosku z nabiałem. Ten daje mu 5 banknotów 100-złotowych. Po jakimś czasie zjawia się zdenerwowany sprzedawca z kiosku z nabiałem: banknot okazał się fałszywy. Kioskarz bierze z powrotem fałszywe pieniądze i oddaje koledze 500 zł. Jaką poniósł stratę?

13. Jaka jest najmniejsza możliwa liczba kaczek, które mogą pływać po stawie w następującym szyku: dwie kaczki przed jedną kaczką, dwie kaczki za jedną kaczką i jedna kaczka między dwiema kaczkami?

14. Dwa pociągi wyruszają, jadąc w przeciwnych kierunkach, ze stacji oddalonych od siebie o 100 km. Jeden pociąg jedzie z prędkością 60 km/godz., drugi z prędkością 40 km/godz. Pszczoła leci z prędkością 25 km/godz. Zakładając, że startuje w tej samej chwili, w jakiej oba pociągi ruszają ze swoich stacji, jaką drogę przebędzie do chwili, gdy pociągi się spotkają?

15. Pewien władca, chcąc się pozbyć swojego premiera, wkłada do kapelusza dwa kawałki papieru. Następnie oświadcza zebranym dygnitarzom, że jeśli premier wyciągnie kartkę, na której widnieje napis zostań, zatrzyma swoje stanowisko. Natomiast, jeśli na kartce napisane będzie odejdź, ma się natychmiast podać do dymisji. Aby być pewnym wyników ciągnięcia, król napisał odejdź na obu kartkach. Ale gdy chytry premier pokazał sędziemu jeden kawałek papieru, sędzia orzekł, że zatrzymuje on swoje stanowisko. W jaki sposób premier przechytrzył króla?

16. Malarz pomalował pokój w ciągu trzech dni. Ile czasu zajęłoby mu pomalowanie pokoju dwa razy dłuższego, dwa razy szerszego i dwa razy wyższego, gdyby pracował w takim samym tempie?

17. Czy da się zapisać liczbę 100, używając sześciokrotnie tej samej cyfry?

18. Gdy dzień jutrzejszy będzie dniem wczorajszym, dzień dzisiejszy będzie tak samo odległy od niedzieli, jak dzień dzisiejszy wtedy, gdy dzień wczorajszy był dniem jutrzejszym. Jaki jest dziś dzień?

Odpowiedzi

Zobacz odpowiedź

 1. Piłka zatrzyma się i zawróci, jeśli się ją rzuci pionowo w górę.
 2. Na polowaniu były tylko trzy osoby: syn, ojciec i ojciec ojca, czyli dziadek syna.
 3. 300 zł.
 4. Tylko godzinę: budzik zadzwoni o ósmej wieczorem.
 5. Tylko raz – potem odejmujemy od 24, 23, 22, itd.
 6. Zakręcisz kran.
 7. W ciągu 3 minut.
 8. 28 dnia. Wieczorem 27 dnia znajdzie się na wysokości 27 metrów. Następnego dnia wydostanie się na zewnątrz.
 9. Nie mam szans – cały czas zużyłem na przebycie pierwszego kilometra.
 10. Po 59 minutach.
 11. 9.
 12. 500 zł – 200 w towarze i 300 w gotówce.
 13. 3 – muszą płynąć „gęsiego”.
 14. 25 kilometrów.
 15. Premier zniszczył kartkę, którą wyciągnął. Skoro na tej, która została w kapeluszu było napisane „odejdź”, orzeczono, że na pierwszej napisane było „zostań”.
 16. 12 dni.
 17. Tak: 99 99/99
 18. Niedziela.

 

Tekst pochodzi z numeru 2959/1984 r. (pisownia oryginalna), a możecie Państwo przeczytać go w naszym cyfrowym archiwum.

Czy wiesz, że pierwszy numer „Przekroju” ukazał się w 1945 roku? To było 78 lat temu! Wesprzyj nas, a spróbujemy dobić do setki.

* Pola wymagane

Data publikacji:

okładka
Dowiedz się więcej

Prenumerata
Każdy numer ciekawszy od poprzedniego

Zamów już teraz!

okładka
Dowiedz się więcej

Prenumerata
Każdy numer ciekawszy od poprzedniego

Zamów już teraz!