Page 18FCEBD2B-4FEB-41E0-A69A-B0D02E5410AERectangle 52 Przejdź do treści

„Przekrój” – poznaj nasze czułe struny!

Ta jesień jest pełna czułości! A już na pewno jest jej pełen jesienny „Przekrój”. W nowym numerze piszemy o tym, jak czułością zmieniać świat, a także o: mądrej edukacji, hologramach, grzybach (też tych, wiadomo których), dojrzałości i Inkach. Zastanawiamy się, czym jest prawda i jak opisać piękno. 196 stron do czytania przez trzy miesiące!

Kup numer na jesień

Jesienny „Przekrój” w nowym formacie jest wygodniejszy do czytania i idealnie mieści się w skrzynce pocztowej. Tylko na stronie Przekroj.pl w niższej cenie. Sprawdź!

Przekrój
Co działo się w polskim sporcie 100 lat temu? Całkiem sporo. Zebrał i opisał
2017-11-22 13:00:00

Sportowe aktualności z myszką

źródło NAC
Sportowe aktualności z myszką
Sportowe aktualności z myszką

Co działo się w polskim sporcie 100 lat temu? Całkiem sporo. W 1916 roku na bazie Legionów Piłsudskiego powstała drużyna piłkarska Legia, w Zakopanem popularne zaczyna być narciarstwo, a młodzież uprawia sporty lekkoatletyczne i jeździ na wrotkach. 

O sporcie coraz więcej pisała też ówczesna prasa. Na dowód przedstawiamy garść cytatów sprzed wieku, które przywołają sportowego ducha z minionej epoki.

Match Uniwersytetu i Politechniki

Dnia 24 b. m. nasza młodzież akademicka, zgromadzona w 2-ch własnych Związkach sportowych: Uniwersytetu i Politechniki, urządza wielki match w zawodach lekkoatletycznych w Agrykoli i chodzie dystansowym: z pod Grójca do Warszawy na boisko Agrykoli. Młodzież od kilku tygodni trenowała się z zapałem w chodzie, biegach, skokach i rzutach pod wodzą fachowców-instruktorów a już niedługo będą mieli okazję się sprawdzić.

Zamów prenumeratę cyfrową

Z ostatniej chwili!

U nas masz trzy bezpłatne artykuły do przeczytania w tym miesiącu. To pierwszy z nich. Może jednak już teraz warto zastanowić się nad naszą niedrogą prenumeratą cyfrową, by mieć pewność, że żaden limit Cię nie zaskoczy?

Świat: pismo tygodniowe ilustrowane, 23-09-1916

źródło: NAC
źródło: NAC

Wrotnictwo

Wrotnisko „Tunel” dziś rozpoczyna sezon zimowy. Na instruktora zaangażowany został znany wrotkarz p. K. Kamiński. Podczas wieczorów przygrywać będzie orkiestra pod dyrekcją p. Jana Thiela.

Przegląd Poranny, 14-10-1916

Dzień sportowy

Dzień sportowy szkół polskich wyznaczony pierwotnie na 15 b. m. ze względu na trwające deszcze i niepogodę odroczony został do niedzieli 22 b. m.

Zapisy napływają licznie zwłaszcza spośród słuchaczów wyższych uczelni, kursów rolniczych i handlowych oraz młodzieży szkół średnich.

Przegląd Poranny, 14-10-1916

źródło: NAC
źródło: NAC

Niezadowoleni gracze footballowi

W prasie warszawskiej pojawiły się w tych dniach sprawozdania o ostatnim matchu footballowym, rozegranym między „Cracovią“ a „Legią". Sprawozdawcy skarżą się, że dwie bramki, jakie strzelili sympatyczni goście legionowi, przyjęte były „bardzo chłodno" przez publiczność. Jest to zarzut zgoła nieuzasadniony graczy z „Legii", w której zresztą walczą przeważnie Krakowianie i kilku Lwowian, witano owacyjnie, a świetne zwycięstwo dawnych ulubieńców Krakowa, nagrodzono długotrwałym poklaskiem. 

Ilustrowany Kuryer Codzienny, 26-08-1917

Z tenisowych kortów

Turniej tenisowy Klubu sportowego „Warta” zakończył się w ubiegłą niedzielę dn. 23. sierpnia. Pierwsze nagrody otrzymali: w grze pojedynczej pań: p. J. Nowakowska, w grze pojedynczej panów: p. Krause, w grze mieszanej parami: pp. J. Nowakowska-Beym. w grze parami pań: pp. J. Nowakowska, St. Nowakowska; w grze parami panów: pp. Urbański, Raczkiewicz.

Kurjer Poznański, 30-08-1917

źródło: NAC
źródło: NAC

Cracovia – Pogoń

Jak dowiadujemy się, na mecz Cracovia—Pogoń ta ostatnia wystawiła drużynę, złożoną wyłącznie z Polaków, co jej na plus trzeba zapisać. Porażka 5 :1 zmniejsza przeto swoje znaczenie, z drugiej jednak strony trzeba przyznać, że również Cracovia nie grała tak, jak to widzieliśmy na innych meczach. Interwencya sędziego, który podobno miał być obcy (dlaczego?) stosownie do zastrzeżenia klubu lwowskiego, nie mogła nic zmienić, bo do ostatnich minut sędzia krakowski nie mial potrzeby do żadnej poważniejszej interwencyi, zachowując zupełną bezstronność. Ostatnie minuty nie mogły odegrać żadnej roli, a w ciągu nich nastąpiły wykluczenia z gry, które były zbyteczne wobec bezwzględnej przewagi Cracovii.

Ilustrowany Kuryer Codzienny, 27-10-1917

źródło: NAC
źródło: NAC

Rekord sportowy

Pisma warszawskie notują, że na konkursie sportowym politechniki w Warszawie rzucił p. Żółtowski oszczepem na 46 m. 76 cm., przez co osięgnął rekord Wszechpolski.

Ilustrowany Kuryer Codzienny, 01-11-1917

Data publikacji:

okładka
Dowiedz się więcej

Prenumerata
Każdy numer ciekawszy od poprzedniego

Zamów już teraz!

okładka
Dowiedz się więcej

Prenumerata
Każdy numer ciekawszy od poprzedniego

Zamów już teraz!