Co działo się w polskim sporcie 100 lat temu? Całkiem sporo. W 1916 roku na bazie Legionów Piłsudskiego powstała drużyna piłkarska Legia, w Zakopanem popularne zaczyna być narciarstwo, a młodzież uprawia sporty lekkoatletyczne i jeździ na wrotkach.
O sporcie coraz więcej pisała też ówczesna prasa. Na dowód przedstawiamy garść cytatów sprzed wieku, które przywołają sportowego ducha z minionej epoki.
Match Uniwersytetu i Politechniki
Dnia 24 b. m. nasza młodzież akademicka, zgromadzona w 2-ch własnych Związkach sportowych: Uniwersytetu i Politechniki, urządza wielki match w zawodach lekkoatletycznych w Agrykoli i chodzie dystansowym: z pod Grójca do Warszawy na boisko Agrykoli. Młodzież od kilku tygodni trenowała się z zapałem w chodzie, biegach, skokach i rzutach pod wodzą fachowców-instruktorów a już niedługo będą mieli okazję się sprawdzić.
Świat: pismo tygodniowe ilustrowane, 23-09-1916

Wrotnictwo
Wrotnisko „Tunel” dziś rozpoczyna sezon zimowy. Na instruktora zaangażowany został znany wrotkarz p. K. Kamiński. Podczas wieczorów przygrywać będzie orkiestra pod dyrekcją p. Jana Thiela.
Przegląd Poranny, 14-10-1916
Dzień sportowy
Dzień sportowy szkół polskich wyznaczony pierwotnie na 15 b. m. ze względu na trwające deszcze i niepogodę odroczony został do niedzieli 22 b. m.
Zapisy napływają licznie zwłaszcza spośród słuchaczów wyższych uczelni, kursów rolniczych i handlowych oraz młodzieży szkół średnich.
Przegląd Poranny, 14-10-1916

Niezadowoleni gracze footballowi
W prasie warszawskiej pojawiły się w tych dniach sprawozdania o ostatnim matchu footballowym, rozegranym między „Cracovią“ a „Legią". Sprawozdawcy skarżą się, że dwie bramki, jakie strzelili sympatyczni goście legionowi, przyjęte były „bardzo chłodno" przez publiczność. Jest to zarzut zgoła nieuzasadniony graczy z „Legii", w której zresztą walczą przeważnie Krakowianie i kilku Lwowian, witano owacyjnie, a świetne zwycięstwo dawnych ulubieńców Krakowa, nagrodzono długotrwałym poklaskiem.
Ilustrowany Kuryer Codzienny, 26-08-1917
Z tenisowych kortów
Turniej tenisowy Klubu sportowego „Warta” zakończył się w ubiegłą niedzielę dn. 23. sierpnia. Pierwsze nagrody otrzymali: w grze pojedynczej pań: p. J. Nowakowska, w grze pojedynczej panów: p. Krause, w grze mieszanej parami: pp. J. Nowakowska-Beym. w grze parami pań: pp. J. Nowakowska, St. Nowakowska; w grze parami panów: pp. Urbański, Raczkiewicz.
Kurjer Poznański, 30-08-1917

Cracovia – Pogoń
Jak dowiadujemy się, na mecz Cracovia—Pogoń ta ostatnia wystawiła drużynę, złożoną wyłącznie z Polaków, co jej na plus trzeba zapisać. Porażka 5 :1 zmniejsza przeto swoje znaczenie, z drugiej jednak strony trzeba przyznać, że również Cracovia nie grała tak, jak to widzieliśmy na innych meczach. Interwencya sędziego, który podobno miał być obcy (dlaczego?) stosownie do zastrzeżenia klubu lwowskiego, nie mogła nic zmienić, bo do ostatnich minut sędzia krakowski nie mial potrzeby do żadnej poważniejszej interwencyi, zachowując zupełną bezstronność. Ostatnie minuty nie mogły odegrać żadnej roli, a w ciągu nich nastąpiły wykluczenia z gry, które były zbyteczne wobec bezwzględnej przewagi Cracovii.
Ilustrowany Kuryer Codzienny, 27-10-1917

Rekord sportowy
Pisma warszawskie notują, że na konkursie sportowym politechniki w Warszawie rzucił p. Żółtowski oszczepem na 46 m. 76 cm., przez co osięgnął rekord Wszechpolski.
Ilustrowany Kuryer Codzienny, 01-11-1917
Piątka dla PRZEKROJU? A może dziesiątka? Wspierając Fundację PRZEKRÓJ, wspierasz rzetelność, humor i czar.
Wybierz kwotę wsparcia
Data publikacji:

Prenumerata
Każdy numer ciekawszy od poprzedniego
Zamów już teraz!

Prenumerata
Każdy numer ciekawszy od poprzedniego
Zamów już teraz!