Page 18FCEBD2B-4FEB-41E0-A69A-B0D02E5410AERectangle 52 Przejdź do treści

Czas równowagi!

W jesiennym „Przekroju” szukamy spokoju i pokoju. Zastanawiamy się, jak w przyszłości będzie wyglądać praca i jakie umiejętności już dziś warto pielęgnować. Poznajemy Indie i zachwycamy się polską jesienią. Do tego wielki temat – joga! Czym tak naprawdę jest, a z czym jest nieraz mylona? I jeszcze: odważnie o lęku, chmury i wiatry, pomarańcz w każdej odsłonie, rude lisy i kombucha.

Już jest nowy „Przekrój”!

220 stron do czytania przez trzy miesiące. „Przekrój” w nowym formacie jest wygodniejszy do przeglądania i idealnie mieści się w skrzynce pocztowej. Zamów i ciesz się lekturą – tylko tutaj w niższej cenie. Sprawdź!

Przekrój
Jak nazywa się uczucie rozczarowania restauracją zdradza
2018-03-19 00:00:00

Smutki uboczne – 2/2018

„Nasiona mniszka lekarskiego", William Henry Fox Talbot, 1858 r. / The Metropolitan Museum of Art
Smutki uboczne – 2/2018
Smutki uboczne – 2/2018

Iuvere – ta wyraźna, ale trudna do uchwycenia melancholia maja, kiedy przychodzi pierwszy letni weekend, kiedy puszczamy się na pierwszą w tym roku zieloną trawkę i wędrówkę po wsiach pełnych bzu. Pierwsze upalne południa, kiedy wszystko nieruchomieje w przeczuciu bliskich już upałów, kiedy wszystko jest skandalicznie, bezwstydnie zielone i widać wyraźnie, że ziemia wcale nie jest jałowa, pytanie tylko, czy jałowi jesteśmy my.

Treste – częste, zwłaszcza w Polsce, rozczarowanie restauracją, klubem czy knajpą, która (sądząc po wierzchu i po hajpie, jaki ją otacza) miała być wygodna, inkluzywna i fajna ze wszech miar, ale okazuje się, że to tylko złudzenie witryny i Facebooka, a w praktyce obsługa jest niemiła, na jedzenie czeka się długo, a w toalecie nie ma ani ogrzewania, ani przewijaka. I jakoś magia wieczoru wyparowuje i wycieka – kap, kap, najpierw kropla po kropli, a potem szerokim strumieniem rozczarowania.

Metooism – lody ruszyły (panowie przysięgli) i ruszyła z dawna nabrzmiała, oczekiwana (choć przecież nie przez wszystkich) zmiana społeczna, pełzająca rewolucja, głęboka rekonstrukcja związków zgody, rządu i przynależności, przemiana, która długofalowo i nieodwracalnie zmieni relacje społeczne. Nie ma jeńców i nie ma dwuznaczności: dialektyka zdarzeń wymusza opowiedzenie się po którejś ze stron, odbiera komfort milczenia, zaciemnia subtelne odcienie. Metooism to smutek i rozczarowanie ludźmi, po których wiele się spodziewaliśmy i którzy byli (zasłużenie lub nie) dla nas autorytetami, a którzy zaskoczyli nas tym, że nie umieli się odnaleźć w sytuacji przemian i dzieląc włos na czworo, niepostrzeżenie znaleźli się po niewłaściwej stronie historii.

Ebiaguch – kiedy utkwi ci w pamięci jakiś dobry cytat, nosisz go ze sobą i nosisz, aż któregoś dnia chcesz go wreszcie użyć, przytoczyć, wykorzystać jako argument we flejmie, sprawdzasz go więc dla pewności w oryginale i nagle okazuje się, że twoja miłość do tych słów to skutek omyłki czy może inwencji tłumacza, bo oryginał jest na tyle inny, że wcale do kontekstu nie pasuje. I okazuje się, że zmiana języka rozkłada wszystko na łopatki, wszyscy zależymy od tłumaczy, a banieczki naszych znaczeń okazują się ciaśniejsze, niż myśleliśmy.


myslnikstankiewicza.pl
 

Zamów prenumeratę cyfrową

Z ostatniej chwili!

U nas masz trzy bezpłatne artykuły do przeczytania w tym miesiącu. To pierwszy z nich. Może jednak już teraz warto zastanowić się nad naszą niedrogą prenumeratą cyfrową, by mieć pewność, że żaden limit Cię nie zaskoczy?

Data publikacji:

Piotr Stankiewicz

Autor m.in. książki „Sztuki życia według stoików”, portalu stoickiego na Facebooku i bloga „Myślnik Stankiewicza". Związany ze stoicyzmem, z międzynarodowym zespołem „Modern Stoicism” i z Uniwersytetem Warszawskim. Nie pije, pisze.

okładka
Dowiedz się więcej

Prenumerata
Każdy numer ciekawszy od poprzedniego

Zamów już teraz!

okładka
Dowiedz się więcej

Prenumerata
Każdy numer ciekawszy od poprzedniego

Zamów już teraz!