Page 1 8FCEBD2B-4FEB-41E0-A69A-B0D02E5410AERectangle 52 Przejdź do treści

Ciesz się latem!

Letni „Przekrój” dostępny w sprzedaży! W nowym numerze piszemy o szacunku dla wszystkich istot – ludzkich i pozaludzkich. Ponadto zastanawiamy się nad zmierzchem antropocenu, poznajemy południe Afryki i zgłębiamy temat ego: czym tak naprawdę ono jest i jak je poskromić?

Kup letni „Przekrój”

188 stron do czytania przez trzy miesiące. „Przekrój” w nowym formacie jest wygodniejszy do przeglądania. Zamów i ciesz się lekturą – tylko tutaj w niższej cenie. Sprawdź!

Przekrój
Jak nazywa się uczucie rozczarowania restauracją zdradza
2018-03-19 00:00:00

Smutki uboczne – 2/2018

„Nasiona mniszka lekarskiego", William Henry Fox Talbot, 1858 r. / The Metropolitan Museum of Art
Smutki uboczne – 2/2018
Smutki uboczne – 2/2018

Iuvere – ta wyraźna, ale trudna do uchwycenia melancholia maja, kiedy przychodzi pierwszy letni weekend, kiedy puszczamy się na pierwszą w tym roku zieloną trawkę i wędrówkę po wsiach pełnych bzu. Pierwsze upalne południa, kiedy wszystko nieruchomieje w przeczuciu bliskich już upałów, kiedy wszystko jest skandalicznie, bezwstydnie zielone i widać wyraźnie, że ziemia wcale nie jest jałowa, pytanie tylko, czy jałowi jesteśmy my.

Treste – częste, zwłaszcza w Polsce, rozczarowanie restauracją, klubem czy knajpą, która (sądząc po wierzchu i po hajpie, jaki ją otacza) miała być wygodna, inkluzywna i fajna ze wszech miar, ale okazuje się, że to tylko złudzenie witryny i Facebooka, a w praktyce obsługa jest niemiła, na jedzenie czeka się długo, a w toalecie nie ma ani ogrzewania, ani przewijaka. I jakoś magia wieczoru wyparowuje i wycieka – kap, kap, najpierw kropla po kropli, a potem szerokim strumieniem rozczarowania.

Metooism – lody ruszyły (panowie przysięgli) i ruszyła z dawna nabrzmiała, oczekiwana (choć przecież nie przez wszystkich) zmiana społeczna, pełzająca rewolucja, głęboka rekonstrukcja związków zgody, rządu i przynależności, przemiana, która długofalowo i nieodwracalnie zmieni relacje społeczne. Nie ma jeńców i nie ma dwuznaczności: dialektyka zdarzeń wymusza opowiedzenie się po którejś ze stron, odbiera komfort milczenia, zaciemnia subtelne odcienie. Metooism to smutek i rozczarowanie ludźmi, po których wiele się spodziewaliśmy i którzy byli (zasłużenie lub nie) dla nas autorytetami, a którzy zaskoczyli nas tym, że nie umieli się odnaleźć w sytuacji przemian i dzieląc włos na czworo, niepostrzeżenie znaleźli się po niewłaściwej stronie historii.

Ebiaguch – kiedy utkwi ci w pamięci jakiś dobry cytat, nosisz go ze sobą i nosisz, aż któregoś dnia chcesz go wreszcie użyć, przytoczyć, wykorzystać jako argument we flejmie, sprawdzasz go więc dla pewności w oryginale i nagle okazuje się, że twoja miłość do tych słów to skutek omyłki czy może inwencji tłumacza, bo oryginał jest na tyle inny, że wcale do kontekstu nie pasuje. I okazuje się, że zmiana języka rozkłada wszystko na łopatki, wszyscy zależymy od tłumaczy, a banieczki naszych znaczeń okazują się ciaśniejsze, niż myśleliśmy.


myslnikstankiewicza.pl
 

Zamów prenumeratę cyfrową

Z ostatniej chwili!

U nas masz trzy bezpłatne artykuły do przeczytania w tym miesiącu. To pierwszy z nich. Może jednak już teraz warto zastanowić się nad naszą niedrogą prenumeratą cyfrową, by mieć pewność, że żaden limit Cię nie zaskoczy?

Data publikacji:

Piotr Stankiewicz

jest pisarzem i filozofem, twórcą i nauczycielem reformowanego stoicyzmu. Związany z Uniwersytetem Warszawskim i międzynarodowym zespołem „Modern Stoicism”. Prowadzi newsletter „Stoicki głos w Twoim domu”.

okładka
Dowiedz się więcej

Prenumerata
Każdy numer ciekawszy od poprzedniego

Zamów już teraz!

okładka
Dowiedz się więcej

Prenumerata
Każdy numer ciekawszy od poprzedniego

Zamów już teraz!