Page 18FCEBD2B-4FEB-41E0-A69A-B0D02E5410AERectangle 52 Przejdź do treści

„Przekrój” – poznaj nasze czułe struny!

Ta jesień jest pełna czułości! A już na pewno jest jej pełen jesienny „Przekrój”. W nowym numerze piszemy o tym, jak czułością zmieniać świat, a także o: mądrej edukacji, hologramach, grzybach (też tych, wiadomo których), dojrzałości i Inkach. Zastanawiamy się, czym jest prawda i jak opisać piękno. 196 stron do czytania przez trzy miesiące!

Kup numer na jesień

Jesienny „Przekrój” w nowym formacie jest wygodniejszy do czytania i idealnie mieści się w skrzynce pocztowej. Tylko na stronie Przekroj.pl w niższej cenie. Sprawdź!

Przekrój
Emocje dotychczas w polszczyźnie niewysłowione wysławia
2018-06-13 07:00:00
Smutki uboczne – 3/2018

Piotr Stankiewicz wysławia emocje dotychczas w polszczyźnie niewysłowione.

 

Ludinitati – kiedy po latach niewidzenia się, niesłyszenia, nawet niepisania na komunikatorze (ostatnio za czasów, kiedy Gadu-Gadu było jeszcze szczytem technologii i krzykiem mody) spotykamy znów kogoś, kto kiedyś wydawał nam się głupiutki i ograniczony, a dzisiaj okazuje się, że zmądrzał, a jego ogląd spraw się rozszerzył. Z jakiegoś jednak powodu to nas wcale a wcale nie cieszy i nie wiemy już, czy to po prostu zwykła zawiść, czy też tym razem to myśmy stanęli w miejscu, a nasze horyzonty się niepostrzeżenie zawęziły.

Ander – kiedy coś, co robiliśmy, czytaliśmy czy czego słuchaliśmy od dawna, całkiem prywatnie i nieostentacyjnie, okazuje się niespodziewanie bardzo na czasie, a my nie rozumiemy nagłego zainteresowania, bo było to nam znane od początku. Byliśmy in, „zanim to było modne”, ale niejako niechcący. Byliśmy trendsetterami i awangardą, ale nie wiedząc o tym. I dlatego też nie zebraliśmy żadnych bitcoinów prestiżu – czujemy się trochę oszukani, ale teraz nie ma nawet do kogo apelować.

Zamów prenumeratę cyfrową

Z ostatniej chwili!

U nas masz trzy bezpłatne artykuły do przeczytania w tym miesiącu. To pierwszy z nich. Może jednak już teraz warto zastanowić się nad naszą niedrogą prenumeratą cyfrową, by mieć pewność, że żaden limit Cię nie zaskoczy?

Cigomi – Internet, który jest już nieodwołalnie na etapie 2.0, który dzieje się w mediach społecznościowych, gdzie prawie wszyscy są otwarcie pod nazwiskami, a ten fascynujący świat rojący się nickami w rodzaju „dziurka_17”, „aa666” czy „SzatanWeMnieMocny” przepadł już na półce ze starociami. Pewna epoka się skończyła, tamte nicki wydają się nam nieubłaganie przaśne, a cały Internet, który miał być nową, wspaniałą planetą, stał się raczej jednym wielkim podwórkiem, na którym – co gorsza – obowiązują podwórkowe reguły.

Oinochimato – żart, wspomnienie, strzęp pamięci czy ślad zajawki, którą kiedyś dzieliliśmy tylko z jednym jedynym człowiekiem na świecie, przyjacielem czy kochankiem, z którym się już dawno rozstaliśmy, a który z tego czy innego powodu nie może już tego pamiętać. I nagle wiemy, ze szczelną, statystyczną pewnością, że to jedno wspomnienie mieszka tylko i wyłącznie w naszym umyśle, w niczyim innym, tylko tam. To jest ta jedna, absolutnie unikatowa rzecz, ten płatek śniegu, którego nie dzielimy z żadnym z siedmiu i pół miliarda ludzkich mózgów zamieszkujących naszą planetę. I który zniknie razem z nami.

 

myslnikstankiewicza.pl

Data publikacji:

Piotr Stankiewicz

Autor m.in. książki „Sztuki życia według stoików”, portalu stoickiego na Facebooku i bloga „Myślnik Stankiewicza". Związany ze stoicyzmem, z międzynarodowym zespołem „Modern Stoicism” i z Uniwersytetem Warszawskim. Nie pije, pisze.

okładka
Dowiedz się więcej

Prenumerata
Każdy numer ciekawszy od poprzedniego

Zamów już teraz!

okładka
Dowiedz się więcej

Prenumerata
Każdy numer ciekawszy od poprzedniego

Zamów już teraz!