Page 18FCEBD2B-4FEB-41E0-A69A-B0D02E5410AERectangle 52 Przejdź do treści

O wiośnie mamy zielone pojęcie!

Kiedy wszystko się dopiero rodzi i rozwija, wiosenny „Przekrój” nadlatuje w pełnym rozkwicie! W najnowszym wydaniu piszemy z rozwagą o równowadze, z odwagą o strachu, z uwagą o bałtyckich krajach, z miłością o wróblach i z zachwytem o zieleni i porankach. Zachęcamy do czytania!

Kup wiosenny „Przekrój”!

188 stron do czytania przez trzy miesiące. „Przekrój” w nowym formacie jest wygodniejszy do przeglądania i idealnie mieści się w skrzynce pocztowej. Zamów i ciesz się lekturą – tylko tutaj w niższej cenie. Sprawdź!

Przekrój
Jesienne smuteczki z nutką humoru rozważa
2019-09-13 10:00:00

Smutki uboczne – 4/2019

rysunek z archiwum nr 679/1958 r.
Smutki uboczne – 4/2019
Smutki uboczne – 4/2019

Jesienne smuteczki z nutką humoru rozważa Piotr Stankiewicz.

Czyta się 2 minuty

Einemand

Kiedy widzisz w toalecie – w klubie, na imprezie, w miejscu publicznym – że ktoś nie myje rąk po skorzystaniu. Nie mówcie, że nie widzieliście: to się zdarza codziennie. Dużo częściej, niżbyśmy chcieli. Pierwszy odruch to obrzydzenie: och, bogini, jak tak w ogóle można?! Ale potem przychodzi druga myśl: ileż jest na świecie konwencji, którymi jesteśmy spętani, a nawet o tym nie wiemy? Oczywiście zwyczaj umycia rąk po wizycie w łazience to nie żadne pęta czy podcięcie skrzydeł – to jest higiena. Ale suszysz te ręce pod suszarką, która zawsze działa zbyt słabo, i myślisz sobie: ile jest takich rzeczy, które robimy, a nie musielibyśmy? Mogli­byśmy być wolni jak tamten człowiek, który nie zaprząta sobie głowy myciem rąk.

Tration

Zamów prenumeratę cyfrową

Z ostatniej chwili!

U nas masz trzy bezpłatne artykuły do przeczytania w tym miesiącu. To pierwszy z nich. Może jednak już teraz warto zastanowić się nad naszą niedrogą prenumeratą cyfrową, by mieć pewność, że żaden limit Cię nie zaskoczy?

Kiedy okazuje się po jakimś czasie (na ogół dłuższym niż krótszym), że ludzie, których uznawaliśmy za „fajnych”, godnych podziwu i naśladowania, wcale tacy fajni nie są. Przeciwnie, pod skorupką zewnętrznej fajności mnóstwo jest w nich cynizmu, egoizmu i zwykłej małości. To było w nich od zawsze, tylko skutecznie udawało im się udawać. Skutecznie ściemniali – i nam naściemniali. Ale upłynęło już sporo wody w rzekach i teraz widzimy, jak to jest, wyszło na nasze, wiemy, że tamci wcale nie są tacy, jakich udają. Nic to jednak nie zmienia, oni i tak są podziwiani, a my jesteśmy mądrzejsi po szkodzie. Ale nic z tego nie wynika, nic z tego nie mamy. Tamci wygrywają, jak wygrywali.

Toujourne

Kiedy spotykamy się po latach z grupą ludzi, z którymi kiedyś byliśmy blisko, a potem dumamy sobie w tramwaju nad nieprzewidywalnością losu. Niby trywialne, ale zawsze działa, szczególnie po spotkaniach klasowych, bo nic tak nie wiąże jak szkolna ława. Ktoś był szaraczkiem w okularach – dzisiaj bryluje w szklanym wieżowcu. Ktoś ledwie radził sobie z angielskim – dzisiaj jest senior higher master manager. Ale przede wszystkim w drugą stronę, tak się plotą te losy, że nie wiadomo którędy i jak. A więc ktoś świetnie grał na gitarze, śpiewał, pisał piosenki – kariera i Open’er, wydawałoby się, stały otworem. Ale nie stały, gitara poszła w kąt i wszystko się skończyło, zanim na dobre zaczęło. Ktoś inny grał w piłkę najlepiej w szkole, ale jakoś tak za wcześnie grał najlepiej. W dorosłym życiu nikt nie zapyta, kto ile goli strzelił tym z 3b. A i tak mowa tu tylko o tych, z którymi – jak to śpiewał Grabaż – „jeszcze się zgadza obecności lista”. Bo czasem przy stole na spotkaniu klasowym siada też Wielka Niema Nieobecność.

 

Data publikacji:

Piotr Stankiewicz

Autor m.in. książki „Sztuki życia według stoików”, portalu stoickiego na Facebooku i bloga „Myślnik Stankiewicza". Związany ze stoicyzmem, z międzynarodowym zespołem „Modern Stoicism” i z Uniwersytetem Warszawskim. Nie pije, pisze.

okładka
Dowiedz się więcej

Prenumerata
Każdy numer ciekawszy od poprzedniego

Zamów już teraz!

okładka
Dowiedz się więcej

Prenumerata
Każdy numer ciekawszy od poprzedniego

Zamów już teraz!