Page 18FCEBD2B-4FEB-41E0-A69A-B0D02E5410AERectangle 52 Przejdź do treści

O wiośnie mamy zielone pojęcie!Kup wiosenny „Przekrój”!

188 stron do czytania przez trzy miesiące. „Przekrój” w nowym formacie jest wygodniejszy do przeglądania i idealnie mieści się w skrzynce pocztowej. Zamów i ciesz się lekturą – tylko tutaj w niższej cenie. Sprawdź!

Przekrój
To i owo o Słońcu, lataniu i bieganiu, Stanisławie Dygacie i Paulu Coelhu i nie tylko
2019-03-22 09:59:00
To i Owo
Słoneczne to i owo
Czyta się 2 minuty

Kopernik wstrzymał Słońce i ruszył Ziemię.

*

Wiek Słońca, które jest prawdopodobnie w średnim wieku, szacuje się na 4 mld lat.

*

Zamów prenumeratę cyfrową

Z ostatniej chwili!

U nas masz trzy bezpłatne artykuły do przeczytania w tym miesiącu. To pierwszy z nich. Może jednak już teraz warto zastanowić się nad naszą niedrogą prenumeratą cyfrową, by mieć pewność, że żaden limit Cię nie zaskoczy?

W średnim wieku jest także każdy człowiek pomiędzy 35. a 49. rokiem życia.

*

Czytelnicy „Przekroju” zamieszkują planetę, która za około 7,59 mld lat zostanie wchłonięta przez atmosferę Słońca i ulegnie zniszczeniu.

*

Słońce porusza się wokół centrum Galaktyki z prędkoś­cią 220 km/s.

*

Ustanawiając rekord świata w biegu na 100 m podczas Mistrzostw Świata w Lekkoatletyce w 2009 r., Jamajczyk Usain Bolt poruszał się z przeciętną prędkością 0,01043841 km/s.

*

Średnia liczba godzin słonecznych na Jamajce wynosi 8, a w Polsce – 4,38.

*

Gdyby Słońce postanowiło wybrać się z Warszawy do Nowego Delhi, podróż trwałaby niemalże 29 s.

*

Gdyby Usain Bolt postanowił pobiec z Warszawy do Nowego Delhi ze stałą prędkością 0,01043841 km/s, do celu dotarłby po 168 godzinach. (Szacunek ten uwzględnia dwie półgodzinne przerwy).

*

Usain Bolt, podobnie jak Stanisław Lem, Julian Tuwim i Paulo Coelho, przyszedł na świat, gdy Słońce znajdowało się w znaku Panny.

*

Światło słoneczne dociera na Ziemię w 8 minut.

*

Austriackie linie lotnicze oferowały w 2016 r. najkrótszy lot międzynarodowy, z położonego w Szwajcarii Gallen-Altenrhein do niemieckiego Friedrichshafen, leżącego nad Jeziorem Bodeńskim. Bilet kosztował 40 euro, a lot trwał 8 minut.

*

„Jezioro Bodeńskie” to tytuł debiutanckiej powieści Stanisława Dygata, który przyszedł na świat, gdy Słońce znajdowało się w znaku Strzelca.

*

Drugą żoną Stanisława Dygata była urodzona pod znakiem Wodnika Kalina Jędrusik.

*

„Ona wykraczała poza swoją epokę, poza swój czas, który istnieje w świadomości społecznej jako okres bardzo szary, bez promienia słońca. A ona tym promieniem była” – pisał o Kalinie Jędrusik krytyk Andrzej Kołodyński.

*

„Jedynie człowiek szczęś­liwy może promieniować szczęściem dookoła” – pisał o człowieku szczęśliwym Paulo Coelho.

*

Mikołaj Rej opisał żywot człowieka poczciwego w utwo­rze „Żywot człowieka poczciwego”.

*

„Wszystkie dni stają się takie same wtedy, kiedy ludzie przestają dostrzegać to wszystko, czym obdarowuje ich los, podczas gdy słońce wędruje po niebie” – pisał o wszystkich dniach Paulo Coelho.

*

„Słońce jest w każdym człowieku” – pisał o słońcu w każdym człowieku Juliusz Słowacki.

*

Kopernik wstrzymał Słońce, ruszył Ziemię.

*

„Całe życie człowieka na Ziemi sprowadza się do poszukiwania Drugiej Połowy – twierdzi Paulo Coelho i wyjaśnia: Wydaje mu się, że szuka mądrości, władzy czy sławy, ale to nieprawda, gdyż wszystko, co osiągnie, okaże się puste, jeśli nie odnajdzie swej Drugiej Połowy”.

*

Autorem myśli: „Nic piękniejszego nad niebo, które przecież ogarnia wszystko, co piękne” jest Mikołaj Kopernik. Wcale nie Paulo Coelho.

*

Fragment: „Oto szczęście: słońce na balkonie/Ciepłe złoto w oczach przymkniętych./Wszystko inne w nocach utonie,/Zawieruszy się w dniach niepojętych” pochodzi z wiersza „Definicje”, którego autorem nie jest ani Paulo Coelho, ani Mikołaj Kopernik, tylko Julian Tuwim.

*

Horoskop na najbliższy czas zapowiada liczne niespodzianki, zaskakujące zwroty akcji i interesujące wydarzenia wszystkim urodzonym pod Słońcem. Warto zadbać o zdrowie!
 

Data publikacji:

okładka
Dowiedz się więcej

Prenumerata
Każdy numer ciekawszy od poprzedniego

Zamów już teraz!

okładka
Dowiedz się więcej

Prenumerata
Każdy numer ciekawszy od poprzedniego

Zamów już teraz!