Page 18FCEBD2B-4FEB-41E0-A69A-B0D02E5410AERectangle 52 Przejdź do treści

Czas równowagi!

W jesiennym „Przekroju” szukamy spokoju i pokoju. Zastanawiamy się, jak w przyszłości będzie wyglądać praca i jakie umiejętności już dziś warto pielęgnować. Poznajemy Indie i zachwycamy się polską jesienią. Do tego wielki temat – joga! Czym tak naprawdę jest, a z czym jest nieraz mylona? I jeszcze: odważnie o lęku, chmury i wiatry, pomarańcz w każdej odsłonie, rude lisy i kombucha.

Już jest nowy „Przekrój”!

220 stron do czytania przez trzy miesiące. „Przekrój” w nowym formacie jest wygodniejszy do przeglądania i idealnie mieści się w skrzynce pocztowej. Zamów i ciesz się lekturą – tylko tutaj w niższej cenie. Sprawdź!

Przekrój
Pamiętacie Whisky Robbera, o którym jakiś czas temu pisaliśmy? Okazuje się, że to nie jedyny sportowiec, ...
2021-03-19 09:00:00
kultura fizyczna
Rabuś futbolista
Rabuś futbolista

Pamiętacie Whisky Robbera, o którym jakiś czas temu pisaliśmy? Okazuje się, że to nie jedyny sportowiec, który napadał na banki. Poznajcie historię Anthony’ego Curcia – amerykańskiego futbolisty, który obrabował bankową furgonetkę i uciekł z 400 tysiącami dolarów...

Czyta się 3 minuty

Anthony Curcio był jednym z tych „popularnych” nastolatków, których znamy z amerykańskich filmów: kapitan drużyny futbolowej, zawsze w kurtce swojego zespołu, z wielkim powodzeniem u dziewczyn. Problemy zaczęły się od kontuzji. Obiecujący zawodnik powitał XXI wiek z zerwanym więzadłem w kolanie, przeszedł jego rekonstrukcję, ale… podczas rehabilitacji się poddał. Od ćwiczeń wzmacniających nogę wolał środki przeciwbólowe. Tak zaczęło się jego uzależnienie od leków, a później również od kokainy.

Pomimo narastających problemów związanych z narkotykami Anthony wrócił do sportu i przez chwilę wydawało się, że zawodowy futbol pomoże mu uporać się z problemami. Niestety był już na równi pochyłej – mimo że chodził na kolejne terapie uzależnień, coraz bardziej pogrążał się w świecie narkotyków i nielegalnych interesów. W 2008 r. znalazł się w kolejnym dołku. Miał za sobą nieudane inwestycje, a ponieważ żył ponad stan i wciąż imprezował, desperacko potrzebował pieniędzy. Pewnego razu, kiedy wracał do domu po treningu, zobaczył, jak przed lokalną placówką Bank of America pracownicy pakują do ciężarówki worki z gotówką. Zaczął się zastanawiać, czy taki wysportowany zawodnik jak on da radę ukraść im cenny ładunek i po prostu uciec. Ziarno zostało zasiane, a Anthony Curcio przystąpił do obmyślania planu.

Zbieranie informacji trwało przez trzy miesiące – przez ten czas Anthony przygotował napad niemal doskonały. Ustalił, w które dni opancerzona ciężarówka przyjeżdża do banku, gdzie znajdują się kamery i jak przebiega operacja przekazania pieniędzy. Jeden ze strażników był uzbrojony w pistolet, a Curcio nie chciał używać broni, zdecydował się więc wykorzystać element zaskoczenia i zaatakować ochronę ciężarówki gazem pieprzowym.

Zamów prenumeratę cyfrową

Z ostatniej chwili!

U nas masz trzy bezpłatne artykuły do przeczytania w tym miesiącu. To pierwszy z nich. Może jednak już teraz warto zastanowić się nad naszą niedrogą prenumeratą cyfrową, by mieć pewność, że żaden limit Cię nie zaskoczy?

Dwa tygodnie przed napadem zaczął udawać robotnika, który w pobliżu miejsca postojowego dla furgonetki przycinał żywopłot. Dzięki temu strażnicy przestali zwracać uwagę na pracującego przy banku człowieka w goglach ochronnych i żółtej kamizelce. W dniu rabunku 20 zatrudnionych przez Curcia osób w podobnych strojach wykonywało w okolicy prace porządkowe. Zaskoczony i potraktowany gazem strażnik wypuścił wózek z pieniędzmi, a fałszywy ogrodnik złapał dwie torby i zniknął. Droga ucieczki została starannie zaaranżowana – ewakuował się pod prąd pobliskim kanałem, wykorzystując dmuchane koło i uprzednio przygotowany system lin, a zrabowane pieniądze schował w skryt­ce. Gdy na miejsce napadu przybyli policjanci, zastali 20 osób ubranych jak rabuś i kompletnie nie wiedzieli, w którym miejscu podjąć trop.

Na tym plan złodzieja się jednak nie kończył. Ukradzione 400 tys. dolarów Curcio „uprał” i zamierzał przeznaczyć na spłatę długów oraz kolejne zachcianki. I gdy już prawie mu się udało, wszystko zawaliło się jak domek z kart. Pierwszą informację FBI otrzymało od bezdomnego, który kilka tygodni przed napadem urzędował w pobliżu banku i zauważył człowieka wyciągającego strój ogrodnika zza kosza na śmieci (była to jedna z prób przed napadem). Przypadkowemu świadkowi wydało się to na tyle podejrzane, że zanotował numer rejestracyjny samochodu mężczyzny. Do tego z wymiarem sprawiedliwości współpracował ktoś, kto pomagał Curciowi „wyprać” łup, a policji doniósł, że ów dysponuje kwotą zbliżoną do skradzionej.

FBI namierzyło złodzieja i w styczniu 2009 r. trafił on za kratki. Choć w więzieniu nie miał łatwo, w swojej biografii Heist and High Anthony Curcio przyznaje, że się w tym czasie zmienił i wyszedł na prostą. W federalnym zakładzie La Tuna poznał legendarnego przemytnika kokainy z czasów Escobara, George’a Junga (granego przez Johnny’ego Deppa w filmie Blow), który namówił go do napisania książki. Podczas odbywania 6-letniego wyroku powstały też pierwsze opowiadania dla dzieci, które Curcio sam zilustrował, m.in. My Daddy’s in Jail (Mój tata jest w więzieniu) – pierwszy komiks, który pomaga dzieciom zrozumieć, co się dzieje, gdy jedno z rodziców przebywa w zakładzie karnym.

W 2013 r. Anthony wyszedł z więzienia – w pełni zresocjalizowany i wolny od nałogów. Dziś zajmuje się tworzeniem obrazkowych książeczek dla dzieci oraz kolorowanek związanych z gwiazdami NBA i NFL. Jest mówcą motywacyjnym, pracuje z młodzieżą, której opowiada o doświadczeniach z uzależnieniami. Trenuje też futbolową drużynę juniorów ze swojego miasta. Jakiś czas temu zamieścił ogłoszenie, że poszukuje bezdomnego, który zgłosił numer jego samochodu. Twierdzi, że ten człowiek uratował mu życie.

 

Podziel się tym tekstem ze znajomymi z zagranicy lub przeczytaj go po angielsku na naszej anglojęzycznej stronie Przekroj.pl/en!

Data publikacji:

okładka
Dowiedz się więcej

Prenumerata
Każdy numer ciekawszy od poprzedniego

Zamów już teraz!

okładka
Dowiedz się więcej

Prenumerata
Każdy numer ciekawszy od poprzedniego

Zamów już teraz!