Page 1 8FCEBD2B-4FEB-41E0-A69A-B0D02E5410AERectangle 52 Przejdź do treści

Ciesz się latem!

Letni „Przekrój” dostępny w sprzedaży! W nowym numerze piszemy o szacunku dla wszystkich istot – ludzkich i pozaludzkich. Ponadto zastanawiamy się nad zmierzchem antropocenu, poznajemy południe Afryki i zgłębiamy temat ego: czym tak naprawdę ono jest i jak je poskromić?

Kup letni „Przekrój”

188 stron do czytania przez trzy miesiące. „Przekrój” w nowym formacie jest wygodniejszy do przeglądania. Zamów i ciesz się lekturą – tylko tutaj w niższej cenie. Sprawdź!

Przekrój
Jak zachowywać się bezpiecznie w Tatrach radzi
2017-12-08 00:00:00
kultura fizyczna

Przykazania bezpiecznego turysty

Przykazania bezpiecznego turysty

– Tatry to jedyne w Europie Środkowo-Wschodniej góry o charakterze alpejskim, czyli takie, których nie wolno lekceważyć. Zajmują mniej więcej 1/25 powierzchni Alp, więc mogą sprawiać wrażenie kameralnych, ale pod względem trudności szlaków, ukształtowania terenu i zjawisk pogodowych, a także zagrożeń na pewno im dorównują.

– Przed każdym wyjściem w góry, pieszym czy na narty, trzeba sprawdzić stopień zagrożenia lawinowego. Najłatwiej zrobić to, wchodząc na stronę internetową Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego (www.topr.pl). Tablice informacyjne można znaleźć też przed wejściem na szlak.
Wiele osób zapomina, że w pięciostopniowej skali już trójka uważana jest za zdradliwą i niebezpieczną. Piąty poziom zagrożenia lawinowego w Polsce nie występuje, gdyż w Tatrach nie schodzą lawiny zagrażające siedliskom ludzkim.

– Turyści i narciarze planujący wyjście w wyższe partie gór czy zjazdy poza wyznaczonymi szlakami powinni być wyposażeni w tzw. zimowe ABC, czyli rozkładaną sondę, łopatkę i detektor lawinowy. W przypadku przysypania przez lawinę największe szanse na uratowanie mają ci, których odnajdą i odkopią ich towarzysze.

– Posiadanie ABC to połowa sukcesu, ważne jest także, aby umieć go używać. Najlepszą wiedzę zdobywa się w praktyce, dlatego wszystkim zainteresowanym turystyką wysokogórską polecamy wzięcie udziału w jednym z wielu kursów lawinowych odbywających się w Tatrach.

Zamów prenumeratę cyfrową

Z ostatniej chwili!

U nas masz trzy bezpłatne artykuły do przeczytania w tym miesiącu. To pierwszy z nich. Może jednak już teraz warto zastanowić się nad naszą niedrogą prenumeratą cyfrową, by mieć pewność, że żaden limit Cię nie zaskoczy?

– Wychodząc w góry, należy zabrać ze sobą plecak, w którym znajdują się zapasowe części garderoby i akcesoria: rękawiczki, cienka kurtka, gogle, latarka czołowa. Ważne jest też, aby mieć coś do przegryzienia (czekolada) czy termos z wodą.

– Oczywiście dobrze jest mieć ze sobą telefon, pamiętając jednak, żeby był naładowany, a na szlaku używać go z umiarem. Mróz drastycznie skraca żywotność baterii, dlatego lepiej zrezygnować z kolejnych zdjęć.
W górach nie można też uważać za pewnik, że będzie zasięg, zwłaszcza Internetu – nie zaszkodzi włożyć do plecaka zwykłą, drukowaną mapę. W telefonie warto mieć zapisany górski numer ratunkowy lub aplikację ratunkową, która po uruchomieniu przekazuje położenie dzwoniącego.

– Wychodząc na dłuższą wyprawę, w schronisku, hotelu, pensjonacie czy na kwaterze należy zostawić informacje, dokąd się idzie i kiedy planuje się powrót (można też zadzwonić do bliskiej osoby).

– W górach warto czasem odpuścić. Największym zagrożeniem dla turystów i narciarzy chcących dokonać ambitnych wejść czy zjazdów zimą jest ich ego („co, ja nie wejdę?”).
Planowanie jakichkolwiek działań powinno uwzględniać warunki pogodowe i możliwości fizyczne uczestników wyprawy.

– W sytuacji wykluczającej możliwość samodzielnego rozwiązania problemu należy bezzwłocznie zawiadomić służby ratunkowe, podając swoją pozycję i opis zdarzenia.
Zanim jednak ratownicy dotrą na miejsce, może minąć trochę czasu, dlatego trzeba cierpliwie czekać na ich przybycie.

– Numer ratunkowy TOPR: +48 601 100 300. Przydatne adresy internetowe to www.topr.pl i www.601100300.pl.WA

Data publikacji:

okładka
Dowiedz się więcej

Prenumerata
Każdy numer ciekawszy od poprzedniego

Zamów już teraz!

okładka
Dowiedz się więcej

Prenumerata
Każdy numer ciekawszy od poprzedniego

Zamów już teraz!