Page 18FCEBD2B-4FEB-41E0-A69A-B0D02E5410AERectangle 52 Przejdź do treści

O wiośnie mamy zielone pojęcie!

Kiedy wszystko się dopiero rodzi i rozwija, wiosenny „Przekrój” nadlatuje w pełnym rozkwicie! W najnowszym wydaniu piszemy z rozwagą o równowadze, z odwagą o strachu, z uwagą o bałtyckich krajach, z miłością o wróblach i z zachwytem o zieleni i porankach. Zachęcamy do czytania!

Kup wiosenny „Przekrój”!

188 stron do czytania przez trzy miesiące. „Przekrój” w nowym formacie jest wygodniejszy do przeglądania i idealnie mieści się w skrzynce pocztowej. Zamów i ciesz się lekturą – tylko tutaj w niższej cenie. Sprawdź!

Przekrój
Na nadchodzący weekend życzę nam wszystkim gorszego humoru!
2017-05-12 07:00:00

Przeregulowani

„Huśtawka”, Jean-Honoré Fragonard "Huśtawka /Wallace Collection
Przeregulowani
Przeregulowani
Czyta się 2 minuty

Życzycie sobie dobrego weekendu? Spokojnej, słonecznej soboty, żeby rano można było usiąść na balkonie z kubkiem kawy i ulubioną gazetą? Mnie by się marzyło. Tymczasem za oknem ponuro i deszczowo, a ja czytam w książce „Między grupami. Przewodnik po relacjach z ludźmi, którzy się od nas różnią” Tomasza Besty i Nataszy Kosakowskiej-Berezeckiej: „Psychologowie od dawna wskazują, że ludzie mają tendencję do interpretowania niejasnych wypowiedzi i zachowań osób z innych grup etnicznych czy narodowych przez pryzmat własnych przekonań i stereotypów, z pominięciem perspektywy drugiej osoby. Służy to temu, aby nasza wizja świata zbytnio nie ucierpiała. Jest to jedna z form regulacji emocji – interpretujemy informacje napływające do nas ze świata w taki sposób, aby utrzymać niski poziom negatywnych emocji i podwyższyć poziom tych pozytywnych. Potwierdzenie naszych przekonań prowadzi do pozytywnych uczuć, kwestionowanie naszej wizji świata budzi odczucia negatywne”.

Nie tak trudno utrzymać dobry nastrój. Wystarczy wyrzucić ze znajomych na Facebooku tych, którzy mają irytująco odmienne poglądy, nie kupować gazet ani książek, które mogłyby zmącić intelektualny spokój, zaprogramować tylko bezpieczne stacje radiowe. Jeśli na niedzielnym obiedzie trafi się wujek, zwolennik nie-naszej-partii – nie dramatyzujmy. I tak kierujemy się „motywowanym rozumowaniem”: szukamy w świecie i wypowiedziach innych potwierdzenia swoich opinii, a sprzeczne z nimi informacje pomijamy. Tyle nieświadomego. A może by tak jednak świadomie zmącić weekendowy spokój i posłuchać albo poczytać kogoś, z kim się nie zgadzamy? Ryzykujemy utratą dobrego nastroju i poznaniem nowej perspektywy.

Zamów prenumeratę cyfrową

Z ostatniej chwili!

U nas masz trzy bezpłatne artykuły do przeczytania w tym miesiącu. To pierwszy z nich. Może jednak już teraz warto zastanowić się nad naszą niedrogą prenumeratą cyfrową, by mieć pewność, że żaden limit Cię nie zaskoczy?

Data publikacji:

okładka
Dowiedz się więcej

Prenumerata
Każdy numer ciekawszy od poprzedniego

Zamów już teraz!

okładka
Dowiedz się więcej

Prenumerata
Każdy numer ciekawszy od poprzedniego

Zamów już teraz!