Page 18FCEBD2B-4FEB-41E0-A69A-B0D02E5410AERectangle 52 Przejdź do treści

O wiośnie mamy zielone pojęcie!

Kiedy wszystko się dopiero rodzi i rozwija, wiosenny „Przekrój” nadlatuje w pełnym rozkwicie! W najnowszym wydaniu piszemy z rozwagą o równowadze, z odwagą o strachu, z uwagą o bałtyckich krajach, z miłością o wróblach i z zachwytem o zieleni i porankach. Zachęcamy do czytania!

Kup wiosenny „Przekrój”!

188 stron do czytania przez trzy miesiące. „Przekrój” w nowym formacie jest wygodniejszy do przeglądania i idealnie mieści się w skrzynce pocztowej. Zamów i ciesz się lekturą – tylko tutaj w niższej cenie. Sprawdź!

Przekrój
Ważne, dziwne i znamienne wydarzenia ubiegłej zimy wybrał dla Państwa tajemniczy, ale dobrze poinformowany ...
2019-03-22 10:00:00

Przekrój zimy 2018/2019

ilustracja: Marek Raczkowski
Przekrój zimy 2018/2019
Przekrój zimy 2018/2019
Czyta się 3 minuty

13 grudnia

Od roku 2000 liczba ptaków w górach Unii Europejskiej spadła o 10% – podali naukowcy fińscy. Z innych badań wiadomo, że liczba ptaków na terenach wiejskich UE zmniejszyła się o 55% od roku 1980.

14 grudnia

„Twierdzicie, że kochacie dzieci ponad wszystko. A kradniecie nam naszą przyszłość” – mówiła 16-letnia Greta Thunberg podczas szczytu klimatycznego w Katowicach.

Zamów prenumeratę cyfrową

Z ostatniej chwili!

U nas masz trzy bezpłatne artykuły do przeczytania w tym miesiącu. To pierwszy z nich. Może jednak już teraz warto zastanowić się nad naszą niedrogą prenumeratą cyfrową, by mieć pewność, że żaden limit Cię nie zaskoczy?

18 grudnia

Paleontolodzy ogłosili, że znaleźli najstarszy znany nauce kwiat. Ma 174 mln lat i jest kompletnie zwiędły. Właściwie niewiele z niego zostało.

19 grudnia

Redakcja niemieckiego tygodnika „Der Spiegel” przyznała, że jego gwiazdor, Claas Relotius, fantazjował w swoich reportażach, zmyś­lał bohaterów i rozmowy z nimi. Po ujawnieniu skandalu dziennikarz zniknął, żaden z kolegów nie dał rady go odnaleźć (Relotiusowi pewnie by się udało, pech, że akurat zniknął).

20 grudnia

Japonia zapowiedziała, że wycofa się z Międzynarodowej Komisji Wielorybniczej. Komentator pisma „New Scientist” uważa, że to nawet lepiej, bo choć Japończycy do woli będą łowić walenie na swoich wodach terytorialnych, to zaprzestaną polowań na wodach międzynarodowych, co robili dotychczas pod pozorem badań naukowych.

21 grudnia

Białoruś: miński urzędnik odpowiedzialny za walkę z korupcją przyjmował łapówki w postaci pierogów, drobiu, oleju, ryb i lodów – donosi portal belsat.eu.

21 grudnia

Pierwszy w historii napad na bank w Arktyce – w miasteczku Longyearbyen, stolicy archipelagu Svalbard. Sprawca, cudzoziemiec, został aresztowany jeszcze tego samego dnia. Najwyraźniej nie pomyślał, że z łupem trzeba też jakoś uciec.

1 stycznia

Korea Południowa nakazała supermarketom wycofać ze sprzedaży plastikowe torebki jednorazowe (ich rozdawanie zostało zakazane wcześniej). Zamiast nich sklepy mają oferować torebki papierowe lub płócienne. Taki ruch był absolutnie konieczny: Koreańczycy zużywali prawie tyle torebek, co Polacy.

3 stycznia

Wielki dzień w dziejach podboju kosmosu: pierwsze lądowanie na ciemnej stronie Księżyca. Wyczynu dokonała sonda 嫦娥四号.

11 stycznia

Pod wpływem opinii publicznej polski rząd zrezygnował z dodatkowego odstrzału dzików, który zagroziłby przetrwaniu gatunku w Polsce – twierdzi wręcz, że niczego takiego nie planował. Bardzo się cieszymy, że nie planował, a jeszcze bardziej, że się wycofał.

13 stycznia

Prezydent Gdańska Paweł Adamowicz kwestuje na rzecz WOŚP na ulicy Długiej i Długim Targu.

13 stycznia

Prezydent Gdańska Paweł Adamowicz dźgnięty nożem podczas finałowego koncertu na Targu ­Węglowym.

14 stycznia

Prezydent Gdańska Paweł Adamowicz umiera w Uniwersyteckim Centrum Klinicznym.

19 stycznia

Prezydent Gdańska Paweł Adamowicz zostaje pochowany w bazylice Mariackiej.

ilustracja: Marek Raczkowski
ilustracja: Marek Raczkowski

23 stycznia

W internetowej akcji „Zapełnijmy ostatnią  puszkę Pana Prezydenta dla WOŚP” darczyńcy gromadzą 16 mln zł.

29 stycznia

Desperacko poszukująca finansowania biotechnologiczna firma izraelska Accelerated Evolution Biotechnologies ogłosiła, że znalazła skuteczne lekarstwo na wszystkie nowotwory. Było to skrajnie nieodpowiedzialne zachowanie, zważywszy, że firma nie przeprowadziła jeszcze żadnych badań klinicznych. Czołowi eksperci onkologiczni nazwali to okrucieństwem.

3 lutego

Są też dobre wiadomości z frontu walki z rakiem. Badaczka meksykańska Eva Ramón Gallegos oznajmiła, że testowana przez nią terapia przeciw wirusowi HPV przynosi dobre wyniki. Infekcja tym wirusem to podstawowa przyczyna raka szyjki macicy. Lek (aktywowany światłem po wprowadzeniu do organizmu) sprawdzono już na kilkuset pacjentkach.

***

W uproszczeniu sprawa wygląda tak: globalne ocieplenie zmienia prąd zatokowy, ten z kolei wpływa na wir polarny, co wywołuje sakramenckie mrozy w północno-środkowych USA. To już oficjalnie potwierdzone: tytuł polskiego bieguna zimna otrzymuje Chicago.

***

Muzeum Witolda Gombrowicza we Wsoli dołączyło do ekspozycji wannę pisarza, a także nocnik, który literat podarował swemu chrześ­niakowi. W wannie odwiedzający mogą nawet poleżeć i poczytać. W nocniku oczywiście nie.

5 lutego

Kilkadziesiąt kobiet z rosyjskiej organizacji okultystycznej Imperium Najpotężniejszych Wiedźm zebrało się w Moskwie, by mocą swych obrzędów otoczyć opieką prezydenta Putina – donoszą „Nastojaszcze Wremia”. Prosiliśmy o komentarz wiedźmina Geralta, ale akurat był u fryzjera.

***

Rozpoczął się chiński, tybetański i mongolski rok Dzika (lub Świni). Najlepsze życzenia dla dzików (i ukłony dla świń).

7 lutego

Kuba Błaszczykowski wrócił do klubu, w którym rozpoczął karierę, czyli do Wisły Kraków. Zarabia 500 zł miesięcznie, a całą pensję przeznacza na bilety na mecze dla dzieci z domów dziecka. Udzielił też pogrążonemu w finansowych tarapatach klubowi ponadmilionowej pożyczki.

19 lutego

Podzielona Ameryka: 16 stanów USA – Kalifornia, Nowy Jork, Kolorado, Connecticut, Delaware, Hawaje, Illinois, Maine, Maryland, Michigan, Minnesota, Nevada, New Jersey, Nowy Meksyk, Oregon i Wirginia – złożyło pozew sądowy przeciw administracji Donalda Trumpa w sprawie kosztów planowanej przez prezydenta budowy muru na granicy z Meksykiem.

24 lutego

„Wszystkim dziewczynkom, które ćwiczą swoje telewizyjne przemowy, powiem: nigdy nic nie wiadomo. Ja byłam kiedyś sprzątaczką i uwielbiałam tę pracę” – ostrzegała Olivia Colman podczas gali nagród amerykańskiej Akademii Filmowej.

***

W Łodzi, Poznaniu, Lublinie i we Wrocławiu biletomaty sprzedają już kwytky, różne rodzaje. Są periodyczni kwytky, jest i kwytok 20-chwylyn. Kurs języka ukraińskiego przejdą wkrótce także biletomaty warszawskie.

 

Data publikacji:

okładka
Dowiedz się więcej

Prenumerata
Każdy numer ciekawszy od poprzedniego

Zamów już teraz!

okładka
Dowiedz się więcej

Prenumerata
Każdy numer ciekawszy od poprzedniego

Zamów już teraz!