Page 18FCEBD2B-4FEB-41E0-A69A-B0D02E5410AERectangle 52 Przejdź do treści

O wiośnie mamy zielone pojęcie!

Kiedy wszystko się dopiero rodzi i rozwija, wiosenny „Przekrój” nadlatuje w pełnym rozkwicie! W najnowszym wydaniu piszemy z rozwagą o równowadze, z odwagą o strachu, z uwagą o bałtyckich krajach, z miłością o wróblach i z zachwytem o zieleni i porankach. Zachęcamy do czytania!

Kup wiosenny „Przekrój”!

188 stron do czytania przez trzy miesiące. „Przekrój” w nowym formacie jest wygodniejszy do przeglądania i idealnie mieści się w skrzynce pocztowej. Zamów i ciesz się lekturą – tylko tutaj w niższej cenie. Sprawdź!

Przekrój
Koniec bitwy o Aleppo, inauguracja prezydentury Donalda Trumpa oraz rekord Wielkiej Orkiestry Świątecznej ...
2017-03-20 00:00:00

Przekrój zimy 2016/2017

Przekrój zimy 2016/2017

Jak wynika z danych Europejskiej Agencji Środowiska, minionej zimy około 12 tys. Polaków umarło wskutek smogu – wytworzonego również przez Polaków. Wygląda na to, że dorobiliśmy się własnej odmiany rosyjskiej ruletki.

***

Z okazji stulecia fińskiej niepodległości Norwegowie chcą podarować Finom szczyt góry Halti. Byłby to najwyższy punkt Finlandii. Operacja wymaga przesunięcia granicy jedynie o 31 m, ale na przeszkodzie mogą stanąć zapisy norweskiej ­konstytucji.

***

Zamów prenumeratę cyfrową

Z ostatniej chwili!

U nas masz trzy bezpłatne artykuły do przeczytania w tym miesiącu. To pierwszy z nich. Może jednak już teraz warto zastanowić się nad naszą niedrogą prenumeratą cyfrową, by mieć pewność, że żaden limit Cię nie zaskoczy?

Rzeź drzew w całej Polsce za pozwoleniem sejmu i ministra środowiska – profesora nauk leśnych. ­Nauka poszła w las?

***

16 grudnia zakończyła się trwająca od lipca 2012 r. bitwa o Aleppo. Wojska rządowe odzyskały pełną kontrolę nad miastem. Ludność cywilna, która przez te lata ucierpiała najwięcej od spadających na miasto bomb, została ewakuowana na tereny poza kontrolą reżimu Asada. 

***

8 stycznia Stephen Hawking skończył 75 lat –  z czego 54 lata przeżył ze stwardnieniem zanikowym bocznym. To światowy rekord.

***

20 stycznia – inauguracja prezydentury Donalda Trumpa. Nowo zaprzysiężony prezydent upiera się, że tego dnia było słonecznie.

***

20 stycznia Merkury, Wenus, Mars, Jowisz i Saturn ułożyły się na niebie w linii prostej.

***

Marsze kobiet 21 stycznia największą demonstracją w historii USA – wzięło w nich udział 3,3 mln osób.

***

Klątwa według Stanisława Wyspiańskiego w reżyserii Olivera Frljicia w warszawskim Teatrze Powszechnym, czyli owacje na stojąco na widowni i pikiety stojące przed budynkiem. Prokuratura już z urzędu dochodzi, kto stoi na słusznej pozycji.

***

Krezka – błona w brzuchu, która podtrzymuje narządy wewnętrzne – sama otrzymała oficjalny tytuł narządu. Z całego serca gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

***

28 stycznia rozpoczął się nowy rok kalendarza chińskiego. Władze Pekinu apelowały do mieszkańców, by nie odpalali fajerwerków, ponieważ potęguje to i tak uciążliwy smog. Pekińczycy nie posłuchali –  przecież witali rok ognistego koguta.

***

Firma Airbus ogłosiła, że do końca roku rozpocznie testy latającego samochodu. Zważywszy na nazwę firmy, spodziewaliśmy się raczej latającego autobusu.

***

Domki dla uchodźców zaprojektowane przez IKEA zdobyły nagrodę Beazley przyznawaną przez Muzeum Designu w Londynie.

***

8 lutego w Polsce weszła w życie ustawa o podstawowym rachunku płatniczym, która gwarantuje każdemu możliwość posiadania darmowego konta bankowego.

***

W tym roku zima zaskoczyła… narciarzy. Po kilku sezonach bez śniegu w polskich górach znów sypnęło.

***

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy zebrała rekordową sumę: 62 mln złotych.

***

Szwedzki miliarder László Szombatfalvy wyznaczył nagrodę 5 mln dolarów dla tego, kto wymyśli nową Organizację Narodów Zjednoczonych. Twierdzi on, że obecna ONZ nie potrafi sprostać globalnym wyzwaniom. W sumie ma rację...

***

Po wielu miesiącach deflacji znów mamy w Polsce inflację, czyli innymi słowy: ceny poszły w górę (o 1,8% w porównaniu ze styczniem 2016 r.).

***

Pół wieku temu z taśmy produkcyjnej zjechała pierwsza puszka „Paprykarza Szczecińskiego”. Ryżowo-rybny przysmak zawdzięczamy temu, że  Przedsiębiorstwo Połowów Dalekomorskich i Usług Rybackich „Gryf” rozpoczęło wyprawy na afrykańskie wody. W jednym z portów pracowników „Gryfa” zachwycił lokalny przysmak czop-czop z ryżu, ostrej papryczki pima i świeżych ryb. W PRL-owskiej wersji do produkcji używano ścinków z zamrożonych bloków rybnych.

***

Medale igrzysk olimpijskich w Tokio będą wykonane ze zrecyklingowanego sprzętu elektronicznego ­– ogłosili Japończycy.

***

Kamil Stoch – och, och, och!

***

Międzynarodowy zespół astronomów odkrył, że wokół gwiazdy TRAPPIST-1 krąży siedem planet potencjalnie nadających się do zamieszkania. Na razie odległość 39 lat świetlnych odstrasza deweloperów ­– jeszcze nie będą budowali tam apartamentowców.

***

Naukowcy ustalili ponad wszelką wątpliwość, że najbardziej seksownym ruchem tanecznym jest kręcenie biodrami przy jednoczesnym dynamicznym i asymetrycznym wymachiwaniu ramionami.

***

Rośnie populacja tygrysów bengalskich.

***

W pobliżu zniszczonej elektrowni jądrowej w Fukushimie zarejestrowano zabójcze promieniowanie 530 siwertów. Aby zabić człowieka, wystarczy 6 siwertów. Na szczęście pomiarów dokonywał robot.

***

„Uważam, że nie ma sensu na siłę ukrywać wieku” –  powiedziała kiedyś Danuta Szaflarska, zmarła 19 lutego gwiazda Zakazanych piosenek i dziesiątków innych filmów. Skoro pani Szaflarska swojego wieku nie ukrywała, my też go podamy: kilka dni przed śmiercią skończyła 102 lata. I do końca pracowała (w teatrze TR Warszawa, do zespołu którego dołączyła w 2010 r.).

***

20 lutego Kurt Cobain obchodziłby 50. urodziny.

***

Naukowcy z Uniwersytetu Kioto udowodnili, że psy i szympansy bardziej lubią tych ludzi, którzy pomagają innym ludziom. Czyżby zwierzęta posiadały zmysł moralny? Pocieszmy się, że my też mamy swoje zalety, np. potrafimy układać aforyzmy w rodzaju: „Człowiek – to brzmi dumnie”.

***

Antarktyczny lodowiec Larsena pęka i wkrótce oderwie się od niego kawał lodu o powierzchni połowy województwa opolskiego. Za to akurat zjawisko nie jest odpowiedzialne globalne ocieplenie – twierdzą naukowcy. Co za samowola ze strony Ziemi!

***

Od 1 marca skwer na warszawskich Sielcach nosi imię Jolanty Brzeskiej, zamordowanej sześć lat temu działaczki lokatorskiej. Upór i odwaga pani Brzeskiej nie poszły na marne – wymiar sprawiedliwości nareszcie zaczął dostrzegać skandal dzikiej reprywatyzacji w stolicy. Wszczęto śledztwa, aresztowano pierwszych podejrzanych, w tym byłych urzędników Ratusza.

***

Fundacja Copernicus rozpoczyna otwarte masowe kursy online MOOC – czyli oferuje pierwsze w Polsce darmowe studia przez ­Internet.
 

Data publikacji:

okładka
Dowiedz się więcej

Prenumerata
Każdy numer ciekawszy od poprzedniego

Zamów już teraz!

okładka
Dowiedz się więcej

Prenumerata
Każdy numer ciekawszy od poprzedniego

Zamów już teraz!