Page 18FCEBD2B-4FEB-41E0-A69A-B0D02E5410AERectangle 52 Przejdź do treści

Czas ucieka – „Przekrój” czeka!

W zimowym „Przekroju” przenosimy się do Lewantu! Smakujemy libańskie jedzenie, podziwiamy Aleppo i zastanawiamy się nad Tel Awiwem. Poza tym sprawdzamy, co para noblistów z ekonomii Duflo i Banerjee mówią o światowym ubóstwie. Opisujemy Gaję i jej twórcę Jamesa Lovelocka. Naprawdę dużo piszemy też o tym, dlaczego warto się tulić (nie tylko w zimie). I do tego: niedźwiedzie – białe, brunatne i czarne, nabiał i warzywa, a także przyroda w plenerze i w muzeum.

Już jest nowy „Przekrój”!

196 stron do czytania przez trzy miesiące. „Przekrój” w nowym formacie jest wygodniejszy do przeglądania i idealnie mieści się w skrzynce pocztowej. Zamów i ciesz się lekturą – tylko tutaj w niższej cenie. Sprawdź!

Przekrój
Ważne wiosenne wydarzenia wybrane dla Państwa przez redakcję "Przekroju".
2019-06-17 10:00:00

Przekrój wiosny 2019

Przekrój wiosny 2019
Czyta się 3 minuty

27 marca

Patyczków do baloników, plastikowych widelczyków, do drinków mieszadełek, do uszu dłubadełek – nie będzie nam żal. Wszystko to jest w niesławnej dziesiątce przedmiotów jednorazowego użytku, które najczęściej lądują na brzegach mórz i które do 2021 r. mają zniknąć ze sprzedaży w UE, co uchwalił Parlament Europejski.

4 kwietnia

Tenże Parlament Europejski przyjął dyrektywę wprowadzającą dwa miesiące urlopu rodzicielskiego tylko dla ojców – czyli nieprzekładalnego na matkę. Jeśli ojciec nie weźmie, urlop przepadnie. Ojciec, brać?!

Zamów prenumeratę cyfrową

Z ostatniej chwili!

U nas masz trzy bezpłatne artykuły do przeczytania w tym miesiącu. To pierwszy z nich. Może jednak już teraz warto zastanowić się nad naszą niedrogą prenumeratą cyfrową, by mieć pewność, że żaden limit Cię nie zaskoczy?

8–27 kwietnia

Nauczyciele zamiast lekcji z rozmaitych przedmiotów prowadzili wielką akcję wychowania obywatelskiego.

11 kwietnia

Po siedmiu latach pobytu w Ambasadzie Ekwadoru w Londynie został aresztowany Julian Assange, twórca portalu Wikileaks. Według niektórych bohater, według innych człowiek Putina, a według jeszcze innych narcyz, który chciał zostać bohaterem, ale trochę mu nie wyszło.

15 kwietnia

Jeszcze nie dopalił się dach katedry Notre Dame, a już rozgorzała dyskusja, czego taki pożar może być symbolem. Nazajutrz pogorzelisko rozpaliło wyobraźnię architektów, którzy zaczęli zgłaszać propozycje odbudowy. Zamiast kopuły niektórzy chcieliby parking, inni kosmodrom, basen, szklarnię lub rzeźbę w kształcie płomienia.

21 kwietnia

Ponad 250 osób zginęło, a co najmniej 500 zostało rannych w zamachach zorganizowanych na Sri Lance w Niedzielę Wielkanocną.

25 kwietnia

NASA poinformowała, że wszechświat rozszerza się szybciej, niż powinien. Trudno się dziwić, ma już prawie 14 mld lat i pewnie wchodzi w wiek dorastania.

27 kwietnia

W sporze pomiędzy amazońskim plemieniem Huaorani i przemysłem naftowym ekwadorski sąd stanął po stronie Indian, przyznając im prawo do zamieszkiwanej przez nich ziemi. Hurra!

27 kwietnia

Dyrektor Muzeum Narodowego w Warszawie Jerzy Miziołek zauważył, że mimo kategorycznego zakazu spożywania posiłków na terenie pomieszczeń wystawowych grupa dziewcząt w ostentacyjny sposób konsumuje banany. Wprawdzie dziewczęta znajdowały się na wideo stanowiącym część ekspozycji, jednak zapobiegliwy dyrektor nie wahał się zareagować. Proponujemy nagrodę – za walkę z bananizacją zła.

Maj

Donalda Trumpa wojna handlowa z Chinami – może doprowadzić do światowej recesji.

Maj

Donalda Trumpa wojna polityczna z Iranem – może doprowadzić do odwrócenia się od Ameryki najważniejszych sojuszników.

2 maja

Badania naukowców z University College w Londynie przeprowadzone wśród tysiąca męskich par sugerują, że wystarczy stosować dostępne dziś leki przeciw AIDS, aby zupełnie uniemożliwić wirusowi HIV przenoszenie się.

6 maja

Cudowne rozmnożenie wizerunku Matki Boskiej Tęczochowskiej. Z kilkudziesięciu obrazków w mieszkaniu Elżbiety Podleśnej w Płocku zrobiły się setki tysięcy na terenie całej Polski.

6 maja

Wkroczyliśmy na ścieżkę biologicznej zagłady – alarmuje ONZ w raporcie o bioróżnorodności. Zagrożonych jest 25% gatunków. Zmieniliśmy 75% lądów i 66% oceanów. Raport podaje wiele liczb, ale pewne pytania pozostają otwarte: Kim jesteśmy dla innych gatunków? Kim jesteśmy dla Ziemi?

7 maja

Zatrzymało się tempo rozwoju odnawialnych źródeł energii – alarmuje Międzynarodowa Agencja Energetyczna. Moc wybudowanych w roku 2018 elektrowni słonecznych, wiatrowych wodnych itp. to 180 gigawatów, mniej niż w roku 2017 i o 120 gigawatów za mało, by sprostać celom porozumień paryskich.

11 maja

Premiera filmu Tylko nie mów nikomu. Dobrze, że teraz już wszyscy wiedzą.

13 maja

Rdzenni mieszkańcy wysp w Cieś­ninie Torresa złożyli skargę do ONZ na rząd australijski, który nie przywiązuje należytej wagi do walki z glo­balnym ociepleniem.

14 maja

Aktywiści Greenpeace’u zasłonili czarnymi płachtami siedziby PiS i PO w Warszawie w proteście przeciwko energetyce opartej na węglu.

14 maja

Umarła gwiazda Internetu kotka Grumpy Cat, która swoim odwrotnym uśmiechem zarabiała na karmę dla swojej pani, menedżera i jeszcze kilku osób.

20 maja

Weź łyżkę prędkości światła, dwie szczypty stałej Plancka i mieszaj, powoli dodając promieniowanie cezu-133. Tak – mniej więcej – wygląda nowy przepis na kilogram. Do historii odchodzi przysadzisty, materialny wzorzec z Sèvres. Witamy w XXI wieku!

20 maja

W Krakowie urodziły się sześcioraczki. „Byliśmy przygotowani na pięcioro dzieci, teraz te plany będą się musiały zmienić” – wyznali zaskoczeni rodzice.

22 maja

Szczęśliwy dzień dla miliardów ludzi nieznających języka polskiego: strona internetowa „Przekroju” nareszcie stała się dostępna w wersji angielskiej. W tym sezonie wychodzenie po angielsku wyszło „Przekrojowi” zdecydowanie lepiej niż Brytyjczykom.

26 maja

Prawo i Sprawiedliwość zwyciężyło w wyborach do Parlamentu Europejskiego, dystansując Koalicję Obywatelską o 7 punktów procentowych. Jak zwykle ani sondaże, ani liberalne facebookowe bańki nie przewidziały aż takiego niedoszacowania PiS. Nadzieje opozycji okazały się płonne, ale na szczęście nie spełniły się również obawy – mandatów do PE nie zdobyli ani Janusz Korwin-Mikke, ani Grzegorz Braun. Czy oznacza to, że wybory to ruletka? A może po prostu widoczność w bańce jest ograniczona?

28 maja

Victor Vescovo, 53-latek z Teksasu, został pierwszym człowiekiem, który zdobył Mount Everest, oba bieguny oraz Rów Mariański, stając się prawdopodobnie pierwszym mężczyzną, który pokonał kryzys wieku średniego. Panie Wiktorze – gratulujemy!

4 czerwca

Minęło 30 lat od wyborów czerwcowych. Wielkim zaskoczeniem była wówczas niska frekwencja: 62,7%. Dziś taką frekwencję uznalibyśmy za bardzo wysoką.

 

Data publikacji:

okładka
Dowiedz się więcej

Prenumerata
Każdy numer ciekawszy od poprzedniego

Zamów już teraz!

okładka
Dowiedz się więcej

Prenumerata
Każdy numer ciekawszy od poprzedniego

Zamów już teraz!