Page 18FCEBD2B-4FEB-41E0-A69A-B0D02E5410AERectangle 52 Przejdź do treści

Czas ucieka – „Przekrój” czeka!

W zimowym „Przekroju” przenosimy się do Lewantu! Smakujemy libańskie jedzenie, podziwiamy Aleppo i zastanawiamy się nad Tel Awiwem. Poza tym sprawdzamy, co para noblistów z ekonomii Duflo i Banerjee mówią o światowym ubóstwie. Opisujemy Gaję i jej twórcę Jamesa Lovelocka. Naprawdę dużo piszemy też o tym, dlaczego warto się tulić (nie tylko w zimie). I do tego: niedźwiedzie – białe, brunatne i czarne, nabiał i warzywa, a także przyroda w plenerze i w muzeum.

Już jest nowy „Przekrój”!

196 stron do czytania przez trzy miesiące. „Przekrój” w nowym formacie jest wygodniejszy do przeglądania i idealnie mieści się w skrzynce pocztowej. Zamów i ciesz się lekturą – tylko tutaj w niższej cenie. Sprawdź!

Przekrój
Redakcja przedstawia podsumowanie najważniejszych wydarzeń.
2020-12-11 09:00:00

Przekrój roku 2020

ilustracja: Luka Rayski
Przekrój roku 2020
Przekrój roku 2020
Czyta się 3 minuty

31 stycznia

Stało się to, co jeszcze niedawno wydawało się niemożliwe: Wielka Brytania opuściła Unię Europejską. To wielka przestroga przed tym, co nam szykują fani wielkiej Polski.

20 lutego

Francuskie Nogent-sur-Oise zawiesiło partnerstwo z Kraśnikiem ze względu na przyjęcie przez miasto homofobicznej ustawy. Ten dzień wyznacza początek niechlubnej sławy Kraśnika i jest najkrótszym uzasadnieniem, dlaczego nie należy lekceważyć wyborów samorządowych.

Zamów prenumeratę cyfrową

Z ostatniej chwili!

U nas masz trzy bezpłatne artykuły do przeczytania w tym miesiącu. To pierwszy z nich. Może jednak już teraz warto zastanowić się nad naszą niedrogą prenumeratą cyfrową, by mieć pewność, że żaden limit Cię nie zaskoczy?

24 lutego

Czeska Praga zmieniła nazwę placu, przy którym znajduje się rosyjska ambasada, na plac Borysa Niemcowa – zamordowanego rosyjskiego opozycjonisty.

Luty

Już na początku lutego na południu Włoch dojrzały pierwsze truskawki, z kolei w połowie miesiąca w Lacjum zbierano bób. To była najcieplejsza zima we Włoszech od 250 lat.

Grudzień, styczeń, luty

Potężne pożary buszu w Australii. Zginęły 34 osoby i miliard zwierząt.

27 marca

Sejsmolodzy belgijscy stwierdzili, że za sprawą pandemii ziemia mniej drży. Nas się bała?

Kwiecień

Czysta woda w weneckich kanałach. Przez pandemię przemysł turystyczny w odwrocie, przyroda rozkwita.

8 kwietnia

Isabelle André z Université de Toulouse i Alain Marty z firmy Carbios przeprojektowali występujący w przyrodzie enzym tak, że rozkłada on plastikowe butelki z 90-procentową wydajnością. Z uzyskanych związków wytworzyli znów plastik o tej samej jakości, co wyjściowa. ­To wielki krok naprzód w sztuce ­recyklingu.

25 maja

Policjant w okrutny sposób dusi i zabija George’a Floyda w Minnea­polis w USA. Oburzenie światowej opinii publicznej. Protesty w całych Stanach Zjednoczonych.

8 lipca

Dosypanie okruchów bazaltowych do ziem uprawnych na całym świecie może rocznie usunąć z atmosfery 2 mld ton CO2 – ogłosili naukowcy na łamach pisma „Nature”. To 5% ludzkich emisji dwutlenku węgla. Dla porównania: obecna pandemia zmniejszyła emisje o prawie 9% – ale jak wielkim kosztem.

14 lipca

Rosyjscy youtuberzy Władimir Kuźniecow i Aleksiej Stolarow przeprowadzają telefoniczną rozmowę z Andrzejem Dudą, podając się za sekretarza generalnego ONZ Antónia Guterresa. Pandemia jest pod kontrolą w Polsce – mówi im Duda. Trudno powiedzieć, kto tu z kogo sobie bardziej zażartował.

24 lipca

Oba pomniki Krzysztofa Kolumba w Chicago zostają usunięte.

9 sierpnia

Wybory prezydenckie na Białorusi. Łukaszenka ogłosił się zwycięzcą, ale obywatele nie byli w stanie strawić tego oszustwa. Wybuchają protesty, władze reagują przemocą.

Całe lato

Tęczowe flagi na pomnikach, budynkach, balkonach. A nawet na sali sejmowej.

10 października

Iga Świątek wygrywa w grze pojedynczej turniej Roland Garros w Paryżu. Polka dokonała tego, czego żaden Polak jeszcze nie dokonał.

18 października

Na południowoamerykańskim płaskowyżu Nazca odkryto 37-metrowy wizerunek kota sprzed prawie 2 tys. lat i jest on totalnie słodki.

22 października

Solidarność naszą bronią! Po okrutnym wyroku Trybunału Konstytucyjnego, oznaczającym zaostrzenie i tak drakońskiego prawa aborcyjnego, żywiołowe protesty ogarniają cały kraj, od wielkich miast po małe miejscowości. Protesty popiera 70% Polek i Polaków.

30 października

Hasła na kartonach odtrutką na paski w TVP.

3 listopada

Donald Trump przegrał wybory prezydenckie w USA. Z całego serca gratulujemy Stanom Zjednoczonym, światu oraz, rzecz jasna, Joemu Bidenowi.

10 listopada

Watykański raport dotyczący pedofilii w Kościele, jej ignorowania i ukrywania. Niektórzy żałują wyidealizowanego wizerunku Jana Pawła II. Ale to krzywdzonych dzieci należy żałować.

15 listopada

15 państw Azji i Pacyfiku (w tym Chiny) dysponujących 30% światowej siły gospodarczej podpisało porozumienie o wolnym handlu. Kolejny powód, dla którego coraz bardziej potrzebujemy Unii Europejskiej.

22 listopada

Film Kobieta z kamyczkiem w sercu o legendarnej redaktorce „Przekroju” – Janinie Ipohorskiej – nagrodzony na festiwalu Anima.pl. Jak mawiała Janka: „Naszą tak ciężką teraźniejszość będą w przyszłości nazywali dawne, dobre czasy”.

21 grudnia

Spektakularna koniunkcja Jowisza i Saturna. Głowy do góry!

Cały rok

Bohaterska postawa pracowników ochrony zdrowia. Chaotyczne i bezsensowne działania rządu.

Data publikacji:

okładka
Dowiedz się więcej

Prenumerata
Każdy numer ciekawszy od poprzedniego

Zamów już teraz!

okładka
Dowiedz się więcej

Prenumerata
Każdy numer ciekawszy od poprzedniego

Zamów już teraz!