Page 18FCEBD2B-4FEB-41E0-A69A-B0D02E5410AERectangle 52 Przejdź do treści

Czas ucieka – „Przekrój” czeka!

W zimowym „Przekroju” przenosimy się do Lewantu! Smakujemy libańskie jedzenie, podziwiamy Aleppo i zastanawiamy się nad Tel Awiwem. Poza tym sprawdzamy, co para noblistów z ekonomii Duflo i Banerjee mówią o światowym ubóstwie. Opisujemy Gaję i jej twórcę Jamesa Lovelocka. Naprawdę dużo piszemy też o tym, dlaczego warto się tulić (nie tylko w zimie). I do tego: niedźwiedzie – białe, brunatne i czarne, nabiał i warzywa, a także przyroda w plenerze i w muzeum.

Już jest nowy „Przekrój”!

196 stron do czytania przez trzy miesiące. „Przekrój” w nowym formacie jest wygodniejszy do przeglądania i idealnie mieści się w skrzynce pocztowej. Zamów i ciesz się lekturą – tylko tutaj w niższej cenie. Sprawdź!

Przekrój
Przegląd strasznych, śmiesznych, dobrych i złych wydarzeń 2019 roku.
2019-12-06 10:00:00

Przekrój roku 2019

Przekrój roku 2019
Czyta się 4 minuty

Zima

3 stycznia

Wielki dzień w dziejach podboju kosmosu: pierwsze lądowanie na ciemnej stronie Księżyca. Wyczynu dokonała sonda 嫦娥四号.

13 stycznia

Zamów prenumeratę cyfrową

Z ostatniej chwili!

U nas masz trzy bezpłatne artykuły do przeczytania w tym miesiącu. To pierwszy z nich. Może jednak już teraz warto zastanowić się nad naszą niedrogą prenumeratą cyfrową, by mieć pewność, że żaden limit Cię nie zaskoczy?

Prezydent Gdańska Paweł Adamowicz został dźgnięty nożem podczas finałowego koncertu WOŚP. Zmarł nazajutrz.

24 lutego

„Wszystkim dziewczynkom, które ćwiczą swoje telewizyjne przemowy, powiem: nigdy nic nie wiadomo. Ja byłam kiedyś sprzątaczką i uwielbiałam tę pracę” – ostrzegała Olivia Colman podczas gali nagród amerykańskiej Akademii Filmowej.

Wiosna

27 marca

Patyczków do baloników, plastikowych widelczyków, do drinków mieszadełek, do uszu dłubadełek – nie będzie nam żal. Wszystko to jest w niesławnej dziesiątce przedmiotów jednorazowego użytku, które najczęściej lądują na brzegach mórz i które do 2021 r. mają zniknąć ze sprzedaży w UE, co uchwalił Parlament Europejski.

8–27 kwietnia

Nauczyciele zamiast lekcji z rozmaitych przedmiotów prowadzili wielką akcję wychowania obywatelskiego, zwaną też strajkiem.

15 kwietnia

Jeszcze nie dopalił się dach katedry Notre Dame, a już rozgorzała dyskusja, czego taki pożar może być symbolem.

27 kwietnia

Dyrektor Muzeum Narodowego w Warszawie Jerzy Miziołek zauważył, że mimo kategorycznego zakazu spożywania posiłków na terenie pomieszczeń wystawowych grupa dziewcząt w ostentacyjny sposób konsumuje banany. Wprawdzie dziewczęta znajdowały się na wideo stanowiącym część ekspozycji, jednak zapobiegliwy dyrektor nie wahał się zareagować. Proponujemy nagrodę – za walkę z bananizacją zła.

11 maja

Premiera filmu Tylko nie mów nikomu. Dobrze, że teraz już wszyscy wiedzą.

20 maja

W Krakowie urodziły się sześcioraczki. „Byliśmy przygotowani na pięcioro dzieci, teraz te plany będą się musiały zmienić” – wyznali zaskoczeni rodzice.

22 maja

Szczęśliwy dzień dla miliardów ludzi nieznających języka polskiego: strona internetowa „Przekroju” stała się dostępna w wersji angielskiej. W tym sezonie wychodzenie po angielsku wyszło „Przekrojowi” zdecydowanie lepiej niż Brytyjczykom.

Lato

24 lipca

Boris Johnson zastąpił Theresę May na stanowisku premiera Wielkiej Brytanii. Jest to czwarty w powojennej historii brytyjski premier, który skończył Eton, prywatną szkołę, gdzie naucza się pewności siebie i poczucia wyższości.

30 lipca

Etiopczycy zasadzili 353 mln drzew w 12 godzin. W ciągu całej pory deszczowej (od maja do października) chcą ich zasadzić 4 mld. Dziś tylko 4% Etiopii porastają lasy. Pod koniec XIX w. było to 30%.

lipiec

Podczas nagonki na osoby LGBT padły kuriozalne porównania doszukujące się analogii między tolerancją dla mniejszości seksualnych a totalitaryzmem. Internet zareagował żartami o rzekomym pakcie Ribbentrop–Mołotow–George ­Michael. I byłyby one zabawne, gdyby nie coraz częstsza, fizyczna i werbalna, przemoc – jak podczas Parady Równości w Białymstoku.

lipiec

Lipiec 2019 był najgorętszym miesiącem w historii globalnych pomiarów temperatury. Ale nie przyzwyczajajmy się – takie rekordy nie utrzymują się ostatnio zbyt długo.

lipiec–sierpień

Susze w Polsce. Wiele miast oferuje mieszkańcom dotacje na instalacje łapiące deszczówkę.

19 sierpnia

Farma trolli w Ministerstwie Sprawiedliwości zajmowała się oczernianiem niewygodnych dla władzy sędziów. Kierował nią, jak ujawnił Onet, wiceminister Łukasz Piebiak. Helsińska Fundacja Praw Człowieka porównała to do metod stosowanych przez władze PRL.

sierpień

Pożary w Amazonii. Było ich według różnych źródeł od 40 do 80% więcej niż rok wcześniej.

Jesień

12 września

Ilānşurā po akadyjsku, Cepha po łacinie, Kiphas po grecku, Hisn Kayfa po arabsku, wreszcie Hasankeyf po turecku. Jedno z najstarszych miast świata, miejsce zamieszkane nieprzerwanie od 12 tys. lat, zostanie zalane w wyniku planowanej przez władze tureckie budowy tamy.

10 października

Olga Tokarczuk z Literacką Nagrodą Nobla!

11–13 października

Weekend między Noblem a wyborami. Było o czym rozmawiać.

13 października

Wybory parlamentarne. Prawo i Sprawiedliwość wyraźnie wygrywa, lecz traci większość w Senacie. Do Sejmu wchodzi lewica.

15 października

Surowy wyrok hiszpańskiego Sądu Najwyższego: organizatorzy niepodległościowego referendum w Katalonii zostali skazani na 9 do 13 lat więzienia. Katalonia reaguje zamieszkami.

23 października

Inżynierowie z Google ogłosili, że ich kwantowy komputer dokonał w 300 sekund obliczeń, na które zwykły superkomputer potrzebowałby 10 tys. lat i że osiągnięta została „kwantowa supremacja”. Eksperci z IBM twierdzą, że to przesadzone rewelacje. Wygląda więc na to, że „kwantowa supremacja” została osiągnięta i nieosiągnięta jednocześnie.

październik–listopad

Donald Trump zdecydował, że wojska USA wycofają się z północnej Syrii, zostawiając kurdyjskich sojuszników Ameryki na pastwę sił tureckich. Miesiąc później ogłosił jednak, że część żołnierzy zostanie, by chronić ropodajne pola. Ponieważ złoża te są raczej niewiele warte, niektórzy komentatorzy uważają, że to wybieg generalicji, która kusząc prezydenta ropą, zdołała go przekonać, by nie porzucał zupełnie kurdyjskich sprzymierzeńców.

5 listopada

Sonda Voyager 2, sześć lat po siostrzanej Voyager 1, przekroczyła granicę Układu Słonecznego. Jest to, jak się okazuje, bardzo wyraźna granica – wiatr słoneczny cichnie nagle, oddając pole materii międzygwiezdnej. Mieszkamy w wielkim słonecznym bąblu.

6 listopada

Włochy będą pierwszym krajem na świecie, który wprowadzi w szkołach obowiązkowe lekcje o globalnym kryzysie klimatycznym – minimum raz w tygodniu. Jest to część głębszej reformy, która ma uczynić środowisko i społeczeństwo rdzeniem całej wiedzy przekazywanej we włoskiej szkole. Czyżby z Italii nadejść miało nowe odrodzenie?

6 listopada

Klimat i nauka na pierwszych stronach gazet! 11 tys. naukowców z całego świata podpisało list wzywający do opamiętania i wskazujący drogi wyjścia z kryzysu klimatycznego. A pamięta ktoś jeszcze poprzedni, podobny list, podpisany przez 15 tys. ludzi nauki dwa lata wcześniej?

 

Data publikacji:

okładka
Dowiedz się więcej

Prenumerata
Każdy numer ciekawszy od poprzedniego

Zamów już teraz!

okładka
Dowiedz się więcej

Prenumerata
Każdy numer ciekawszy od poprzedniego

Zamów już teraz!