Page 18FCEBD2B-4FEB-41E0-A69A-B0D02E5410AERectangle 52 Przejdź do treści

O wiośnie mamy zielone pojęcie!

Kiedy wszystko się dopiero rodzi i rozwija, wiosenny „Przekrój” nadlatuje w pełnym rozkwicie! W najnowszym wydaniu piszemy z rozwagą o równowadze, z odwagą o strachu, z uwagą o bałtyckich krajach, z miłością o wróblach i z zachwytem o zieleni i porankach. Zachęcamy do czytania!

Kup wiosenny „Przekrój”!

188 stron do czytania przez trzy miesiące. „Przekrój” w nowym formacie jest wygodniejszy do przeglądania i idealnie mieści się w skrzynce pocztowej. Zamów i ciesz się lekturą – tylko tutaj w niższej cenie. Sprawdź!

Przekrój
Akcja ratunkowa w jaskini Tham Luang, Pussy Riot na mistrzostwach świata w piłce nożnej, poszukiwania ...
2018-09-14 00:00:00

Przekrój lata 2018

Przekrój lata 2018

14 czerwca

Japonia zapowiedziała, że obniży granicę pełnoletności z 20 do 18 lat. 18-latkowie będą mogli pobierać się bez zgody rodziców i ubiegać o pożyczki, ale na legalne napicie się alkoholu otrzymają przyzwolenie dopiero po ukończeniu 20. roku życia. Ten ostatni szczegół wywołał panikę w branży kimonowej. W Japonii pełnoletność każdego rocznika tradycyjnie świętowana jest w drugi poniedziałek stycznia – przywdzianiem pierwszego kimona i pierwszym drinkiem. Czy uda się to bez drinka?

21 czerwca

Premier Nowej Zelandii, Jacinda Ardern, urodziła córeczkę. Ardern jest pierwszą urzędującą szefową rządu, która urodziła dziecko w trakcie sprawowania urzędu – od czasów premier Pakistanu Benazir Bhutto w 1990 r.

Zamów prenumeratę cyfrową

Z ostatniej chwili!

U nas masz trzy bezpłatne artykuły do przeczytania w tym miesiącu. To pierwszy z nich. Może jednak już teraz warto zastanowić się nad naszą niedrogą prenumeratą cyfrową, by mieć pewność, że żaden limit Cię nie zaskoczy?

23 czerwca

Nadszedł czas, by Szwedzi poszerzyli polskie słownictwo, które obejmuje jedynie wyraz „piwo”, o nowe słowo: „dziękuję” – napisał szwedzki dziennik „Ekspressen”, podsumowując pomoc polskich strażaków w gaszeniu pożarów w Szwecji.

23 czerwca–10 lipca

Akcja ratunkowa w tajlandzkiej jaskini Tham Luang, gdzie ulewny deszcz uwięził 12 trampkarzy i ich trenera. Czekających na oswobodzenie chłopców opiekun Ekkapol Chantawong uspokajał, zalecając im grę w warcaby i medytację. Wszyscy zostali uratowani. Zginął jeden z nurków dostarczających tlen do jaskini.

24 czerwca

Kobiety w Arabii Saudyjskiej znów mogą prowadzić samochody. Jednak aktywiści, którzy domagali się zniesienia zakazu, nie zostali wypuszczeni z więzień.

24 czerwca

Recep Tayyip Erdoğan wygrał w pierwszej turze wybory prezydenckie w Turcji. Zgodnie z wynikiem zeszłorocznego referendum prezydent zostanie zarazem szefem rządu. Będzie miał władzę iście sułtańską – choć zazdrościć nie ma czego, bo zaczyna „panowanie” od potężnego kryzysu finansowego.

***

Cech reprezentujący 18 tys. francuskich rzeźników poprosił policję o specjalną ochronę po tym, jak siedem sklepów mięsnych w rejonie Hauts-de-France zostało wysprejowanych sztuczną krwią. Najwyraźniej rzeźnicy brzydzą się tym, co sztuczne.

***

Spośród trzynastu najstarszych afrykańskich baobabów dziewięć uschło w ciągu ostatnich 12 lat. Naukowcy podejrzewają, że przyczyną śmierci wielkich drzew są zmiany klimatyczne.

29 czerwca

W wieku 72 lat zmarła Irena Szewińska, największa gwiazda polskiej lekkoatletyki. Jeśli ktoś nie pamięta występów Szewińskiej, niech natychmiast włączy YouTube’a i obejrzy jej finisz podczas olimpiady w Montrealu (1976 r.) oraz pojedynek z Maritą Koch rok później w Düsseldorfie. Mistrzyni!

1 lipca

„Żyjemy w czasach nadmiernej wrażliwości w ochronie zwierząt, tak delikatnie powiem” – oświadczył na spotkaniu z wyborcami w Mławie minister środowiska Henryk Kowalczyk. Delikatnie wspomnimy, że żyjemy w czasach masowego wymierania gatunków, które sami spowodowaliśmy. O warunkach przemysłowej hodowli zwierząt delikatnie nie nadmienimy.

9 lipca

Koniec trwającej od 20 lat zimnej wojny między Etiopią a Erytreą. Krytycy uważają, że układ z Etiopią to tylko wybieg, dzięki któremu erytrejski dyktator Isajas Afewerki ociepla swój wizerunek. Mimo wszystko krewni po obu stronach granicy mogą w końcu do siebie telefonować.

15 lipca

Podczas finału mistrzostw świata w piłce nożnej mężczyzn aktywistki z Pussy Riot (wraz z jednym aktywistą) wdarły się na boisko, by zaprotestować przeciwko łamaniu praw człowieka w Rosji.

19 lipca

71-letnia zakonnica Patricia Fox została uznana przez władze filipińskie za zagrożenie porządku publicznego i wydalona. „Jako siostra zakonna dołączałam do demonstracji w obronie praw człowieka, w sprawach rolników i ich prawa do ziemi czy w sprawie zwolnienia więźniów politycznych. Możecie nazwać to działaniem politycznym, ja uważam to za moje zakonne powołanie, mój chrześcijański obowiązek” – powiedziała Fox.

***

Wyjątkowo udany był w tym roku bałtycki festiwal sinic. Mikroorganizmy przez dwa tygodnie taplały się w ciepłej wodzie, wspominały swój ostatni wielki zlot (w 2006 r.), po czym uprzejmie ustąpiły miejsca spragnionym ochłody przedstawicielom gatunku homo sapiens.

27 lipca

Najdłuższe od 100 lat zaćmienie Księżyca – trwało 103 minuty. Z Marsem jako bohaterem drugiego planu.

10 sierpnia

Premier Nowej Zelandii (ta, która w czerwcu powiła dziecko) zapowiedziała, że od przyszłego roku kraj wprowadza całkowity zakaz używania torebek foliowych – na wniosek obywateli bombardujących rząd petycjami.

***

Niezwykła moda wśród pomników, które poprzebierały się w koszulki z napisem „konstytucja”. Kto stoi za tym trendem? Niektóre tropy prowadzą do Misia Uszatka, inne wskazują, że prowodyrem jest smok wawelski. Prokurator będzie miał niełatwe zadanie – karamba!

***

W Warszawie trwają poszukiwania pytona. Znaleziono dwie wylinki (drugą w sierpniu), a gada nie ma! Niewykluczone, że za drugim razem udało mu się przepoczwarzyć w człowieka i wmieszać w tłum warszawiaków. O poprzedniku pytona, słynnym guźcu z Lasu Kabackiego, możecie przeczytać w tym numerze bajkę Joanny Rudniańskiej.

***

Nowy film o Kubusiu Puchatku i jego przyjaciołach, Krzysiu, gdzie jesteś?, nie wejdzie na ekrany w Chinach. Od wielu lat Puchatek występuje w chińskich internetowych memach jako karykatura prezydenta Xi Jinpinga, więc można śmiało stwierdzić, że głupiutki miś sam się o zakaz ekranowy prosił.

21 sierpnia

Na biegunach Księżyca potwierdzono istnienie lodu! O księżycowych pingwinach i niedźwiedziach polarnych na razie nic nie wie nawet Mikołaj Golachowski.

31 sierpnia

Wojciech Plewiński skończył 90 lat! W tym czasie był autorem ponad 500 okładek „Przekroju” i zdjęć z ponad 800 spektakli teatralnych. Urodził się w Warszawie, mieszka w Krakowie. Pierwsze zdjęcia zrobił leicą na spływie kajakowym na początku lat 50. Niedługo potem, w 1957 r., trafił do „Przekroju”. Dotychczas jedyny fotograf pracujący tu na etacie przez kilkadziesiąt lat (legitymacja służbowa nr 25). O tym, jak ryby łowił pod wodą, a modelki na krakowskich ulicach, opowiedział nam rok temu (rozmowa do przeczytania w „Przekroju”, nr 4/2017 i na przekroj.pl).

Panie Wojciechu, pięknego światła!
 

Data publikacji:

okładka
Dowiedz się więcej

Prenumerata
Każdy numer ciekawszy od poprzedniego

Zamów już teraz!

okładka
Dowiedz się więcej

Prenumerata
Każdy numer ciekawszy od poprzedniego

Zamów już teraz!