Page 18FCEBD2B-4FEB-41E0-A69A-B0D02E5410AERectangle 52 Przejdź do treści

O wiośnie mamy zielone pojęcie!

Kiedy wszystko się dopiero rodzi i rozwija, wiosenny „Przekrój” nadlatuje w pełnym rozkwicie! W najnowszym wydaniu piszemy z rozwagą o równowadze, z odwagą o strachu, z uwagą o bałtyckich krajach, z miłością o wróblach i z zachwytem o zieleni i porankach. Zachęcamy do czytania!

Kup wiosenny „Przekrój”!

188 stron do czytania przez trzy miesiące. „Przekrój” w nowym formacie jest wygodniejszy do przeglądania i idealnie mieści się w skrzynce pocztowej. Zamów i ciesz się lekturą – tylko tutaj w niższej cenie. Sprawdź!

Przekrój
Śmieć mniej, czyli jak się pości ekologicznie.
2017-03-24 07:00:00

Post węglowy

Karyna Piwowarska
Post węglowy
Post węglowy

Pościcie?

Czyta się 2 minuty

Podobno przeciętny człowiek jest w stanie przeżyć bez jedzenia nawet 40 dni, ale trwający niewiele dłużej Wielki Post nie wiąże się w chrześcijaństwie z tak drastycznymi wymaganiami – zalecana jest wstrzemięźliwość, ale nie ma zbyt wielu konkretnych obostrzeń (w katolicyzmie to ograniczenie się do trzech posiłków dziennie, w tym tylko jednego do syta, w Środę Popielcową i Wielki Piątek). Muzułmanie podczas ramadanu powstrzymują się od jedzenia i picia od wschodu do zachodu Słońca. Coraz częściej pościmy i głodzimy się ze względów czysto zdrowotnych, choć – owszem – związanych z nadziejami na długowieczność (tyle że jak najbardziej doczesnymi). Katoliccy biskupi z Mumbaju postanowili podnieść poprzeczkę. Poprosili wiernych o „post węglowy” – czyli ograniczenie śladu węglowego, jaki po sobie pozostawiają ludzie. „Wszyscy wiedzą, że świat doświadcza zmian klimatycznych” – tłumaczy tę decyzję biskup Allwyn D’Silva, szef Archidiecezjalnego Biura Ochrony Środowiska Naturalnego.

Ślad węglowy to poziom emisji gazów cieplarnianych wywołanych pośrednio lub bezpośrednio przez daną osobę. Każda z ponad 100 parafii w diecezji mumbajskiej ma – zgodnie z zaleceniem tamtejszych biskupów – wprowadzić w życie konkretne praktyki oszczędzające środowisko naturalne, np. zużywać mniej energii elektrycznej i wody, unikać stosowania plastiku.

Do podobnych praktyk ascetyczno-ekologicznych od lat zachęcają też Kościoły protestanckie. Potrzebujecie praktycznych wskazówek? Gotową ściągawkę przygotowali członkowie Kościoła anglikańskiego. Oto niektóre z ich zaleceń i sugestii:

  • Przyjrzyj się swoim tygodniowym zakupom. Ile jedzenia marnujesz?
  • Znajdź dobry jarski przepis. I podziel się nim ze znajomymi.
  • Jesz w piątek rybę? Sprawdź, czy pochodzi ze zrównoważonych połowów.
  • Może mógłbyś dziś pojechać do pracy na rowerze? Albo skorzystać z transportu publicznego?
  • Skróć czas brania prysznicu.
  • Znajdź lokalny targ i zacznij tam robić zakupy.
  • Włóż do torebki lub aktówki płócienną torbę na zakupy. Reklamówki nie będą ci już potrzebne.
  • Posadź zioła w doniczce albo ogrodzie.

Zamów prenumeratę cyfrową

Z ostatniej chwili!

U nas masz trzy bezpłatne artykuły do przeczytania w tym miesiącu. To pierwszy z nich. Może jednak już teraz warto zastanowić się nad naszą niedrogą prenumeratą cyfrową, by mieć pewność, że żaden limit Cię nie zaskoczy?

Data publikacji:

okładka
Dowiedz się więcej

Prenumerata
Każdy numer ciekawszy od poprzedniego

Zamów już teraz!

okładka
Dowiedz się więcej

Prenumerata
Każdy numer ciekawszy od poprzedniego

Zamów już teraz!