Zimowe Igrzyska Olimpijskie w Korei zakończyły się w minioną niedzielę. Zostańmy jeszcze na chwilę w klimacie olimpijskich kółek. Proponujemy Wam podróż w czasie, podczas której zobaczmy jak ta impreza wyglądała prawie 100 lat temu, w latach 20. i 30. XX wieku.
Pierwsze Zimowe Igrzyska Olimpijskie rozegrano w 1926 roku w Chamonix. Choć na początku nazywały się Międzynarodowym Tygodniem Sportów Zimowych i dopiero po fakcie zostały nazwane Igrzyskami Olimpijskimi, dziś traktowane są przez historyków sportu jako pierwsza tego typu impreza na świecie. W Chamonix startowało 314 zawodników (w tym 13 kobiet) z 19 krajów, wśród nich byli także Polacy. Zawody zostały rozegrane w 7 dyscyplinach: bobslejach, curlingu, łyżwiarstwie figurowym, hokeju, narciarstwie klasycznym, łyżwiarstwie szybkim i patrolu wojskowym, czyli dyscyplinie, która była prekursorem dzisiejszego biathlonu.
Cztery lata później, pod oficjalnym szyldem MKOLu rozegrano drugie Igrzyska, tym razem w szwajcarskim St. Moritz. Impreza stała się największym wydarzeniem w ówczesnej historii sportów zimowych, goszcząc reprezentacje 25 krajów z całego świata. To wówczas do zimowych sportów olimpijskich dołączyły skoki narciarskie.
Ogólnoświatowy charakter podkreślił wybór lokalizacji III Zimowych Igrzysk Olimpijskich, które odbyły się w 1932 r. w Lake Placid, w Stanach Zjednoczonych. Uroczystego otwarcia dokonał późniejszy prezydent USA, sam Franklin Delano Roosevelt. W imprezie po raz kolejny udział brała polska reprezentacja – nie zdobyła jednak żadnych medali.
Z ostatniej chwili!
U nas masz trzy bezpłatne artykuły do przeczytania w tym miesiącu. To pierwszy z nich. Może jednak już teraz warto zastanowić się nad naszą niedrogą prenumeratą cyfrową, by mieć pewność, że żaden limit Cię nie zaskoczy?
Podobnie zdarzyło się podczas kolejnej zimowej olimpiady, którą rozegrano w 1936 roku w niemieckim Garmisch-Partenkirchen. W cieniu III Rzeszy i wszechobecnych flag ze swastyką w Ga-Pa wystartowało 588 mężczyzn i 80 kobiet z 28 krajów. Klasyfikację medalową wygrali Norwedzy, a drugie miejsce zajęli Niemcy, dopingowani zresztą przez samego Adolfa Hitlera. IV Zimowe Igrzyska olimpijskie zdominowały agresywna polityka i nachalna propaganda faszyzmu, co spowodowało protesty wielu państw biorących udział w imprezie.
W polskiej ekipie najlepszy w Garmisch okazał się Stanisław Marusarz (5. miejsce w skokach i 7. w kombinacji) ale na pierwszy medal Zimowych Igrzysk Zimowych nasza reprezentacja musiała poczekać aż do 1956 r., gdy w Cortinie d’Ampezzo Franciszek Gąsienica Groń zdobył brąz w kombinacji norweskiej.
Data publikacji:

Prenumerata
Każdy numer ciekawszy od poprzedniego
Zamów już teraz!

Prenumerata
Każdy numer ciekawszy od poprzedniego
Zamów już teraz!