Page 18FCEBD2B-4FEB-41E0-A69A-B0D02E5410AERectangle 52 Przejdź do treści

Czas ucieka – „Przekrój” czeka!

W zimowym „Przekroju” przenosimy się do Lewantu! Smakujemy libańskie jedzenie, podziwiamy Aleppo i zastanawiamy się nad Tel Awiwem. Poza tym sprawdzamy, co para noblistów z ekonomii Duflo i Banerjee mówią o światowym ubóstwie. Opisujemy Gaję i jej twórcę Jamesa Lovelocka. Naprawdę dużo piszemy też o tym, dlaczego warto się tulić (nie tylko w zimie). I do tego: niedźwiedzie – białe, brunatne i czarne, nabiał i warzywa, a także przyroda w plenerze i w muzeum.

Już jest nowy „Przekrój”!

196 stron do czytania przez trzy miesiące. „Przekrój” w nowym formacie jest wygodniejszy do przeglądania i idealnie mieści się w skrzynce pocztowej. Zamów i ciesz się lekturą – tylko tutaj w niższej cenie. Sprawdź!

Przekrój
12 zasad, którymi warto się kierować, organizując permakulturowy ogródek. Narysowali Marek Raczkowski ...
2021-03-19 09:00:00

Permakultura

ilustracja: Karyna Piwowarska
Permakultura
Czyta się 2 minuty

Patrz i reaguj

Uważnie obserwuj przestrzeń, którą dysponujesz, i reaguj na każdą zmianę. Współpracuj z innymi członkami społeczności. Projektując, pamiętaj, że piękno jest w oku obserwatora.

Energia z natury

Skąd wziąć energię? Ze słońca, wiatru i wody! Wykorzystaj wiedzę, doświadczenie i zasoby społeczności. Jeśli jakichś zasobów jest dużo, zachowaj je na później.

Zamów prenumeratę cyfrową

Z ostatniej chwili!

U nas masz trzy bezpłatne artykuły do przeczytania w tym miesiącu. To pierwszy z nich. Może jednak już teraz warto zastanowić się nad naszą niedrogą prenumeratą cyfrową, by mieć pewność, że żaden limit Cię nie zaskoczy?

Rolnictwo to plony

Prawdziwą miarą powodzenia projektu są plony. Podejmuj działania z myślą o korzyściach, jakie będą mieli wszyscy członkowie społeczności.

Monitoruj efekty

Uważnie obserwuj, jak natura reaguje na twoje działania. Jeśli mają one negatywny skutek, musisz je zmienić. Każda informacja zwrotna, jaką otrzymujesz, jest na wagę złota.

A co z zasobami?

Wykorzystuj odnawialne zasoby. Zastąp sztuczny nawóz obornikiem. To dobre zarówno dla twojego portfela, jak i dla planety.

Koniec z odpadami

Bądź oszczędny. Dbaj o zasoby. Nie produkuj śmieci. Zastanów się, które produkty możesz wykorzystać powtórnie.

Ukierunkuj działania

Stosuj regułę „od ogółu do szczegółu”. Zacznij od prostych rozwiązań, które później będziesz mógł rozbudować. Myśl holistycznie.

Liczy się całość

Łącz, zamiast dzielić. Traktuj poszczególne elementy projektu jako całość. Ta zasada dotyczy również społeczności – stawiaj jej potrzeby ponad potrzeby indywidualne.

Trzeba działać powoli

Rozwijaj projekt krok po kroku, tylko wtedy będziesz nad nim panować. Nie porywaj się z motyką na słońce. Zmiany potrzebują czasu.

Unikaj monotonii

Pamiętaj o istocie permakultury – to biologiczna i kulturowa różnorodność. Korzystaj z wielu zasobów i uprawiaj na jednym terenie różne rośliny.

Różnorodność to strefa brzegowa

Wykorzystuj przestrzeń na granicy dwóch stref, np. lasu i wody. Traktuj obszary graniczne jako cenne źródło różnorodności i dalszych modyfikacji.

A teraz zmiana

Jest ona naturalną częścią procesu. Zrozum ją, zainicjuj. Bądź kreatywny i reaguj także na zmiany otoczenia.

 

Data publikacji:

okładka
Dowiedz się więcej

Prenumerata
Każdy numer ciekawszy od poprzedniego

Zamów już teraz!

okładka
Dowiedz się więcej

Prenumerata
Każdy numer ciekawszy od poprzedniego

Zamów już teraz!