Page 18FCEBD2B-4FEB-41E0-A69A-B0D02E5410AERectangle 52 Przejdź do treści

O wiośnie mamy zielone pojęcie!

Kiedy wszystko się dopiero rodzi i rozwija, wiosenny „Przekrój” nadlatuje w pełnym rozkwicie! W najnowszym wydaniu piszemy z rozwagą o równowadze, z odwagą o strachu, z uwagą o bałtyckich krajach, z miłością o wróblach i z zachwytem o zieleni i porankach. Zachęcamy do czytania!

Kup wiosenny „Przekrój”!

188 stron do czytania przez trzy miesiące. „Przekrój” w nowym formacie jest wygodniejszy do przeglądania i idealnie mieści się w skrzynce pocztowej. Zamów i ciesz się lekturą – tylko tutaj w niższej cenie. Sprawdź!

Przekrój
Ciesząc się październikową pogodą zapraszamy na słoneczne różności sportowe. Dzięki tej notce ...
2017-10-18 14:00:00

Październikowe rozmaitości sportowe

Październikowe rozmaitości sportowe

Ludzie od zawsze pragną ze sobą konkurować, w ten sposób powstał sport, który zastępował rywalizację na polu walki. Kto szybciej pobiegnie, kto więcej udźwignie, kto jest lepszy w zapasach...? Z czasem każda zabawa wymagająca sprawności technicznej, techniki i odwagi stać może się „konkurencją”. Tak pewnie było i z kopaniem piłki, ale i surfingiem czy tańcem na rurze – dyscyplinami, który wkrótce zadebiutują na Igrzyskach Olimpijskich.

Poniżej przedstawiamy kilka mniej znanych dyscyplin sportowych z całego świata. Mamy cichą nadzieję, że przynajmniej ta ostatnia dorówna kiedyś popularnością piłce nożnej…

Pacu jawi

Na zalanych wodą polach ryżowych Indonezji rozgrywa się tradycyjne wyścigi rydwanów zaprzężonych w woły. Zaprzęg składa się z dwóch wołów i bambusowych płóz. Nie ma wozu ani uprzęży, woźnica może tylko i wyłącznie trzymać swoje woły za… ich ogony. Zawody cieszą się olbrzymią popularnością, a w oficjalnych rezultatach Pacu Jawi wymienia się tylko imiona zwierząt, bez wspominania woźnicy. 

Zamów prenumeratę cyfrową

Z ostatniej chwili!

U nas masz trzy bezpłatne artykuły do przeczytania w tym miesiącu. To pierwszy z nich. Może jednak już teraz warto zastanowić się nad naszą niedrogą prenumeratą cyfrową, by mieć pewność, że żaden limit Cię nie zaskoczy?

Futbol irlandzki

Irlandzka odmiana futbolu, nazywana też futbolem gealickim to skrzyżowanie rugby i piłki nożnej. Zawodnicy biegają z piłką, dryblują i kopią w kierunku bramki, ale o co dokładnie w tym chodzi wiedzą chyba tylko Leprechauny i święty Patryk. W meczu udział biorą dwie piętnastoosobowe drużyny, których zadaniem jest zdobyć jak najwięcej punktów, a rozgrywki między czołowymi zespołami gromadzą na stadionach dziesiątki tysięcy fanów.

Buzkashi

Dyscyplina pochodząca ze stepów Azji Centralnej nazywana jest czasem „grą polo ze zdechłą kozą”. Popularna zwłaszcza wśród Pasztunów wymaga znakomitych umiejętności jeździeckich, silnego konia i paczki przyjaciół. Tak stworzona drużyna staje naprzeciwko konkurentów, a ich głównym zadaniem jest przeniesienie i umieszczenie zwłok kozła (lub skórzanego worka) pod „bramkę” rywali. 

Shin-kicking

Kopanie po goleniach to tradycyjny brytyjski sport pochodzący z XVII wieku. Choć nie wiadomo czy oficjalnie zaliczany jest do sportów walki to właśnie taki charakter posiada. Zadaniem przeciwników, trzymających się za barki jest obalenie przeciwnika przy użyciu kopnięć w golenie.

Bossaball

Nowy rodzaj siatkówki wymyślony w Hiszpanii jest na pewno sportem widowiskowym. Od zwykłej piłki plażowej różnie się tym, że rozgrywany jest na nadmuchiwanym boisku, a zawodnik stojący po środku pola ma do dyspozycji… trampolinę, dzięki której może atakować z wysokości kilku metrów! Różnice są także w sposobie punktacji, ponieważ za jednym razem zdobyć można 1, 3 lub nawet 5 punktów, w zależności od tego, w którą część pola przeciwnika trafi piłka po ataku. Czy nowa siatkówka się przyjmnie? Zobaczymy…

Rzut telefonem komórkowym

Zabawa wymyślona przez Finów zdobywa coraz większą popularność na świecie. Nic dziwnego, kto nie chciałby... rzucić swoim telefonem bardzo daleko przynajmniej raz w tygodniu?!

Ta nietypowa konkurencja, stworzona na potrzeby kampanii reklamującej recykling sprzętu elektronicznego powoli przeradza się w dyscyplinę sportową, która istnieje już od 15 lat a od niedawna w Finlandii rozgrywane są jej Mistrzostwa Świata.

Zawody rozgrywane są w czterech kategoriach: Original (każdy zawodnik ma trzy próby, aby oddać jak najdalszy rzut), Team Original (członkowie trzyosobowego zespołu oddają po jednym rzucie, a ich wyniki zostają zsumowane), Junior (konkurencja Original dla osób poniżej dwunastego roku życia) i Freestyle (tu punktowana jest sposób i efektowność rzutu, nie jego odległość).

Obecny rekord świata w Rzucie Telefonem wynosi 110,42 metra.

Od jutra cała redakcja zaczyna trenować!

Data publikacji:

okładka
Dowiedz się więcej

Prenumerata
Każdy numer ciekawszy od poprzedniego

Zamów już teraz!

okładka
Dowiedz się więcej

Prenumerata
Każdy numer ciekawszy od poprzedniego

Zamów już teraz!