Page 18FCEBD2B-4FEB-41E0-A69A-B0D02E5410AERectangle 52 Przejdź do treści

O wiośnie mamy zielone pojęcie!



Kup wiosenny „Przekrój”!

188 stron do czytania przez trzy miesiące. „Przekrój” w nowym formacie jest wygodniejszy do przeglądania i idealnie mieści się w skrzynce pocztowej. Zamów i ciesz się lekturą – tylko tutaj w niższej cenie. Sprawdź!

Przekrój
A gdyby tak pozbyć się wszystkich detergentów i przerzucić się na… parę?
2022-03-18 09:00:00

Parą w brud

ilustracja: Karyna Piwowarska
Parą w brud

A gdyby tak pozbyć się wszystkich detergentów i przerzucić się na… parę?

Czyta się 1 minutę

Ta wizja jest ze mną od jakiegoś czasu. Niechęć do detergentów żywię nie od wczoraj, jednak do niedawna byłam przekonana, że nie da się ich zupełnie wyeliminować z życia. Nic bardziej mylnego. Potrzeba do tego specjalnego urządzenia, co może nieco zniechęcać, ale za to wielość jego zastosowań, prostota użycia i ekologiczne korzyści kuszą nawet taką paseistkę sprzętową jak ja.

Parownice – bo o nich mowa – działają następująco: podgrzewają w zbiorniku wodę, wytwarzają parę przegrzaną, czyli tzw. suchą, która potem jest ­sprężana i leci wprost do dyszy czyszczącej. Z dyszy – małych lub większych, przystosowanych do różnych powierzchni – wydobywa się ona pod dużym ciśnieniem, pozwalając na mechaniczne oczyszczenie z zabrudzeń zarówno podłogi oraz okien, jak i armatury czy kafelków. Dodatkowo bardzo wysoka temperatura pary (dochodząca do 100°C) unicestwia większość bakterii, wirusów oraz grzybów, skutecznie odkażając przestrzeń.

Zero detergentów, małe zużycie wody. Alergicy, astmatycy! Para buch, znika brud! Brzmi jak cud.

Zamów prenumeratę cyfrową

Z ostatniej chwili!

U nas masz trzy bezpłatne artykuły do przeczytania w tym miesiącu. To pierwszy z nich. Może jednak już teraz warto zastanowić się nad naszą niedrogą prenumeratą cyfrową, by mieć pewność, że żaden limit Cię nie zaskoczy?

Data publikacji:

Dominika Bok

Kilka lat temu przeniosła swoje zainteresowania na pola i łąki. Kulturę zamieniła na naturę. Kiedyś bardziej etnografka, dziennikarka, redaktorka, archiwistka i animatorka kultury. Dziś hafciarka i zielarka, dyplomowana rolniczka, amatorsko mistyczka. Strach pomyśleć, co będzie dalej. Instagram: @yume_sen_marzenie.

okładka
Dowiedz się więcej

Prenumerata
Każdy numer ciekawszy od poprzedniego

Zamów już teraz!

okładka
Dowiedz się więcej

Prenumerata
Każdy numer ciekawszy od poprzedniego

Zamów już teraz!